U današnje vreme, kada se sve više obavlja putem interneta, posebno je važno da znamo kako da prepoznamo bezbedne sajtove i zaštitimo se od mogućih prevara ili napada. Klikanje na nepoznate ili sumnjive linkove može imati ozbiljne posledice, čak i uticati na sigurnost naših ličnih podataka. U ovom članku ćemo vam pružiti korisne savete kako da prepoznate bezbedne sajtove i zaštitite se od potencijalnih rizika.
Kako odrediti da li je onlajn prodavnica pouzdana ili ne
Kada kupujete putem interneta, često se suočavate sa pitanjem da li je prodavnica koja vam se dopala pouzdana. Iako većina onlajn prodavnica danas štiti podatke kupaca i pruža sigurnost pri kupovini, postoji nekoliko stvari koje možete proveriti pre nego što se odlučite za kupovinu u određenoj prodavnici.
Pre svega, pročitajte recenzije prodavnice koje su napisali drugi kupci. Ako je većina recenzija pozitivna i ukazuju na pozitivno iskustvo kupovine, to je dobar znak.
Takođe, potražite pečat verifikacije na stranici prodavnice. Ovo znači da je prodavnica prošla proveru sigurnosnih protokola i da je sigurna za kupovinu.
Proverite da li je prodavnica upisana u registar privrednih subjekata. Ovu informaciju možete naći na sajtu Agencije za privredne registre.
Na kraju, pre nego što se odlučite za kupovinu, proverite uslove povraćaja novca i garanciju. Pouzdana prodavnica će ovo jasno navesti na svom sajtu.
Iskoristite ove savete i osigurajte se da je prodavnica pouzdana pre nego što izvršite onlajn kupovinu.
Kako prepoznati sumnjive sajtove za kupovinu
Svakodnevno smo svedoci porasta broja online prodavnica i sajtova za kupovinu. Međutim, neki od njih nisu uvek pouzdani i sigurni za kupovinu. Kako prepoznati sumnjive sajtove za kupovinu?
Najpre, proverite da li je sajt koji želite da posetite siguran – da li ima SSL enkripciju? Ovo se najčešće može videti u adresnoj traci vašeg brouzera. Takođe, proverite da li je adresa sajta pravilno napisana i da li počinje sa https:// umesto sa http://. Ukoliko se sajt otvara bez SSL enkripcije ili počinje sa http, teoretski postoji mogućnost da sve informacije koje unesete budu ugrožene.
Drugi važan faktor jeste reputacija sajta, tj. nivo poverenja koji imate u prodavca. Proverite recenzije i ocene drugih kupaca, kao i informacije o dostavi, načinu plaćanja i eventualnom rešavanju problema sa porudžbinama. Ukoliko ne možete naći informacije o prodavcu, to je obično loš znak.
Osim toga, obratite pažnju i na ponudu koju prodavac nudi. Ukoliko se cenovna ponuda izuzetno razlikuje od cene na drugim sajtovima, bilo bi dobro proveriti šta stoji iza te razlike.
U suštini, ukoliko upotrebite zdrav razum i pratite ove smernice, moći ćete da prepoznate da li je sajt za kupovinu pouzdan i siguran. Budite oprezni prilikom kupovine, a vaše iskustvo će biti mnogo prijatnije i bezbednije.
Kako se zaštititi od phishing napada na internetu
Phishing predstavlja jedan od najčešćih vidova prevara na internetu. To je tehnika koja se koristi kako bi se korisnici doveli u zabludu i ubedili da povere svoje lične podatke, kao što su lozinke, brojevi kreditnih kartica i drugo, neovlašćenim licima. U osnovi, phishing email-ovi su veoma dobro osmišljeni i izgledaju poput email-ova od poznatih kompanija.
Da biste se zaštitili od phishing napada, morate preduzeti nekoliko koraka. Pre svega, proverite ko vam šalje poruku. Ako ne znate pošiljaoca, ne otvarajte email-ove. Prilikom otvaranja email-a, proverite da li je URL adresa u redu. Phishing email-ovi obično sadrže linkove koji vas vode na lažne stranice, kako bi ukrali vaše lične podatke.
Takođe, budite oprezni prilikom preuzimanja priloga. Pre nego što kliknete na prilog, proverite da li imate antivirusni softver koji će preuzeti datoteku i proveriti je li bezbedna.
Zaštita od phishing napada na internetu može da bude teška, ali vas sledeći ovi jednostavni koraci mogu zaštititi od neželjenih situacija i smanjiti rizik od krađe vaših ličnih podataka.
Kako hakovati Roblox nalog pročitajte u članku koji se nalazi na ovom linku.