Već satima pokušavate da pošaljete poruke na WhatsApp-u, ali iz nekog vama nepoznatog razloga ne možete stupiti u kontakt sa svojim prijateljima. Pre nego što se uplašite šta se možda dogodilo vašem pametnom telefonu, hajde da pokušamo razumeti zašto WhatsApp ne radi i šta treba da uradite da popravite ovu situaciju.
U ovom vodiču ćemo vam dati niz indikacija – nadamo se korisnih – koje možete primeniti da biste rešili situaciju, osim ako kvar WhatsApp-a nije posledica problema vezanog za samu platformu (u tom slučaju ćemo vam takođe pokazati kako to da proverite) i da se situacija vrati u normalu.
Stoga, ako želite da saznate zašto WhatsApp ne funkcioniše pravilno i kako to popraviti, predlažem vam da pažljivo pročitate sledeće redove i primenite sve naznake koje ćemo vam dati.
WhatsApp danas ne radi
Ukoliko želite da saznate zašto WhatsApp danas ne funkcioniše, pretpostavljamo da bi u osnovi mogla postojati dva problema: platforma ima poteškoće (u tom slučaju jedino što možete učiniti jeste da sačekate da WhatsApp reši problem) ili vaša internet veza nije optimalna. Hajde da vidimo kako da se ponašamo u oba scenarija.
Proverite status servera
Prvo što bismo vam preporučili je da proverite status WhatsApp servera kako biste utvrdili uzrok kvara aplikacije. Pošto WhatsApp-ove probleme ponekad izazivaju problemi sa Facebook serverima (kompanija koja upravlja ovom popularnom platformom za razmenu poruka), savetovali bi vam da posetite ovu stranicu posvećenu statusu Facebook servera i analizirate situaciju. Nažalost, ne postoji posebna stranica za proveru statusa WhatsApp servera. Kao alternativu, možete koristiti DownDetector: nezavisni portal koji prikuplja izveštaje korisnika o kvarovima onlajn usluga, aplikacija za razmenu poruka (kao što je WhatsApp), društvenih mreža itd. Posetite WhatsApp stranicu na DownDetectoru i proverite da li ima vesti o nedavnim kvarovima u aplikaciji. Još jedna opcija je da koristite Tviter, gde korisnici često prijavljuju kvarove popularnih platformi koristeći ad hoc hashtagove, poput #WhatsAppDown. Ukoliko primetite da WhatsApp serveri imaju problema, tada su kvarovi na koje ste naišli verovatno povezani s tim: možete samo da čekate i nadate se da će problem biti rešen u što kraćem roku.
Proverite svoju internet vezu
Ukoliko WhatsApp serveri rade kako treba, preporučujem da proverite svoju internet vezu na uređaju. Ako ste povezani na Wi-Fi mrežu, pogledajte ikonu koja se nalazi u gornjem desnom ili levom uglu, u zavisnosti od vašeg uređaja. Ako su svi Wi-Fi indikatori puni, vaša veza je optimalna, a ako su delimično prazni, signal je loš i može uticati na funkcionalnost WhatsApp-a. Imajte na umu da ako ste povezani na Wi-Fi, to ne znači da vaša internet veza radi. Ako WhatsApp ne radi na Wi-Fi mreži, vaš uređaj je možda povezan na bežičnu mrežu, ali možda nema pristup internetu zbog problema sa mrežom, koji mogu biti povezani sa provajderom ili neoptimalnom konfiguracijom rutera. Ovo možete proveriti otvaranjem bilo koje lokacije na drugom uređaju povezanom na istu mrežu i prateći uputstva koja sam dao u studiji o rešavanju najčešćih problema sa mrežom. Ako koristite WhatsApp u okviru mreže za prenos podataka, pored imena provajdera trebalo bi da vidite oznaku za tip mreže koju koristite (npr. 3G/4G, H/H+ ili 5G). Ako vidite oznaku “E” (Edge), to znači da je signal loš ili uopšte ne postoji. U ovom slučaju, kontaktirajte korisničku podršku vašeg operatera da biste rešili problem. Ako se nalazite u oblasti sa lošom pokrivenošću, malo možete učiniti osim da se preselite na područje sa boljom pokrivenošću.
