Dok ste slušali radio, da li ste čuli novi singl koji vas je prijatno iznenadio, ali ne možete da se setite naslova i/ili ko ga je pevao? Danima se pitate “kako se zove ova pesma” ? Ako je to zaista tako, došli smo na pravo mesto u pravo vreme! U današnjem vodiču, u stvari, pokazaćemo vam kako možete da uđete u trag naslovu pesme počevši od njenog audio zapisa ili od nekih reči njenog teksta. Sva rešenja koja ćemo navesti u narednim paragrafima, ali apsolutno sva su besplatna i takođe prilično jednostavna za korišćenje. Videćete, neće biti potrebe da imate „kristalnu kuglu” da biste otkrili naslove pesama koje slušate, niti ko zna kakvo kompjutersko znanje. Sve što vam zaista treba je pametni telefon, tablet ili računar i dobra internet veza.
Ukoliko vas zanima Kako slušati muziku na 432 Hz, posetite ovaj link.
Shazam (Android/iOS/Windows/macOS)
Ukoliko ne možete da saznate kako se pesma zove, prvo rešenje koje vam predlažemo je Shazam, servis koji vam omogućava da lako prepoznajete pesme zahvaljujući svom „uhu“, odnosno njegovom algoritmu, koji je zaista veoma napredan i može da prepozna svaki trag za nekoliko sekundi. U narednim redovima ćemo se uglavnom fokusirati na aplikaciju Shazam dostupnu za pametne telefone i tablete, ali ako želite više informacija o tome kako da koristite ovu uslugu na Windows ili Mac računaru, predlažemo da pročitate detaljnu analizu koju smo objavili u tom pogledu. Nakon što preuzmete Shazam na svoj Android, iOS ili Windows 10 mobilni uređaj, pokrenite je dodirom na dugme Otvori ili pritiskom na njenju ikonu na početnom ekranu, sačekajte nekoliko desetinki sekunde da se aplikacija sama konfiguriše i dodeli joj potrebne dozvole za njeno funkcionisanje (pristup mikrofonu vašeg pametnog telefona i muzičkoj biblioteci).
Prepoznavanje pesme pomoću Shazam-a je zaista jednostavno: dodirnite Shazam logo i približite svoj uređaj izvoru iz kojeg dolazi zvuk pesme. Nakon nekoliko sekundi, Shazam će vam ne samo reći naslov pesme (konačno!) i njenog autora, već će vam pružiti i neke dodatne informacije kao što su tekst pronađene pesme, biografija izvođača itd. Štaviše, Shazam automatski obezbeđuje veze neophodne za slušanje numere identifikovane na glavnim servisima za strimovanje muzike: Spotify, Apple Music, YouTube, itd. Na ovaj način možete odmah staviti slušalice u uši i slušati pesmu koju ste konačno pronašli (kao i dodati je na svoje omiljene liste pesama)! Nakon što pronađete pesmu sa Shazam-om, ona će biti sačuvana u nekoj vrsti istorije kojoj možete pristupiti pritiskom na opciju Naš Shazam.
Takođe ističemo da je Shazam uključen „standardno“ u Siri, glasovni asistent koji se nalazi na Apple uređajima: da biste ga koristili, samo pozovite Siri, pitajte „Koja je ovo pesma?“ i približite iPhone ili iPad izvoru zvuka. Na Androidu, međutim, moguće je aktivirati Shazam vidžet koji čini korišćenje aplikacije još lakšim i bržim: samo dodirnite ikonu vidžeta da biste aktivirali algoritam koji će vam reći koju pesmu slušate. Na kraju, podsećamo vas da Shazam ima neke reklamne banere koje možete eliminisati tako što ćete izvršiti jednokratnu kupovinu u aplikaciji od 3,99 evra što vam, između ostalog, omogućava i pristup dodatnim funkcijama.
