Kako koristiti naredbeni redak

Kako koristiti naredbeni redak

Naredbeni redak, ili komandna linija, je tekstualni interfejs za računarski sistem. Iako se danas u širokoj upotrebi nalaze grafički interfejsi (GUI), naredbeni redak i dalje ostaje nezamenljiv alat za IT stručnjake, programere i napredne korisnike. On omogućava izvršavanje različitih operacija koristeći set tekstualnih komandi, što može biti mnogo brže i moćnije od korišćenja grafičkog interfejsa. U ovom članku, detaljno će biti objašnjeni koraci i metode korišćenja naredbenog reda u Windows operativnom sistemu, kao i neke osnovne i naprednije komande koje svaki korisnik treba da zna.

Korišćenje naredbenog reda u Windows operativnom sistemu

Windows operativni sistem dolazi sa ugrađenim naredbenim redom poznatim kao Command Prompt ili cmd.exe. Iako se čini zastrašujuće za početnike, koristeći naredbeni redak se možete brzo kretati kroz sistemske direktorijume, manipulisati datotekama, pokretati skripte i obavljati širok spektar tehničkih zadataka. Da biste pokrenuli naredbeni redak, možete tražiti “cmd” ili “Command Prompt” u meniju Start.

Pokretanje naredbenog reda i osnovne komande

Da pokrenete naredbeni redak, potražite ‘cmd’ ili ‘Command Prompt’ pomoću pretrage na Windows traci. Jednom kada je prozor naredbenog reda otvoren, možete početi sa unosom tekstualnih komandi. Osnovne komande su one koje vam omogućavaju navigaciju kroz direktorijume, kao što su ‘cd’ za promenu direktorijuma, ‘dir’ za prikaz sadržaja direktorijuma, ‘copy’ za kopiranje datoteka, ‘move’ za premestanje datoteka, ‘del’ za brisanje datoteka, i mnoge druge.

Otvorite naredbeni redak u bilo kojoj mapi

Jedan od korisnih trikova za efikasno korišćenje naredbenog reda je mogućnost njegovog brzog otvaranja unutar bilo koje mape. Ovo možete uraditi tako što ćete u adresnom baru File Explorer-a otkucati ‘cmd’ i pritisnuti Enter. Takođe, možete koristiti Shift + desni klik unutar mape, a zatim iz kontekstnog menija izabrati ‘Open command window here’. Ova metoda omogućava da odmah počnete sa radom u željenom direktorijumu.

Korišćenje naredbenog reda kao administrator

Za određene komande i zadatke neophodno je pokrenuti naredbeni redak s administratorskim privilegijama. Ovo se naziva “otvaranje naredbenog reda kao administrator”. Možete to uraditi tako što ćete potražiti ‘Command Prompt’ u pretrazi, zatim kliknuti desnim tasterom miša na rezultat pretrage i izabrati ‘Run as administrator’.

Upotreba PowerShell naredbenog reda u Windows 10

PowerShell je naprednija verzija naredbenog reda koja je dostupna u Windows operativnim sistemima, uključujući i Windows 10. Ovaj alat nudi robustnu skripting platformu i obilje korisnih komandi poznatih kao ‘cmdlets’. Sa PowerShell-om, možete obaviti kompleksnije administrativne zadatke, automatisati radne tokove i upravljati sistemom na efikasan način. Da biste pokrenuli PowerShell, potražite ga u meniju Start, ili za dodatne opcije pristupite preko Windows PowerShell ISE (Integrated Scripting Environment).

Pristupanje i upotreba Linux Bash naredbenog reda na Windowsu

Windows 10 je predstavio mogućnost korišćenja Linux Bash shell-a kroz Windows Subsystem for Linux (WSL). Ovaj alat omogućava korisnicima da koriste Linux komande direktno u Windows okruženju, što je izuzetno korisno za razvojne programere koji rade na cross-platform projektima. Da biste omogućili WSL, morate uključiti ovu karakteristiku u Windows Features, resetovati računar, a zatim instalirati distru Linuxa putem Microsoft Store-a. Nakon instalacije, Bash shell možete pokretati kao bilo koji drugi aplikaciju.

Automatizacija zadataka koristeći batch fajlove

Batch fajlovi su skripte koje se sastoje od serije komandi koje Windows može izvršiti automatski. Ovi fajlovi imaju ekstenziju ‘.bat’ ili ‘.cmd’. Korišćenjem batch fajlova, možete automatisati rutinske zadatke, kao što su pokretanje programa, kopiranje datoteka, i mnoge druge operacije, čime se štedi vreme i olakšava administrativni rad. Da biste kreirali batch fajl, potrebno je otvoriti Notepad ili bilo koji tekst editor, uneti željene komande, i sačuvati fajl sa odgovarajućom ekstenzijom.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu