Kako instalirati macOS Big Sur
macOS Big Sur, 11. verzija Appleovog operativnog sistema za Mac računare, došao je s brojnim novim funkcijama i unapređenjem korisničkog interfejsa. Iako deluje jednostavno, proces instalacije i ažuriranja na ovu verziju sistema može da bude zahtevan, pogotovo ako to radite prvi put. U ovom članku vodićemo vas kroz proces instaliranja macOS Big Sura, od utvrđivanja minimalnih zahteva za instalaciju, preko koraka potrebnih za preuzimanje i ažuriranje, pa sve do čiste instalacije. Takođe ćemo pričati o glavnim novitetima koje macOS Big Sur donosi.
Minimalni zahtevi za instaliranje macOS Big Sura
Kao i svaka velika nadogradnja operativnog sistema, macOS Big Sur dolazi s određenim sistemskim zahtevima koje vaš Mac mora da ispuni kako biste mogli da instalirate i neometano koristite novi sistem. Pre nego što pređemo na sam proces instalacije, važno je proveriti podržava li vaš uređaj macOS Big Sur. Apple je naveo sledeće modele Mac računara koji su kompatibilni s ovom verzijom:
– MacBook (počev od 2015. godine)
– MacBook Air (počev od 2013. godine)
– MacBook Pro (sredina 2013. i kasnije)
– Mac mini (kraj 2014. i kasnije)
– iMac (kraj 2014. i kasnije)
– iMac Pro (svi modeli)
– Mac Pro (kraj 2013. i kasnije)
Pored kompatibilnosti sa hardverom, važno je imati dovoljno slobodnog prostora na disku za instalaciju, što zahteva najmanje 35-45 GB slobodnog prostora, zavisno od toga da li vršite ažuriranje ili čistu instalaciju.
Preuzimanje macOS Big Sura
Pre nego što počnete s procesom instalacije, potrebno je da preuzmete macOS Big Sur iz Appleove Mac App Store. Proces preuzimanja je prilično jednostavan:
1. Otvorite App Store na vašem Mac-u.
2. U traci za pretragu napišite “macOS Big Sur” ili potražite u delu za ažuriranja, ukoliko vam je već ponuđeno kao update.
3. Kliknite na „Preuzmi“ ili „Update“ dugme i pričekajte dok se softver preuzima.
Budite strpljivi, jer veličina fajla može biti nekoliko gigabajta i preuzimanje može potrajati zavisno od brzine vaše internet veze.
Ažuriranje na macOS Big Sur
Ažuriranje na novi macOS obično je jednostavniji proces nego čista instalacija. Ako ste već na kompatibilnom sistemu i samo želite da nadogradite na macOS Big Sur, nakon preuzimanja sistema, pratite sledeće korake:
1. Otvorite preuzeti instalacijski program macOS Big Sur.
2. Pratite uputstva na ekranu, koja će vas voditi kroz proces instalacije.
3. Vaš Mac će se verovatno nekoliko puta restartovati tokom instalacije.
4. Kada se sistem instalira, završite postavljanje prateći upute na ekranu.
Pre nego što započnete proces ažuriranja, preporučljivo je napraviti sigurnosnu kopiju vašeg sistema kako bi vaši podaci ostali zaštićeni u slučaju bilo kakvih problema tokom instalacije.
Čista instalacija macOS Big Sura
Čista instalacija podrazumeva brisanje svega sa vašeg hard diska i instalaciju macOS Big Sura kao da je vaš Mac nov. Ovo je dobra opcija ako želite da osvežite svoj sistem i počnete “iznova”. Evo koraka za čistu instalaciju:
1. Prvo, napravite sigurnosnu kopiju vašeg Mac-a koristeći Time Machine ili neki drugi metod kopiranja koji preferirate.
2. Kreirajte butabilni USB instalacijski uređaj sa macOS Big Sur.
3. Ponovo pokrenite Mac i držite Command + R dok se ne pojavi Apple logo, kako biste ušli u Recovery Mode.
4. U Recovery Mode-u, izaberite “Disk Utility” i obrišite vašu glavnu particiju (obično je to “Macintosh HD”), formatirajte je u APFS ili Mac OS Extended (Journaled).
5. Nakon što formatirate disk, izađite iz Disk Utility i izaberite “Install macOS” opciju.
6. Pratite uputstva na ekranu i izaberite disk na koji želite da instalirate sistem.
Čista instalacija može biti korisna ako imate poteškoća sa performansama ili ako želite potpuno da očistite svoj sistem od nepotrebnih fajlova i softvera.
Najvažnije novosti u macOS Big Suru
macOS Big Sur donosi brojne novosti i poboljšanja u dizajnu i funkcionalnosti. Ovde su neke od najvažnijih novina ku koje korisnici treba da obrate pažnju:
– Redizajniran interfejs sa novim ikonicama, poboljšanim sistemskim zvucima i elegantnijim okruženjem.
– Kontrolni centar sličan onom na iOS-u, koji omogućava brz pristup kontrolama poput Wi-Fi