Soundhound (Android/iOS)
SoundHound je još jedna korisna usluga koju možete koristiti da saznate kako se pesma zove. Takođe je ova aplikacija, kao i Shazam, veoma jednostavna za korišćenje, zahvaljujući svom posebno intuitivnom i „minimalnom“ interfejsu. SoundHound ne samo da vam omogućava da pronađete pesmu dok se još uvek reprodukuje, već vam takođe omogućava da postignete isti rezultat jednostavnim pevušenjem. Ova funkcija je posebno korisna ako nemate načina da slušate pesmu koju ste čuli sa radija ili bilo kog drugog izvora. Nakon što preuzmete SoundHound na svoj Android, iOS ili Windows 10 mobilni uređaj, pokrenite aplikaciju, tapnite na narandžasto dugme Start i dodelite aplikaciji neophodne dozvole za pristup mikrofonu i lokaciji vašeg uređaja. Da biste pronašli pesmu koja počinje od njenog audio zapisa ili džingla, dodirnite logotip SoundHound i približite uređaj audio izvoru koji reprodukuje pesmu ili ustima ako sami pevušite pesmu.
Za desetak sekundi, SoundHound algoritam bi trebalo da razume koju pesmu „sluša“ i, osim što će vam pokazati njen naslov, takođe će vam pokazati izvođača koji je peva i brze veze za puštanje pesme na Spotifyju i drugim uslugama strimovanja. Zahvaljujući kartici Istorija, takođe možete pratiti pesme koje smo nedavno pronašli i slušali, tako da ih ne izgubimo iz vida po ko zna koji put! Da biste slušali pesme koje su sačuvane u istoriji, jednostavno dodirnite njihov naslov i odaberite jednu od usluga koje su dostupne da ih reprodukujete. Ništa jednostavnije! Takođe u ovom slučaju ističemo da, kao i u slučaju Shazam-a, možete dodati SoundHound vidžet na početni ekran svog Android uređaja, zahvaljujući čemu možete brže pristupiti funkciji prepoznavanja pesama. Podsećamo vas da, ako želite, možete nadograditi SoundHound na SoundHound∞ da biste eliminisali reklamne banere prisutne u aplikaciji (koji nisu previše invazivni u „standardnoj“ verziji SoundHound-a) i pristupili nekim dodatnim funkcijama po ceni od 7,99 evra paušal.
Google (Android)
Google aplikacija za Android nam omogućava da identifikujemo pesme jednostavnim pritiskom na ikonu mikrofona i pevušenjem ili zviždanjem nekoliko sekundi. Ako prepozna melodiju, pretraživač prikazuje izvođača i naslov u roku od nekoliko trenutaka. Pokušajte i sami!
MusixMatch (Android/iOS)
Još jednu aplikaciju koju predlažemo da isprobate za saznavanje naziva pesme je MusixMatch, rešenje dostupno za Android i iOS koje, pored prepoznavanja pesama koje se puštaju, takođe može da prikaže njihove tekstove – veoma korisna funkcija za one koji, na primer, žele da nauče refren određene pesme. MusixMatch takođe nudi neke napredne funkcije, kao što je FloatingLyrics, providni prozor koji vam omogućava da čitate tekst pesme čak i van aplikacije i njen prevod (sa Google prevodiocem). Nakon što preuzmete MusixMatch na svoj uređaj, pokrenite aplikaciju i prijavite se putem svog Facebook, Google ili email naloga (ili se kasnije prijavite tako što ćete dodirnuti opciju Preskoči). Čim završite registraciju, dodirnite dugme Omogući sada da biste aktivirali jednu od glavnih karakteristika ove usluge na Android-u: preklopljeni tekst (i relativni prevod, ako je pesma na engleskom) koji se prikazuju kada se pesma reprodukuje preko velikih aplikacija za strimovanje muzike (Spotify, YouTube, Apple Music i slično).
Međutim, da biste aktivirali prikaz tekstova u iOS-u, potrebno je aktivirati vidžet aplikacije u centru za obaveštenja. Kako biste to uradili, prevucite prstom nadole od vrha ekrana da biste otvorili meni sa obaveštenjima na vašem iPhone-u ili iPad-u, zatim prevucite prstom s leva na desno da biste prikazali listu vidžeta i pritisnite dugme “Izmeni” na dnu ekrana. Potom dodajte novi vidžet tako što ćete pritisnuti dugme (+) pored imena “MusixMatch” na listi Ostali vidžeti i pomeriti ga na željenu poziciju u centru za obaveštenja. Kada završite, pritisnite dugme “Gotovo”, pokrenite pesmu u aplikaciji Muzika (ili drugoj aplikaciji koja podržava MusixMatch) i tekst pesme će se automatski prikazati u iOS centru za obaveštenja. Ako želite aktivirati funkciju koja vam omogućava da prepoznate pesmu i njen naslov, dodirnite simbol (≡) i pritisnite opciju “Identifikujte tekst” u meniju koji se pojavi. Zatim, pritisnite ikonu “MusixMatch” i sačekajte nekoliko sekundi dok algoritam prepoznaje pesmu koja se reprodukuje. Tekst pesme koja je identifikovana će se prikazati na ekranu i sinhronizovati sa audio numerom koja se reprodukuje tako da možete da pevate baš kao što biste pevali na karaokama! Podsećamo vas da možete se pretplatiti na Premium pretplatu na MusixMatch, koja počinje od 0,99 evra mesečno. Pretplata vam omogućava da eliminisati reklame u aplikaciji i sačuvate tekstove pesama da biste ih konsultovali van mreže.
