Diktafon (od grč. δικτύω – hvatam, hvatam + φωνή – goli) je uređaj koji služi za snimanje zvuka u stvarnom vremenu. Svoju popularnost je dostigao u 20. veku kao neizostavni alat u poslovnom svetu radi lakšeg i bržeg beleženja ideja, sastanaka, govora i intervjua. Danas, sa razvojem tehnologija, postoji veliki broj digitalnih diktafona, kao i aplikacija na mobilnim telefonima koje obavljaju isti posao. Unapređenjem kvaliteta snimanja, postao je još važniji kao alat za novinarsko i istraživačko delovanje.
Programi za transkripciju nalaze se u ovom članku.
Diktafon na računaru: PC i Mac
Diktafon je veoma praktičan uređaj koji omogućava korisnicima da snime zvukove oko sebe i kasnije ih preslušaju. Međutim, korišćenje diktafona na računaru može biti još praktičnije. PC i Mac računari obično dolaze sa ugrađenom aplikacijom za snimanje zvuka, što znači da vam nije potreban dodatni softver.
Koraci za korišćenje diktafona na računaru su vrlo jednostavni. Samo pronađite aplikaciju za snimanje zvuka, obično se nalazi u okviru sistema, i kliknite na dugme za snimanje. Dok snimate, možete slušati svoj glas putem mikrofona na računaru ili preko slušalica. Kada završite sa snimanjem, možete snimak sačuvati ili ga direktno eksportovati na bilo koji drugi uređaj, kao što je mobilni telefon ili tablet.
Osim toga, na internetu postoji veliki broj različitih programa za snimanje zvuka. Noviji softverski paketi često imaju naprednije funkcije poput mogućnosti uređivanja zvuka, automatskih podešavanja, kao i ugrađenih filtera. Ovi programi se obično obrađuju u realnom vremenu i pružaju visokokvalitetne snimke.
Dakle, korišćenje diktafona na računaru može biti izuzetno korisno za poslovne ljude, studente, novinare i druge koji često zahtevaju snimanje i kasnije reprodukovanje zvuka. Sa svim opcijama koje su dostupne na vašem računaru, možete dobiti precizne i jasne snimke, što vam omogućava da budete produktivni i efikasni u svom radu.
Audacity – besplatan diktafon za profesionalno snimanje zvuka
Audacity je jedan od najpopularnijih besplatnih diktafona koji se koristi u profesionalnom snimanju zvuka. Ovaj program ima izuzetno jednostavan korisnički interfejs i dolazi s velikim brojem funkcionalnosti koje omogućuju kreiranje visokokvalitetnih audio snimaka.
Audacity podržava različite formate datoteka, uključujući WAV, AIFF, MP3 i OGG Vorbis, što ga čini izuzetno fleksibilnim i korisnim za veliki broj audio produkcija. Takođe ima mogućnost snimanja zvuka s različitih izvora, uključujući mikrofon, ulaz naprave i ulazu linije.
Uz mogućnost snimanja, Audacity ima i brojne funkcije uređivanja zvuka koje omogućuju korisnicima da podešavaju ton, otklanjaju šum i dodaju efekte. Program je takođe opremljen funkcijama za spajanje i razdvajanje audio snimaka, tako da je moguće stvoriti glatke i profesionalne prelaze.
Audacity je besplatno dostupan za preuzimanje na Windows, Mac i Linux platformama, što ga čini idealnim izborom za profesionalne snimatelje i amatere koji traže praktičan i efikasan način za snimanje i uređivanje zvučnih datoteka.
Diktafon na pametnim telefonima: Android i iPhone
U današnje vreme, gotovo svi koristimo pametne telefone, a njihovi funkcionalni diktatori čine živote mnogo lakšim. Jedna od takvih funkcija je i diktafon. S obzirom na to da pametni telefoni danas poseduju snagu računara, diktafon na ovim uređajima pruža mnogo mogućnosti.
Korisnici Android i iPhone uređaja imaju različite aplikacije za diktafon, koje su dostupne besplatno ili za kupovinu na Google Play i App Store. Ove aplikacije pružaju korisnicima lak način snimanja glasa u različitim situacijama i okruženjima.
Kako funkcioniše diktafon na pametnom telefonu? Korisnici treba samo da pokrenu aplikaciju, pritisnu dugme za snimanje i govor. Diktafon će automatski snimiti zvuk i sačuvati ga na uređaju. Nakon slušanja, snimak se može uređivati ili deliti putem emaila, društvenih mreža ili drugih aplikacija.
Diktafon na pametnom telefonu može se koristiti u različite svrhe. Na primer, u poslovnom svetu, diktafon može biti koristan za snimanje važnih sastanaka, govora ili ideja. Takođe, može se koristiti i za snimanje lekcija na fakultetu ili snimanje pesama za muzičare.
U slučaju da vam je potreban diktafon, a nemate jedan pri ruci, velika prednost pametnih telefona je ta što ih gotovo uvek nosimo sa sobom. Dakle, aplikacija za diktafon na pametnom telefonu može uštedeti vreme i omogućiti vam da snimite važne informacije u bilo koje vreme i na bilo kom mestu.