U poslednje vreme smo čuli mnogo o eSIM-ovima, novim digitalnim SIM karticama koje nam omogućavaju da povežemo plan podataka sa pametnim telefonom bez potrebe da fizički umetnemo karticu u drugi uređaj. Ova tehnologija nam se čini interesantnom jer može biti posebno korisna i udobna s obzirom na naše navike korišćenja. Međutim, želimo bolje da razumemo kako eSIM funkcioniše i da saznamo više o glavnim karakteristikama ove najnovije tehnologije, kao i o načinima na koje se ona može instalirati na različite tipove kompatibilnih uređaja, kao što su Android pametni telefoni, iPhone i Apple Watch.
Kako da vidite sačuvane lozinke u Chrome-u pokazaćemo vam klikom na ovaj link.
Kako funkcioniše eSIM
Kao što smo naglasili na početku ovog vodiča, eSIM (skraćenica za “embedded SIM”) je u suštini virtuelni SIM u digitalnom formatu koji se lako može instalirati na kompatibilne pametne telefone. Postupak instalacije uključuje skeniranje specifičnog QR koda koji izdaje mobilni operater kod kojeg imate pretplatu na podatkovni plan. Ova operacija je izvodljiva kako u slučaju aktiviranja nove pretplate, tako i za konverziju postojećih fizičkih SIM kartica koje su povezane sa postojećim planom. Pre nego što objasnimo kako da instalirate eSIM, želimo da sa vama podelimo nekoliko opštih informacija o tome kako eSIM funkcioniše, sa posebnim osvrtom na kompatibilne uređaje i prednosti koje ovaj format SIM kartice nudi. Trenutno, eSIM se može koristiti samo na određenim tipovima najnovijih pametnih telefona koji su opremljeni posebnim mikročipom izuzetno malih dimenzija, a koji mogu istovremeno da sadrže sve informacije neophodne za jedinstvenu identifikaciju pretplate, na isti način kao i fizička SIM kartica.
Kada je reč o Android uređajima, Samsung je jedna od najaktivnijih kompanija u proizvodnji pametnih telefona sa integrisanim mikročipom za eSIM. Među modelima koji su opremljeni ovom tehnologijom spadaju različiti modeli Galaxy serije kao što su S20, S21, Z Fold, Z Flip, Note 20, samo da pomenemo neke. Takođe, postoje i drugi brendovi koji imaju veoma kvalitetne uređaje sa eSIM-om, kao što su Huawei P40, Motorola Razr i Google Pixel 3.
Ako imate iPhone, trebalo bi da znate da Apple već nekoliko godina integriše mogućnost umetanja eSIM-ova, počevši od modela iPhone XS i XR.
Takođe, mogućnost instaliranja digitalnih SIM-ova proširena je i na pametne satove, kao što su Apple Watch GPS + Cellular i neki noviji modeli iz Samsung Galaxy Watch serije. Međutim, treba napomenuti da je preporučljivo unapred proveriti kompatibilnost sa mobilnim operaterom sa kojim planirate da koristite uređaj, naročito kada su u pitanju pametni satovi.
Upotreba eSIM-ova donosi različite prednosti u pogledu praktičnosti. Usvojiti ovaj sistem, u stvari, smanjuje vreme migracije od jednog operatera do drugog, jer više nije potrebno ručno menjati plastičnu karticu i proveravati da li format odgovara specifikacijama pametnog telefona. Ova fleksibilnost takođe je korisna za putnike koji često putuju u inostranstvo, jer je lakše preći na operatera u zemlji odredišta, a zatim se vratiti na prethodnog na kraju putovanja. Takođe, lakše je preneti eSIM sa jednog uređaja na drugi, uvek preko QR koda koji dostavlja telefonski operater, koji se mora pažljivo čuvati.
Neki menadžeri su predvideli izdavanje novog QR koda za ovu specifičnu pojavu (obično besplatno, ali proverite uslove ugovora unapred). U tom slučaju, potrebno je kontaktirati odgovarajuću korisničku podršku da biste dobili novi kod.
Da biste premestili virtuelnu SIM sa jednog telefona na drugi, prvo morate ukloniti stari eSIM profil na trenutnom pametnom telefonu koristeći odgovarajuću funkciju u podešavanjima, a zatim slediti jednostavnu proceduru instalacije na novom telefonu (koju ću kasnije detaljno objasniti).
Uz sve navedene prednosti koje eSIM donosi, ne smemo zanemariti još jedan važan aspekt – to je ekološki prihvatljivo rešenje, jer ne uključuje proizvodnju fizičkih elemenata niti pakovanje bilo kakve vrste.
Kako eSIM funkcioniše na Androidu
Kao što ćemo uskoro videti, nije teško shvatiti kako eSIM funkcioniše na Android-u, u stvari je brza konfiguracija koja se može izvršiti nezavisno korišćenjem odgovarajuće funkcije koju pružaju kompatibilni uređaji. Međutim, imajmo na umu da se uputstva i referentni meniji mogu razlikovati u zavisnosti od karakteristika uređaja koji koristimo. Prvo, uverimo se da imamo aktivnu vezu (Wi-Fi ili mobilni podaci povezani sa fizičkom SIM karticom koja je već prisutna na uređaju), a zatim idemo na Podešavanja uređaja pritiskom na ikonu sa simbolom zupčanika na početnom ekranu ili u zavesi za obaveštenja. Ukoliko koristimo kompatibilni Samsung pametni telefon, tada tapkamo na stavku Veza, a na sledećem ekranu pritiskamo opciju za upravljanje SIM karticom, gde se nalazi funkcija Dodaj tarifni plan, koju pritiskamo da bismo nastavili sa instalacijom eSIM profila.