Siri (iOS/macOS/tvOS/watchOS)
Ako imate iPhone, iPad, Mac, Apple TV ili Apple Watch, možete zamoliti Siri da nam kaže naziv određene pesme. Kao što smo pomenuli u jednom od prethodnih pasusa, glasovni asistent “made in Cupertino” se savršeno integriše sa Shazam-om i nudi nam mogućnost prepoznavanja pesme jednostavnim “slušanjem”.
Da biste to uradili, aktivirajte Siri tako što ćete držati prst na dugmetu Home na vašem iPhone-u/iPad-u ili reći “Hej, Siri” (ako je vaš uređaj priključen i/ili podržava režim Hej Siri Always On) i pitajte Siri asistenta virtuelno sledeće pitanje: “Koja je ovo pesma?”. U ovom trenutku, Siri će prikazati poruku “Trenutak, pusti nas da slušamo…” i nakon nekoliko sekundi trebalo bi da nam kaže o kojoj se pesmi radi, da nam pokaže njen album i da nam pruži direktnu vezu da je kupimo na iTunes-u.
Midomi (online)
Jedna od najboljih online usluga koju možemo da koristimo direktno iz pregledača računara da bismo saznali naziv pesme je Midomi, SoundHound web lokacija koja radi zahvaljujući dodatku Adobe Flash Player (ako ne znate kako da omogućite Flash Player na vašem računaru, preporučujemo da pročitate detaljnu analizu o tome).
Da biste prepoznali naziv pesme sa Midomi, posetite njihovu početnu stranicu i kliknite na dugme “Klikni i pevaj” ili “Hum” koje se nalazi u centru ekrana (u svetlosivom polju). Zatim kliknite na Dozvoli da ovlastite sajt da koristi mikrofon vašeg računara i da “presluša” pesmu koju slušate, ili je sami pevušite: nakon otprilike 10 sekundi kliknite na dugme “Kliknite za zaustavljanje” da biste prekinuli snimanje i trebalo bi da vidite rezultate pretrage.
Na stranici koja se otvori možete videti pesme koje, prema rečima Midomi-ja, odgovaraju pesmi koju ste pustili na računaru. Sada kliknite na dugme “►” koje se nalazi pored naslovne strane pesme koju je pronašao Midomi i poslušajte pregled da biste proverili da li ste konačno pronašli pesmu koju ste tražili.
Google (online)
Jedno od “trivijalnih”, ali prilično korisnih rešenja je da pretražite Google da biste pronašli pesmu čiji naziv ne znate. Ako se sećate ključnih fraza pesme, čak i cele strofe, možete se odlučiti za ovu alternativu, posebno ako nemate mogućnost da ponovo slušate pesmu i ne možete da iskoristite alate o kojima sam vam govorio u prethodnim pasusima.
Da biste koristili Google, prvo se povežite na njegovu početnu stranicu i unesite u traku za pretragu nekoliko fraza koje vas podsećaju na pesmu koju tražite. Molimo vas da budete što precizniji u pretrazi, jer što ste precizniji, veća je verovatnoća da ćete odmah pronaći pesmu koju tražite. Kada završite sa unosom fraza, kliknite na dugme “Pretraži” ili pritisnite “Enter” na tastaturi da biste započeli pretragu.
Na stranici koja se otvori, pregledajte rezultate pretrage i kliknite na onaj koji bi, po vašem mišljenju, mogao da vas odvede pravo do naslova pesme koju tražite.