Kako pronaći DNS
DNS (Domain Name System) je osnovni internet servis koji korisniku omogućava pristup internet sadržajima koristeći pristupačna imena domena (kao što je google.com), umesto teško pamtljivih IP adresa. Pronalaženje i optimizacija DNS servera može značajno poboljšati internet konekciju i brzinu. U ovom članku ćemo objasniti kako pronaći i podesiti DNS servere za bolji internet, na različitim uređajima i operativnim sistemima.
Kako pronaći i podešavati DNS servere za bolju internet konekciju
Da biste poboljšali performanse vaše internet konekcije, možete pronaći i konfigurisati DNS servere. To se postiže zamjenom podrazumevanih DNS servera koje dodeljuje vaš internet provajder sa javnim DNS serverima koji su često brži i pouzdaniji. Primeri takvih javnih DNS servisa su Google DNS, OpenDNS i Cloudflare DNS. Pristup DNS podešavanjima obično se nalazi u mrežnim postavkama na vašem uređaju ili u korisničkom interfejsu vašeg rutera.
Pronalaženje primarnog i sekundarnog DNS-a na različitim uređajima
Na svakom uređaju postupak pronalaženja trenutno konfigurisanih DNS servera je drugačiji. Na većini uređaja možete pronaći informacije o DNS-u u podešavanjima mreže. Tipično, trebaće vam da pronađete opcije kao što su “Advanced settings” ili “Network details” gde ćete moći da vidite primarni i sekundarni DNS. Upisivanje alternativnih DNS adresa ručno može dodatno poboljšati stabilnost i brzinu vaše internet konekcije.
Kako pronaći i promeniti DNS ruter-a za bolju internet konekciju
Promena DNS servera na nivou rutera omogućava svim uređajima koji su povezani na taj ruter da automatski koriste nove DNS vrednosti. Da biste promenili DNS na ruteru, potrebno je da pristupite korisničkom interfejsu rutera putem veb pregledača, koristeći IP adresu rutera. Nakon prijavljivanja sa odgovarajućim kredencijalima, potražite podešavanja DNS-a unutar mrežnih ili WAN opcija, gde možete uneti adrese željenih DNS servera.
Kako pronaći DNS podešavanja u operativnom sistemu Windows
Da biste pronašli i promenili DNS podešavanja u Windows operativnom sistemu, idite na “Control Panel”, zatim “Network and Sharing Center” i “Change adapter settings”. Desnim klikom na aktivnu mrežnu konekciju odaberite “Properties”, a potom “Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)” ili “Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6)” i kliknite na “Properties”. Ovde možete unositi željene DNS server adrese.
Kako pronaći DNS podešavanja u operativnom sistemu macOS
Na macOS uređajima, DNS podešavanja se mogu pronaći u “System Preferences” pod “Network”. Izaberite aktivnu mrežnu konekciju i kliknite na “Advanced”, a zatim na tab “DNS”. Tu možete dodati ili ukloniti DNS servere.
Kako pronaći DNS podešavanja na Android uređajima
Na Android uređajima, DNS podešavanja se obično nalaze unutar “Settings” pod “Wi-Fi”. Dugim pritiskom na naziv mreže koju koristite dobijate opciju “Modify network”, gde možete izabrati “Advanced options” i podesiti “IP settings” na “Static” kako biste mogli ručno uneti DNS adrese.
Kako pronaći DNS podešavanja na iOS/iPadOS uređajima
Na uređajima sa iOS ili iPadOS operativnim sistemima, pristup DNS podešavanjima je moguć kroz “Settings”, pa “Wi-Fi”. Kliknite na “i” ikonu pored WiFi mreže na koju ste povezani i izaberite “Configure DNS” kako biste mogli ručno uneti nove DNS servere.
Kako pronaći najbolji DNS server za najbolju internet brzinu
Pronalaženje najboljeg DNS servera za vaše potrebe može umnogome poboljšati vaše online iskustvo. Postoje alati kao što je “DNS Benchmark” ili “Namebench” koji analiziraju DNS servere na osnovu vaše lokacije i mrežnih uslova, te preporučuju najbolje opcije. Nakon izvršenog testiranja, te alate možete koristiti da pronađete DNS server koji nudi najbrže rešavanje imena domena i najmanje zastoje.
U zaključku, DNS server je ključan element za optimizaciju internet konekcije. Uz malo truda, pronalaženjem i konfiguracijom optimalnog DNS servera, možete znatno poboljšati performanse svog pretraživača, smanjiti latenciju u online igrama, i uživati u bržem učitavanju web stranica. Pratite uputstva za vaš operativni sistem ili uređaj i uvjerite se u prednosti pravilnog podešavanja DNS servera.