Aktiviranje Adobe Flash Player-a
Od početaka jednostavnih animacija do kompleksnih multimedijalnih aplikacija, Adobe Flash Player je bio ključna komponenta internet iskustva za veliki broj korisnika. Međutim, uz uspon nove tehnologije i sve veće potrebe za sigurnošću, Flash Player je počeo da ustupa mesto drugim tehnologijama. Ovaj članak baviće se koracima za aktiviranje Adobe Flash Player-a na različitim web pregledačima, ukoliko ste u situaciji da je to još uvek potrebno za pristup određenim sadržajima.
Aktiviranje Adobe Flash Player-a na računaru
Ranije, za aktiviranje Adobe Flash Player-a na vašem računaru bilo je potrebno preuzeti i instalirati odgovarajuću verziju alata sa zvaničnog sajta. Nakon instalacije, obično se zahtevalo restartovanje pregledača ili celog sistema, kako bi plug-in bio aktiviran. Pored samostalne instalacije, potrebno je bilo povremeno proveravati i ažuriranja kako bi se osigurala sigurnost i pravilno funkcionisanje. Bilo je neophodno i prilagođavanje podešavanja prema potrebama i zahtevima pojedinačnih sajtova.
Aktiviranje Adobe Flash Player-a na Chrome pregledaču
Google Chrome je bio jedan od pregledača koji su integrisali Adobe Flash Player direktno u sistem, tako da su korisnici mogli lako da upravljaju aktivacijom i deaktivacijom ovog dodatka. U podešavanjima Chrome-a bila je dostupna opcija “Flash”, gde su korisnici mogli da dozvole ili blokiraju pokretanje Flash sadržaja na pojedinim sajtovima. Osim toga, postojala je i mogućnost postavljanja Flash Player-a na “pitaj pre nego što omogućiš”, čime se pravila dodatna zaštita od neželjenog sadržaja.
Aktiviranje Adobe Flash Player-a na Mozilla Firefox pregledaču
Mozilla Firefox je takođe omogućavao aktivaciju Adobe Flash Player-a kroz svoje dodatke. Korisnici su na stranici za dodatke imali mogućnost da preuzmu i instaliraju Flash Player, nakon čega se pojavljivala ikonica na alatnoj traci sa mogućnošću brzog uključivanja ili isključivanja Flash sadržaja. Takođe, bilo je važno pratiti sigurnosne preporuke i ažuriranja kako bi se obezbedilo neometano pregledanje weba.
Aktiviranje Adobe Flash Player-a na Edge pregledaču
Microsoft Edge je uključivao Adobe Flash Player kao deo operativnog sistema Windows, pa su korisnici mogli koristiti Flash sadržaj bez potrebe za posebnim preuzimanjem. U okviru Edge pregledača, korisnici su mogli da pristupe podešavanjima Flash Player-a i prilagode dozvole za pojedinačne web sajtove. Takođe, baš kao i u drugim pregledačima, postojala je opcija koja je korisniku dopuštala da promptno odluči hoće li omogućiti Flash ili ne.
Aktiviranje Adobe Flash Player-a na Internet Explorer-u
Pre nego što je Edge postao glavni pregledač kompanije Microsoft, Internet Explorer je bio dom za mnoge korisnike koji su koristili Flash Player. U ovom web pregledaču, aktivacije Flash-a se vršila putem “Manage Add-ons” sekcije, gde se pristupalo listi instaliranih dodataka. Korisnici su mogli lako uključiti ili isključiti Adobe Flash Player, kao i postaviti nivo dozvola ili blokiranja za web sajtove koji koriste Flash.
U zaključku, aktivacija Adobe Flash Player-a razlikovala se u zavisnosti od toga koji web pregledač koristite. S vremenom, kako su se prelazilo na moderne i sigurnije web tehnologije, potreba za Flash Player-om je opadala. Većina modernih pregledača sada koristi HTML5 kao standard za multimedijalni sadržaj. Ipak, ako vam je potrebno da pristupite web sajtovima koji i dalje koriste Flash, gore navedeni koraci mogu vam pomoći da aktivirate Adobe Flash Player na vašem pregledaču. Potrebno je biti svestan i rizika koji nosi korišćenje zastarele tehnologije kao što je Flash, što uključuje moguće sigurnosne propuste i smanjenje perfomanse sistema.