Dođite do rešenja za ponovno pokretanje grafičke kartice
Problemi sa grafičkim karticama su česta pojava kod korisnika računara. Bilo da se radi o smetnjama u prikazu slike, čestim smrzavanjima ili pak potpunom nedostatku signala, rješenje je često potrebno brzo pronaći. Ponovno pokretanje grafičke kartice može biti jedan od prvih koraka koji preduzimamo u dijagnostici i popravci problema. Ovaj članak vam pruža korisne informacije i korake koji su potrebni za uspješno ponovno pokretanje grafičke kartice u različitim operativnim sistemima, kao i savete za rešavanje uobičajenih problema.
Ponovno pokretanje grafičke kartice – Windows 10
Windows 10 je moderni operativni sistem koji pruža brojne alate za dijagnostiku i rešavanje problema sa hardverom. Ponovno pokretanje grafičke kartice na Windows 10 operativnom sistemu moguće je uraditi na nekoliko načina. Jedan od njih je putem Device Manager-a (Upravljača uređajima). Da biste to učinili, kliknite desnim dugmetom miša na Start meni i izaberite ‘Device Manager’. Zatim, proširite opciju ‘Display adapters’ (Adapteri za prikaz) i desnim klikom miša kliknite na vašu grafičku karticu. Izaberite opciju ‘Disable device’ (Onemogući uređaj), sačekajte nekoliko sekundi, pa zatim desni klik i ‘Enable device’ (Omogući uređaj) kako biste je ponovo pokrenuli.
Ponovno pokretanje grafičke kartice – Windows 7
Korisnici Windows 7 operativnog sistema se takođe mogu susresti sa potrebom za ponovnim pokretanjem grafičke kartice. Proces je sličan kao i kod Windows 10, ali sa malim razlikama u interfejsu. Ponovo, pritisnite ‘Start’ dugme, desnim klikom otvorite ‘Device Manager’, pronađite vašu grafičku karticu pod opcijom ‘Display adapters’ i izvršite iste korake za onemogućavanje i ponovno omogućavanje uređaja. Ovaj proces će zatvoriti i ponovo pokrenuti sve grafičke procese vezane za karticu, što može rešiti brojne probleme.
Ponovno pokretanje grafičke kartice – Mac
Na Mac računarima, proces ponovnog pokretanja grafičke kartice malo je drugačiji zbog razliktih operativnih sistema. Ako se susretnete sa grafičkim problemima na Mac-u, jedno od rešenja može biti i ponovno pokretanje računara, budući da Mac OS nema opciju direktnog ponovnog pokretanja grafičke kartice kao Windows. Takođe, možete resetovati NVRAM (nevolatile random-access memory), što može uticati na performanse grafičke kartice. To se radi tako što ćete istovremeno pritisnuti i držati Command+Option+P+R tokom procesa pokretanja, sve dok se računar ne ponovo ne pokrene i ne čujete zvuk pokretanja.
Rešavanje problema sa grafičkom karticom
Troubleshooting ili rešavanje problema sa grafičkom karticom može biti zahtevan proces koji zahteva određeno znanje i strpljenje. Osnovni koraci uključuju ažuriranje drajvera, proveru kompatibilnosti softvera ili hardvera, kao i praćenje temperature i performansi grafičke kartice. Da biste ažurirali drajvere, posetite zvaničnu web stranu proizvođača grafičke kartice i preuzmite najnovije drajvere za vaš model kartice. Takođe, koristite softvere poput GPU-Z za nadzor temperature i radnih frekvencija da biste osigurali da se kartica ne pregrijava ili ne radi pod većim opterećenjem od predviđenog.
Kako rešiti probleme sa grafičkom karticom
Rešavanje specifičnih problema sa grafičkom karticom zahteva identifikaciju uzroka. Ako primetite artifakte na ekranu, ili računar često “zamrzava”, mogući problemi uključuju oštećenje hardvera, softverske greške ili nedostatak memorije. Artifakti mogu ukazivati na to da grafička kartica počinje da otkazuje i možda će biti potrebna zamena. Softverske greške često se mogu rešiti reinstalacijom operativnog sistema ili vraćanjem sistema na raniji datum kada je sve radilo ispravno. Nedostatak memorije, s druge strane, može se rešiti dodavanjem više RAM-a ili zatvaranjem nepotrebnih aplikacija koje troše resurse.
Kada se susretnete sa problemima sa grafičkom karticom važno je strpljivo pristupiti problemu, koristeći korak po korak metodologiju za dijagnostiku i rešenje problema. Redovno održavanje i praćenje stanja grafičke kartice, kao i redovna ažuriranja softvera, mogu značajno smanjiti rizik