NFT (skraćeno od Non-Fungible Token) su digitalni sertifikati koji potvrđuju originalnost i autentičnost određenog medijskog sadržaja. Bez obzira da li se radi o fotografijama, ilustracijama, video snimcima, pesmama ili čak umetničkim delima, NFT potvrđuje jedinstvenost tog specifičnog sadržaja i da se ne može zameniti sa drugima (npr. “zamenljivi” token, jer se može zameniti sa bilo kojim drugim bitkoinom, a da to ne promeni njegovu vrednost; NFT nije, jer je jedinstven i sa specifičnom vrednošću). Zapravo, ova posebnost je ušla u srca kolekcionara i entuzijasta digitalne umetnosti, kao i fanatika najnovijih trendova, povećavajući popularnost ove tehnologije.
Kako da kreiramo NFT? NFT sertifikati su nizovi koda, niz bitova umetnutih u datoteku, kako bi se iskovao u slučaju prodaje. Ovi NFT se prodaju redovno svaki dan i u nekim slučajevima koštaju stotine miliona dolara (iako u stvarnosti, u većini slučajeva koštaju mnogo manje). Te transakcije se regulišu kroz tehnologije vezane za blockchain i korišćenjem decentralizovanih kriptovaluta kao što je Ethereum, što je virtuelna valuta po izboru kada je u pitanju kupovina i prodaja NFT-a. A to nije sve! Vremenom bi hipotetičko širenje NFT-a moglo dovesti do uzbudljivih novih slučajeva upotrebe. Na primer, karta za određenu predstavu ili koncert može biti iskovana i preprodata kao suvenir; sertifikacija primenjena na video igricu ili na sadržaj koji je dostupan u ovoj drugoj (npr. kožu ili predmet) mogao bi drastično da smanji fenomen piraterije itd.
Međutim, stvaranje NFT-a nije operacija za svakoga, barem za sada. U većini slučajeva, kovanje Nezamenljivog tokena u stvari zahteva plaćanje poreza za generisanu emisiju gasa, kako bi se platili troškovi energije nastali od blockchaina. Ovo je naknada koja se kreće u stotinama dolara za svaki pojedinačni NFT koji će biti kovan. To može biti pogodna investicija za iskusne umetnike, ali ne i za početnike. Međutim, postoje platforme koje mogu da sprovedu ovu legitimaciju bez ikakvih troškova. U narednim redovima pokazaćemo vam sve što treba da znate o tome kako da napravite besplatni NFT, počevši od osnova do alata neophodnih za pristup ovom novom tehnološkom trendu iz prve ruke.
Kako prodati NFT-ove besplatno otkrićemo vam putem ovog linka.
Kako kreirati NFT sadržaj za prodaju
Pre svega, moramo da kreiramo sadržaj koji će se transformisati u NFT, a zatim ga prodati. Kao što smo ranije pomenuli, opseg multimedijalnog sadržaja u kojem se ovi NFT mogu kovati je veoma širok i stoga postoje različite metode koje treba razviti.
Što se tiče slika i fotografija, ako se slučajno pitate kako da kreiramo NFT-ove pomoću Photoshop-a, znajte da možemo da napravimo fotomontažu (očigledno sa slikama na koje posedujemo prava na korišćenje) i ilustracije kao što bismo inače radili, a zatim pretvorimo naš rad u NFT, kao što ćemo objasniti kasnije. U slučaju da nam treba pomoć da naučimo kako da koristimo Photoshop, pogledajte naš vodič o tome. Kao alternativu ovom poslednjem, uvek se možemo odlučiti za druge programe za kreiranje slika, možda besplatni, kao što je GIMP.
Kako napraviti kripto novčanik
Dakle, napravili smo naš prvi rad koji je predodređen da postane NFT, ali nam još uvek nedostaje nešto da bismo zapravo mogli da započnemo. Pošto se radi o sadržajima koji se mogu kupiti putem blockchaina, nije moguće kupiti NFT sa tradicionalnom valutom i biće nam potreban barem kripto novčanik da bismo mogli da pristupimo platformama za trgovanje i da upravljamo zaradom koju ćemo dobiti prodajom naših dela.
Za ovaj tutorijal uzećemo MetaMask kao primer, jedan od najčešće korišćenih kripto novčanika u oblasti NFT-a i šire. Posebnost MetaMaska je njegova vanmrežna priroda, koja nam omogućava da pristupimo svom nalogu u bilo kom trenutku i obezbeđuje najviši mogući nivo bezbednosti.
Da bismo preuzeli MetaMask, povezujemo se sa zvaničnom web stranicom i kliknemo na dugme Preuzmi kako bismo videli platforme kompatibilne sa ovim kripto novčanikom. MetaMask je dostupan na operativnim sistemima za pametne telefone kao što su Android i iOS, a takođe se može instalirati kao dodatak za pregledače Google Chrome, Mozilla Firefox i Microsoft Edge. U poslednjem slučaju, pošto proširenje zahteva veoma visoke dozvole da bi funkcionisalo i stoga bi potencijalno moglo da čita sve aktivnosti koje obavljate u svom pretraživaču, predlažemo da ga instaliramo u alternativni pretraživač koji obično koristimo, kako bismo eliminisali svaki potencijalni rizik privatnosti (usluga je pouzdana i veoma popularna, ali znate, opreznosti nikada nije previše!).
Jednom kada se instalira, sve što treba da uradimo je da podesimo bezbednu adresu e-pošte i lozinku za svoj nalog, zapamtimo tajne reči posvećene oporavku naloga na listu papira (u slučaju da nešto krene po zlu) i konačno se prijavimo na MetaMask da bismo otišli na sledeći korak.
Kako kreirati besplatne NFT-ove sa OpenSea-om
Imate svoje umetničko delo, imate kripto novčanik, ali vam nedostaje platforma na kojoj biste mogli da podelite i prodajete svoj rad. Kao što smo spomenuli na početku ovog članka, postoji mnogo platformi koje dozvoljavaju kreiranje i prodaju NFT-a, ali većina njih naplaćuje naknadu za izradu svakog tokena. Ovo smanjuje vaše opcije na samo nekoliko platformi koje mogu besplatno da hostuju i preprodaju vaša dela. Među njima, najpopularnija platforma kada je u pitanju kreiranje besplatnih NFT-a je OpenSea. Od osnivanja 2017. godine, OpenSea je videla neverovatan broj NFT-ova, u rasponu od 80 miliona jedinstvenih komada ukupne vrednosti od 10 milijardi dolara. Štaviše, nedavno su implementirali kovanje putem Poligona, blokčejna baziranog na Ethereum-u specijalizovanog za “lazy mining”, što znači da se NFT kovanje odlaže do momenta kupovine od strane kupca i na taj način smanjuje troškove kovanja na nulu.
Prijavljivanje na OpenSea je veoma jednostavno. Prvo se povežite na glavnu stranicu sajta i kliknite na dugme Kreiraj da biste otvorili stranicu posvećenu pristupu. Odatle izaberite (među podržanim) svoj pouzdani kripto novčanik i potvrdite vezu sa platformom. U ovom trenutku će biti zatraženo da potpišemo autentifikaciju unutar našeg novčanika kako bismo prihvatili OpenSea odredbe i uslove korišćenja. Nakon ove procedure, kliknite na sliku profila da biste otvorili mali iskačući meni. Unutar ovog menija možemo kliknuti na različite opcije, kao što su klasične postavke profila i one vezane za interfejs.
Za potrebe ovog vodiča, kliknite na Moje kolekcije da biste ušli na stranicu posvećenu upravljanju vašim zbirkama umetničkih dela, neophodnih za katalogizaciju vaših kreacija i naručivanje. Kliknite na Kreiraj kolekciju da biste započeli postavljanje nove kolekcije. Popunite odgovarajuća polja umetanjem logotipa, omota, banera, imena, personalizovane URL adrese i opisa kako biste lako identifikovali svoju kolekciju.
Predlažemo da za neobavezna polja razmotrite dodavanje kategorije, linkova za vaše kontakt informacije i, pre svega, dodavanje tantijema, odnosno male provizije koju možete zaraditi za svaku prodaju vašeg NFT-a. Kada budemo zadovoljni, kliknimo na “Kreiraj” da bismo sačuvali kolekciju na našem profilu.
Sada kliknimo na dugme “Kreiraj” u gornjem desnom uglu da bismo otvorili stranicu za kreiranje našeg prvog NFT-a. OpenSea nam omogućava da otpremimo datoteke u različitim formatima, poput JPG, PNG, GIF, MP4, MP3, VAV, kao i 3D modela u formatima GLB i GLTF. Jedino ograničenje je veličina datoteke koja ne sme biti veća od 100 MB.
Popunite dostupna tekstualna polja tako što ćete uneti naziv našeg NFT-a, opis i spoljnu vezu za unos da biste pružili dodatne informacije (preporučuju se Discord i Twitter veze). Klikom na stavku Izaberite kolekciju možemo katalogizovati sadržaj u prethodno kreiranoj kolekciji. Nakon toga, imamo mogućnost da podesimo neke dodatne funkcije, kao što su svojstva NFT-a, njegovi nivoi, statistika za prikaz posetiocima, ekskluzivni sadržaj dostupan samo kada je slika kupljena ili izaberemo da li želimo da podesimo filter za eksplicitan i uvredljiv sadržaj.
Konačno, otvorite meni pod Blockchain-om i izaberite Poligon da biste besplatno iskoristili prednosti kreiranja NFT-ova putem ovog blockchaina. Sa Poligonom je takođe moguće izabrati veću količinu NFT-a za kovanje unosom broja u polje ispod naslova Snabdevanje. Kada smo podesili sve potrebne informacije, kliknemo na dugme Kreiraj da bismo završili.
Nakon nekoliko sekundi čekanja, OpenSea sistem će konačno generisati naš prvi NFT. Sada sve što treba da uradimo je da ga prodamo! Kliknite na Prodaja da biste otvorili stranicu posvećenu kreiranju novog Listinga. Unesite cenu u Ethereum-u (imajući u vidu da je po kursu 1 ETH ekvivalentan približno 3.700 dolara) i podesite trajanje listinga. Da biste “odredili cenu” svog rada, predlažemo da odemo na “putovanje” na OpenSea i vidimo koliko dela sličnih našem koštaju u proseku. Na kraju, kliknite na Kompletiranje Listinga: otvoriće se ekran posvećen validaciji operacije. Pošto je ovo naša prva operacija na OpenSea-u, moraćemo da kliknemo na Otključaj i prihvatimo transakciju potvrde bez vrednosti da bismo omogućili prodaju našeg kripto novčanika. Zatim kliknite na Potpiši da biste potpisali listu našeg NFT-a. I evo ga! Upravo smo besplatno postavili naš prvi NFT na OpenSea! Ovo je očigledno samo opšti deo onoga što se može uraditi sa uslugama kao što je OpenSea. Za sve detalje o slučaju, savetujemo vam da konsultujete zvanični centar za pomoć.
Druge platforme za kreiranje NFT-ova
U ovom tutorijalu smo naučili kako da napravimo besplatan NFT koristeći OpenSea platformu, ali postoje i druge alternative koje vredi pomenuti (nažalost, ne uvek besplatne).
- Rarible je besplatna platforma koja se bavi kreiranjem NFT-ova bez naknade za izdavanje, koristeći lazy blockchain minting kreiran od strane same platforme.
- SuperRare je platforma koja je posvećena umetnicima, kreatorima sadržaja i kolekcionarima, i koja im omogućava korišćenje Ethereum blockchain-a za kreiranje, prikupljanje i prodaju njihovih NFT-ova.