Glasovni asistenti su postali nezaobilazan deo svakodnevnog života. Međutim, neke osobe nisu zadovoljne radom glasovnih asistenata ili žele da ih privremeno isključe zbog privatnosti ili drugih razloga. U ovom članku ćemo vam predstaviti nekoliko praktičnih načina kako da isključite glasovnog asistenta na svojim uređajima.
Kako isključiti glasovnog asistenta na Androidu i iPhone-u
Glasovni asistenti poput Siri (iPhone) i Google Assistant (Android) su postali sveprisutni u svakodnevnom životu, ali možda u nekim situacijama ne želite da vam oni ometaju rad ili da “slušaju” vaše razgovore. Srećom, isključivanje glasovnih asistenata na vašem uređaju je prilično jednostavno.
Na Android uređajima, prvo pronađite postavke uređaja, a zatim izaberite opciju “Aplikacije i obaveštenja”. Odatle, pređite na “Asistent za Google” i pronađite opciju “Isključite”. Na taj način ćete deaktivirati Google Assistant. Na isti način možete isključiti druge glasovne asistente koji su instalirani na vaš uređaj.
Za isključivanje Siri na iPhone-u idite u postavke, a zatim u “Siri i pretraživanje”. Pronađite opciju “Siri” i isključite je. Takođe, možete isključiti “Zahtevaj Siri” ako ne želite da se Siri aktivira slučajno preko slušalica ili pritiskom dugmeta na uređaju.
Napomena: Isključivanjem glasovnih asistenata gubićete funkcionalnosti kao što su glasovno pretraživanje, kontrola uređaja i drugi slični zadaci koje asistenti obavljaju. Međutim, ako vam je privatnost važnija od ovih funkcija, isključivanje glasovnih asistenata je jednostavno i efikasno rešenje.
Kako isključiti glasovnog asistenta: Windows 10 i Windows 11
Ako imate Windows 10 ili Windows 11, možda ste primetili da glasovni asistent, poput Cortane ili Alexa, periodično skreće vašu pažnju svojim prisustvom. Iako je glasovni asistent koristan za neke stvari, možda ne želite da vam stalno smeta, ili jednostavno želite da ga isključite kako biste sačuvali bateriju ili oslobodili resurse sistema.
Srećom, isključivanje glasovnog asistenta u Windowsu 10 i 11 je veoma jednostavno. Jedan način je da kliknete na Cortaninu ikonu desnim tasterom miša i izaberete opciju “Potpuno isključivanje”. Druga opcija je da odete u podešavanja sistema, kliknete na opciju “Glasovna interakcija” i jednostavno isključite tu opciju.
Ipak, ako ne želite da potpuno isključite glasovnog asistenta, već samo da ga napravite manje dosadnim, možete podesiti da se Cortana aktivira samo na poseban zahtev. To se može uraditi putem postavki sistema, ali takođe možete i promeniti glasovne postavke i smanjiti glasnoću zvuka, tako da se Cortana manje čuje.
Kada isključite glasovnog asistenta, takođe treba obratiti pažnju na druge aplikacije koje koriste glasovni interfejs, kao što je Skype ili TeamSpeak. Ako isključite Cortanu, te aplikacije i dalje mogu koristiti glasovni interfejs, tako da treba proveriti i njihove postavke i uključiti ili isključiti opciju glasovnog poziva po potrebi.
Kako isključiti glasovnog asistenta na Mac-u
Za korisnike koji ne koriste glasovnog asistenta na Mac-u, često se čini da je funkcija nepotrebna i može da bude naporna. Kako bi se izbeglo slučajno pokretanje glasovnog asistenta, potrebno je onemogućiti ovu funkciju na Mac-u.
Prvo, treba otvoriti System Preferences (Sistemski podešavanja) i kliknuti na “Accessibility” (Pristupačnost). Potom treba izabrati “VoiceOver” iz menija sa leve strane.
U prozoru koji se otvori, otključajte opciju “Enable VoiceOver” (Omogući VoiceOver) i zatim kliknite na dugme “Options” (Opcije). Tada se otvara prozor sa dodatnim podešavanjima.
Izaberite “Verbosity” (Razgovorljivost) u meniju sa leve strane i deaktivirajte opciju “Speak Hints” (Govori uputstva). Zatim izaberite “Speech” u istom meniju i onemogućite opciju “Speak selected text when the key is pressed” (Govori odabranu tekst kada se pritisne taster).
Na kraju, treba ponovo zaključati opciju “Enable VoiceOver” i zatvoriti System Preferences.
Ukoliko nakon ovih koraka, glasovni asistent i dalje daje uputstva, potrebno je potražiti profesionalnu pomoć ili kontaktirati proizvođača Mac-a.