Ukoliko ne vidite ikonice i tekst koje smo upravo naveli, moguće je da je Vaša Wi-Fi veza i/ili veza za prenos podataka isključena. Kako biste to proverili, idite u podešavanja uređaja. Na Android-u, otvorite aplikaciju Podešavanja, zatim izaberite sekciju Bežične veze i mreže, kliknite na Wi-Fi i, ukoliko je potrebno, prebacite prekidač za ovu vezu na UKLJUČENO (ukoliko je već bila aktivna, pokušajte da je isključite i ponovo uključite nakon nekoliko trenutaka). Što se tiče veze za prenos podataka, kliknite na opciju Korišćenje podataka, zatim u okviru Mreže za prenos podataka prebacite prekidač na UKLJUČENO (ukoliko je veza već bila aktivna, pokušajte da je isključite i ponovo uključite odmah nakon toga). Na iPhone-u, otvorite aplikaciju Podešavanja, kliknite na Wi-Fi, zatim prebacite prekidač na novom ekranu na UKLJUČENO (ukoliko je veza za prenos podataka već bila aktivna, možete pokušati da je isključite i ponovo uključite kasnije). Kada je reč o vezi za prenos podataka, nakon otvaranja aplikacije Podešavanja kliknite na opciju Mobilni podaci, a zatim prebacite prekidač koji se nalazi pored stavke Podaci na UKLJUČENO (ukoliko je veza već bila aktivna, pokušajte da je isključite i nakon kratkog vremena ponovo uključite). Kako biste konačno proverili problem sa internet vezom, predlažem da izvršite test brzine. Ukoliko nikada ranije niste čuli za to, znajte da su to testovi koji mogu analizirati Vašu Wi-Fi i mobilnu internet vezu. U slučaju da imate problema sa WhatsApp-om, ova vrsta analize će Vam pomoći da shvatite da li su problemi sa aplikacijom posledica loše i neočekivane brzine Vaše internet veze.
WhatsApp ne radi: šta da radim
Ukoliko imate problema sa radom WhatsApp-a i želite da saznate kako da pokušate da rešite problem, sledite korake koje navodimo u nastavku. Možda će vam neki od ovih koraka pomoći da se izborite sa situacijom.
Ponovo pokrenite uređaj
Ukoliko imate problema sa slanjem ili primanjem poruka na WhatsApp-u, možda bi trebalo jednostavno da pokušate ponovo pokrenuti uređaj. Isključivanje i uključivanje vašeg pametnog telefona, na kojem obično koristite ovu poznatu aplikaciju za razmenu poruka, može biti jednostavan i efikasan način za rešavanje problema, s obzirom da se ponekad dešava da se nešto nepreciznije zaglavi, što dovodi do raznih kvarova u radu aplikacija.
Da biste ponovo pokrenuli Android telefon, držite pritisnuto dugme za napajanje i, kada se na ekranu pojave dugmad za isključivanje, pritisnite jedno da biste ponovo pokrenuli i potvrdili. Da biste ponovo pokrenuli iPhone sa Face ID-om, pritisnite bočni taster zajedno sa dugmetom za smanjivanje jačine zvuka, dok vam se ne prikaže kursor za isključivanje, prevucite s leva na desno na ručici koja se pojavljuje na ekranu. Nakon otprilike 30 sekundi, pritisnite i držite bočni taster dok se uređaj ponovo ne uključi. Da biste ponovo pokrenuli iPhone pomoću dugmeta Home, umesto toga pritisnite i držite dugme za napajanje dok se ne prikaže klizač za isključivanje, prevucite ga s leva na desno da biste isključili “iPhone bi” i, nakon otprilike 30 sekundi, ponovo pritisnite dugme za napajanje dok se uređaj ponovo ne uključi.
Ukoliko se problemi i dalje javljaju nakon ponovnog pokretanja vašeg pametnog telefona i još uvek se pitate “zašto WhatsApp ne radi?”, možda bi razlog mogao biti u tome što je SIM kartica nedavno promenjena. Morate znati da WhatsApp radi samo sa jednim brojem za svaki uređaj, kao što je naznačeno ovde.
Proverite dozvole dodeljene aplikaciji
Da li WhatsApp ne radi na vašem Huawei-u ili nekom drugom Android uređaju? Ili, da li WhatsApp ne radi na vašem iPhone-u, čak i ako ste sledili sva prethodno data uputstva? Proveravanje dozvola koje su dodeljene WhatsApp aplikaciji može pomoći u rešavanju problema. Ako nedostaju neke određene dozvole, kao što su pristup adresaru ili kameri, aplikacija WhatsApp neće pravilno raditi. Evo kako da proverite dozvole: Na Android-u, otvorite meni Podešavanja > Aplikacije > WhatsApp > Dozvole aplikacije i proverite koje dozvole su dodeljene aplikaciji: ako neke nisu odobrene (npr. dozvola za kontakte ili kameru), pritisnite njihovo ime i dodelite im dozvolu pomeranjem srodnika poluge na UKLJUČENO. Imajte na umu da ovaj postupak može malo da se razlikuje od uređaja do uređaja. Na iPhone-u, otvorite meni Podešavanja > WhatsApp i (ako je potrebno) pomerite prekidače koji odgovaraju različitim potrebnim dozvolama na UKLJUČENO (npr. Kontakti, Kamera, itd.).
Izvršite početnu verifikaciju WhatsApp-a
Ukoliko i dalje imate problema sa slanjem i/ili primanjem poruka na WhatsApp-u, iako ste već uradili sve testove, razlog bi mogao biti vezan za neuspjeh početne verifikacije procesa. Da biste koristili WhatsApp, potrebno je da registrujete aplikaciju na vašem telefonu.
Da biste riješili ovaj problem, jednostavno obrišite i ponovo instalirajte WhatsApp i tako ćete slučajno izvršiti početnu proceduru verifikacije. Biće vam poslat SMS sa kodom za potvrdu koji ćete morati unijeti na ekranu za verifikaciju SMS-a koji će se pojaviti nakon pokretanja aplikacije. Na tom ekranu, provjerite jeste li unijeli broj svog mobilnog telefona s pozivnim brojem (+381 za Srbiju, +382 za Crnu Goru, +385 za Hrvatsku, +386 za Sloveniju i +387 za BiH).
Alternativno, možete odabrati opciju za verifikaciju putem glasovnog poziva i u tom slučaju dobit ćete telefonski poziv koji će vam prikazati kod koji trebate unijeti kako biste dovršili početnu proceduru verifikacije WhatsApp-a.
Podesite vremensku zonu na „Automatski“
Da li imate problema sa vremenom u vezi sa primanjem poruka na WhatsApp-u? Možete rešiti ovaj dosadni kvar podesivši vremensku zonu na “Automatski”. Evo kako to možete uraditi:
Na Android-u – otvorite Podešavanja > Datum i vreme ili Podešavanja > Dodatna podešavanja > Datum i vreme meni i uverite se da je poluga pored opcije “Automatska vremenska zona” pomerena na UKLJUČENO. Ako nije, pomerite je sami. Napomena: koraci i formulacije se mogu malo razlikovati u zavisnosti od uređaja koji imate.
Na iPhone-u – otvorite Podešavanja > Opšte > Datum i vreme i uverite se da je poluga pored opcije “Automatski” postavljena na UKLJUČENO. Ako nije, pomerite je sami.
Ponovo instalirajte aplikaciju WhatsApp
Jedna od validnih opcija koju možete isprobati kako biste vratili normalan rad aplikacije WhatsApp je da je deinstalirate i ponovo instalirate. U stvari, problemi na koje nailazite mogu biti uzrokovani jednom ili više oštećenih datoteka aplikacije. Nemojte brinuti, to nije ništa previše ozbiljno: u ovom slučaju jednostavno uklonite i ponovo preuzmete WhatsApp da biste vratili njegov pravilan rad.
Da biste nastavili na Androidu, pritisnite i držite ikonu WhatsApp na početnom ekranu ili u fioci, dodirnite dugme (x), stavku Deinstaliraj ili reč Delete. Postupak i formulacije se mogu neznatno razlikovati od uređaja do uređaja.
Da biste ponovo instalirali aplikaciju, otvorite Google Play Store (ako koristite uređaj bez Google usluga, možete preuzeti APK paket sa zvaničnog web-sajta WhatsApp), potražite “WhatsApp” i kada dođete do ekrana za preuzimanje aplikacije, pritisnite dugme Instaliraj i sačekajte da se instalacija završi.
Na iPhone-u, pronađite ikonu WhatsApp na početnom ekranu, držite je pritisnutom i u meniju koji se pojavi izaberite stavku Ukloni aplikaciju. Zatim pritisnite stavke Delete app i Delete.
Da biste ponovo instalirali WhatsApp na iPhone-u, otvorite App Store, pritisnite dugme za pretragu (dole desno), potražite “WhatsApp” koristeći traku za pretragu na vrhu ekrana i nakon što pronađete pravu verziju, pritisnite ikonu oblaka sa strelicom nadole i opcionalno potvrdite svoje namere pomoću Face ID-a, Touch ID-a ili Apple ID lozinke.
Nadamo se da će ponovna instalacija WhatsApp-a rešiti probleme koje imate.
WhatsApp Web ne radi
Ukoliko WhatsApp Web ne radi, možete pokušati da rešite problem tako što ćete zatvoriti aktivne sesije i ponoviti proces skeniranja QR koda, kao što je objašnjeno u nastavku.
Na Android uređaju, otvorite WhatsApp, pritisnite ikonu sa tri vertikalne tačke u gornjem desnom uglu, dodirnite stavku WhatsApp Web i zatim pritisnite tekst “Prekini vezu sa svim uređajima”. Nakon toga, pritisnite dugme (+) u gornjem desnom uglu i skenirajte QR kod sa WhatsApp Web stranice na računaru.
Na iPhone-u, otvorite aplikaciju WhatsApp, pritisnite “Podešavanja” > “WhatsApp Web / Desktop” i odaberite naziv aktivne sesije. Zatim pritisnite tekst “Prekini vezu” koji se nalazi na novom ekranu koji se otvorio. Ponovite ovu operaciju za sve ostale aktivne sesije i pritisnite dugme “Poveži uređaj” na ekranu WhatsApp Web / Desktop. Na kraju, potvrdite autentičnost (ako je potrebno) pomoću Face ID-a ili Touch ID-a i skenirajte QR kod sa WhatsApp Web stranice na računaru.
Takođe, preporučujemo da proverite internet konekciju vašeg pametnog telefona na kojem koristite WhatsApp (kako je objašnjeno u jednom od prethodnih poglavlja), jer ako veza nije dobra na tom uređaju, WhatsApp Web neće pravilno raditi.
Kako znati da li vas je neko blokirao na WhatsApp-u pokazaćemo vam u ovom članku.