Dozvolite programu da prođe: kako isključiti Windows Defender

Dozvolite programu da prođe: kako isključiti Windows Defender

Windows Defender je integrisani antivirusni program koji dolazi sa svakom verzijom Windowsa, počevši od verzije Vista. Ova komponenta pruža osnovnu zaštitu od malvera i virusa, no ponekad postoji potreba da se ona isključi – bilo privremeno ili trajno. Ovaj članak će se pozabaviti detaljima vezanim za isključivanje Windows Defendera kako na Windows 10, tako i na novijem operativnom sistemu Windows 11.

Isključivanje Windows Defender-a na Windows 10

Windows Defender je neodvojivi deo Windows 10 sigurnosnog sistema, ali postoje situacije kad korisnik može poželjeti da ga deaktivira. To može biti u cilju instalacije drugog antivirusnog programa ili radi lansiranja nekog specifičnog software-a. Deaktivacija Windows Defendera na Windows 10 obično je kratkotrajna jer sistem automatski ponovo aktivira zaštitu nakon nekog vremena. Ukoliko želite privremeno isključiti Windows Defender, možete to uraditi preko Settings menija u opciji “Update & Security” i zatim odabrati “Windows Security”. Potom kliknite na “Virus & threat protection” i ispod dela “Virus & threat protection settings” nađite i isključite opciju “Real-time protection”.

Kako privremeno isključiti Windows Defender

Privremeno isključivanje Windows Defendera je proces koji ne iziskuje mnogo vremena. Kao što je ranije pomenuto, to se može uraditi putem podešavanja u delu zaštite u realnom vremenu. Na ovaj način, Windows Defender će biti neaktivan dok ga vi opet ručno ne uključite ili dok sistem sam ne odluči da ga reaktivira, što se obično dešava nakon restarta sistema ili nakon određenog vremenskog perioda.

Kako trajno isključiti Windows Defender

Trajno isključivanje Windows Defender-a može biti nešto složeniji zadatak. Da biste to postigli, potrebno je da se obratite sistemu preko Group Policy Editor-a. Da biste ušli u Group Policy Editor, koristite prečicu ‘Win+R’ i unesite “gpedit.msc”. U Editoru idite na “Computer Configuration”, zatim na “Administrative Templates”, potom “Windows Components”, i naposletku “Windows Defender Antivirus”. U desnom prozoru pronađite i dvostruko kliknite na “Turn off Windows Defender Antivirus”. U novom prozoru izaberite “Enabled” da biste onemogućili Defender. Nakon toga, potrebno je restartovati računar da bi se promene primenile.

Kako isključiti Windows Defender samo za određene datoteke

U nekim situacijama, možda ćete poželeti da isključite Windows Defender za određene datoteke ili aplikacije bez uticaja na ostatak sistema. To možete postići dodavanjem izuzetka u Windows Defender. Otvorite “Virus & threat protection” unutar “Windows Security”, kliknite na “Virus & threat protection settings” i izaberite opciju “Add or remove exclusions”. Ovde možete dodati datoteke, folder, file type ili čak proces koji ne želite da bude skeniran od strane Windows Defendera.

Isključivanje Windows Defender-a na Windows 11

Windows 11 donosi nove izazove i promene kada je u pitanju deaktivacija Windows Defendera, međutim proces ostaje sličan kao i kod Windows 10. Preko Settings menija i Windows Security opcija, možete da prilagodite ili potpuno isključite Defender. Razlike u korisničkom interfejsu između dve verzije Windowsa su očigledne, ali su koraci koje treba preduzeti prilično konzistentni. Ukoliko želite isključiti Defender, prateći gore pomenute korake možete doći do željenog rezultata i na najnovijoj verziji Windowsa.

Zašto neki korisnici odlučuju da isključe Windows Defender

Iako Windows Defender pruža osnovni sloj zaštite, postoje razlozi zbog kojih korisnici biraju da ga isključe. Često se to dešava zbog kompatibilnosti sa specifičnim aplikacijama, zbog želje za korišćenjem drugog antivirusnog rešenja, ili zato što su neki korisnici mišljenja da Defender troši previše sistemskih resursa. Ono što je svakako važno napomenuti jeste da isključivanje bilo koje komponente zaštite nosi sa sobom rizike, tako da se preporučuje da je takve akcije preduzimate s obazrivošću.

Na kraju, isključivanje Windows Defendera je postupak koji se ne preporučuje osim u situacijama kada je to zaista neophodno. Pored rizika od virusa i malvera, vaš sistem može postati ranjiv na različite vrste napada. Ako se ipak odlučite za ovaj korak, obavezno obezbedite alternativni oblik zaštite kako biste zaštitili vaše podatke i privatnost. Posle svih postupaka, uvek imajte na umu da biste trebali držati svoj operativni

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu