Kako sastaviti gaming PC
Digitalna era u kojoj živimo otvorila je vrata za nebrojene mogućnosti zabave i razonode, a video igre su definitivno jedan od vodećih segmenata ove industrije. Da bismo u potpunosti iskusili sve čari koje nam virtualni svetovi nude, potrebno je posedovati adekvatnu mašineriju. Sastavljanje gaming PC-a može biti izazovan, ali i veoma zadovoljavajući proces. U ovom tekstu prenećemo vam korisne informacije i savete kako da odaberete prave komponente za vaš gaming raj.
Osnovne komponente za gaming PC – šta vam je sve potrebno
Pre nego što se upustite u avanturu sastavljanja vašeg igračkog PC-a, važno je znati koje su to osnovne komponente bez kojih mašina ne može da funkcioniše. Prvenstveno, tu je matična ploča koja predstavlja osnovu vašeg sistema. Na nju se priključuju procesor, radna memorija, grafička kartica, kao i svi ostali neophodni periferni uređaji. Diskovi za skladištenje podataka su sledeće na listi. Tu se opredeljujemo između HDD-a i SSD-a, gde je SSD obično brža, ali i skuplja opcija. Napajanje je takođe ključna komponenta, jer ono osigurava da vaš sistem dobija potrebnu energiju. I na kraju, ali ne manje važno, tu su kućište koje štiti vaše komponente i pruža im adekvatno hlađenje kao i operativni sistem koji omogućava da vaš računar ‘oživi’.
Kućište – kako izabrati optimalno rešenje
Kućište nije samo estetski element vašeg gaming PC-a, ono ima ključnu ulogu u hlađenju i organizaciji komponenata unutar sistema. Prilikom odabira kućišta, važno je obratiti pažnju na veličinu, protočnost vazduha, dostupnost portova i prostor za montiranje komponenata. Postoje različite veličine kućišta, od malih formata koji štede prostor, do velikih koji nude mnogo mesta za hlađenje i više hardverske opreme. Takođe, pogledajte da li kućište podržava veličinu matične ploče koju planirate da koristite. Kvalitetni filteri za prašinu i mogućnost postavljanja većeg broja ventilatora će pomoći da vaš sistem ostane čist i hladan.
Izbor matične ploče – na šta obratiti pažnju
Matična ploča je temelj svakog PC-a. Prilikom izbora, važno je uzeti u obzir socket procesora, jer će to odrediti koji procesor možete koristiti. Osim toga, razmislite i o broju slotova za RAM, mogućnostima proširenja, kao i o tome da li ploča dolazi sa ugrađenim Wi-Fi-om. Takođe, ukoliko planirate da koristite više grafičkih kartica, proverite podržava li matična ploča SLI ili Crossfire konfiguracije. Sučelja kao što su USB 3.1, Thunderbolt, display portovi i audio kvalitet su takođe bitni faktori pri izboru prave matične ploče.
Procesor – koji su najbolji modeli za igrače
Komponenta koja vrši izračunavanja i procesiranje podataka unutar vašeg PC-a jeste procesor. Na tržištu dominiraju dva proizvođača: Intel i AMD. Prilikom odabira procesora za gaming, potrebno je ciljati modele koji nude dobar balans između performansi i cene. Modeli kao što su Intel Core i7 ili AMD Ryzen 7 su veoma popularni među gejmerima. Njihove karakteristike kao što su više jezgara i niti značajno utiču na multithreading performanse koje su ključne za današnje igre.
Sistem hlađenja PC-a – kako sprečiti pregrevanje
Hlađenje vašeg PC-a je od ključne važnosti, posebno za gaming sisteme koji su pod stalnim opterećenjem. Postoje dva osnovna tipa hlađenja: vazdušno i tečno. Vazdušno hlađenje koristi ventilatore i hladnjake kako bi održalo niske temperature komponenata. Tečno hlađenje je efikasnije i tiše, ali često predstavlja skuplju opciju i zahteva više održavanja. Ne zaboravite da proverite kompatibilnost sistema hlađenja sa vašim kućištem i ostalim komponentama.
Grafička kartica – najvažnija komponenta za igrače
Grafička kartica je srce gaming PC-a. Ova komponenta je zadužena za renderovanje slika na ekranu, što je naročito važno u video igrama koje zahtevaju visoku grafiku. Kod izbora grafičke kartice, bitno je razmisliti o budžetu, ali i o zahtevima igara koje nameravate da igrate. Modeli kao što su