Zatim odaberite opciju “Dodaj sa QR kodom”, koja će otvoriti kameru na vašem uređaju, nakon čega možete skenirati QR kod koji ste dobili prilikom aktiviranja pretplate (ili zamene fizičke SIM kartice). Ako ste to uradili online, informacije će biti prikazane u potvrdnom e-mailu koji ste dobili od odabranog mobilnog operatera, dok ako ste to uradili lično u prodavnici, informacije možete pronaći u odštampanom dokumentu koji vam je dao zaposleni. Kada prepoznate eSIM profil, možda će vam biti potrebno da unesete aktivacioni kod, koji se uvek nalazi u potvrdi koju izdaje operater (u nekim slučajevima, međutim, može biti potrebno poslati SMS na poseban broj). Konačno, da biste završili postupak, pritisnite dugme za potvrdu koje će se pojaviti na ekranu da biste ga preuzeli, a zatim izaberite opciju “Dodaj” u sledećem koraku (u ovoj fazi možete videti i ICCID kod). Na kraju pritisnite “OK” da biste nastavili sa aktivacijom plana podataka.
Kako eSIM radi na iPhone-u
Apple je bio jedan od vodećih promotera prelaska na eSIM: mnogi njihovi modeli iPhone-a proizvedeni od 2018. godine su zapravo dizajnirani za upotrebu novih digitalnih kartica zahvaljujući integraciji odgovarajućeg mikročipa. Dakle, ako želite saznati kako eSIM funkcioniše na iPhone-u i, posebno, želite naučiti kako da konfigurišete virtuelnu karticu na svom iOS uređaju, potrebno je da pratite nekoliko jednostavnih koraka koje ćemo vam pokazati. Opet, potrebno je da se uverite da vaš telefon ima aktivnu vezu na Wi-Fi ili mobilne podatke. Kada to uradite, prvo pristupite podešavanjima svog telefona pritiskom na simbol zupčanika na početnom ekranu, a zatim izaberite stavku “Telefon” na sledećem ekranu. U sledećem koraku pritisnite funkciju “Dodaj tarifni plan” prisutnu u odeljku “Planovi telefona”, a zatim skenirajte QR kod koji vam je dostavljen putem e-pošte (ako je aktivacija obavljena onlajn) ili putem papirne priznanice (ako je obavljena u fizičkoj prodavnici).
Kada se prepozna novi telefonski plan, pritisnite dugme Nastavi da biste dozvolili instalaciju i sačekajte obaveštenje o završetku operacije. U ovoj fazi može biti potrebno da unesete aktivacioni kod koji vam je dao operater zajedno sa QR kodom. U drugim situacijama, možda će biti potrebno poslati SMS koji sadrži taj kod na namenski broj nakon završetka procedure. Ako je druga pretplata povezana sa fizičkom SIM karticom već prisutna na uređaju, biće vam zatraženo da izaberete profil koji želite da koristite za pozive i poruke: samo treba da naznačite da li želite da ga koristite kao primarni ili sekundarni profil pritiskom na odgovarajuću opciju.
Kako eSIM radi na Apple Watch-u
Ako tražite više informacija o korišćenju eSIM-a na Apple Watch-u, važno je da znate da su, u trenutku pisanja ovog teksta, samo digitalne kartice koje pružaju Vodafone i TIM kompatibilne sa Apple Watch-om, počevši od serije 3 Cellular. U osnovi, ovo uključuje uparivanje SIM kartice koja je već aktivirana na vašem iPhone-u, što će omogućiti deljenje istog broja i tarifnog paketa. Na taj način, Apple Watch će i dalje biti povezan na mrežu bez obzira na to koliko se udaljili od svog iPhone-a.
Da biste to uradili, prvo morate da aktivirate uslugu koju nudi vaš operater, na primer Vodafone One Number, koji ima mesečnu pretplatu od 5 evra (bez dodatnih troškova za aktivaciju). Zatim možete dodati telefonski plan na vaš Apple Watch. Uverite se da je vaš pametni sat ažuriran na najnoviju verziju watchOS-a, a zatim otvorite aplikaciju Watch na vašem iPhone-u, pritisnite Apple Watch panel i dodirnite opciju telefona.
Zatim pristupite funkciji Konfiguriši telefonski paket podataka, koja će vam prikazati informacije o usluzi. Kada potvrdite svoju nameru, pritisnite dugme Konfiguriši telefonski plan za prenos podataka i sačekajte da se završi pripremna faza. Kada se od vas zatraži, unesite svoje Vodafone akreditive i pritisnite dugme Potvrdi. Sledeći korak je pritisnuti dugme Dovrši konfiguraciju, nakon čega ćete biti vraćeni na ekran podešavanja telefona. Sačekajte da se eSIM upari sa Apple Watch-om, što može potrajati nekoliko trenutaka.