Kako blokirati neželjena obaveštenja

Kako blokirati neželjena obaveštenja

Neželjena obaveštenja mogu biti prava dosada, prekidaju koncentraciju i opterećuju dnevni tok rada i slobodnog vremena. Ubrzani tehnološki razvoj i svakodnevna upotreba interneta čine obaveštenja neizbežnim delom digitalne komunikacije. Međutim, previše obaveštenja može da bude naporno i kontraproduktivno. Na sreću, postoje načini da se ograniče ili u potpunosti blokiraju neželjena obaveštenja, bilo da je reč o računaru, browseru ili mobilnom telefonu. U ovom tekstu ćemo vam pokazati kako da vratite kontrolu nad obaveštenjima i sačuvate svoj mir.

Kako blokirati neželjena obaveštenja na računaru

Blokiranje neželjenih obaveštenja na računaru su često prvi korak ka stvaranju produktivnijeg radnog okruženja. Operativni sistemi poput Windows-a ili macOS-a pružaju opcije za upravljanje obaveštenjima direktno kroz podešavanja sistema. Na primer, u Windows 10 i novijim verzijama, možete otići u ‘Settings’ – ‘System’ – ‘Notifications & actions’, gde ćete imati opciju da prilagodite koje aplikacije mogu slati obaveštenja, kao i da u potpunosti isključite obaveštenja za određene aplikacije. macOS korisnici mogu pronaći slične opcije u delu ‘System Preferences’ – ‘Notifications’, gde mogu podešavati obaveštenja za svaku aplikaciju ponaosob.

Režim ne ometaj – šta je to i kako ga koristiti

‘Ne ometaj’ je funkcija koja je postala neizostavni deo većine modernih uređaja. Ovim režimom možete privremeno zaustaviti prijem obaveštenja, poziva i poruka kako biste se fokusirali na posao koji obavljate ili jednostavno uživali u miru. Na računarima i laptopovima, ovaj režim se obično aktivira kroz sistem postavki ili brzoj meni akcija. Kad je aktiviran, možete podesiti da funkcioniše samo u određenim periodima dana ili kada ste na specifičnim događajima. Ovo je idealno za one periode kada trebate mir ili koncentraciju, poput važnog sastanka ili meditacije.

Upravljanje obaveštenjima u browseru – saveti i trikovi

Internet browseri su često izvor neprekidnih obaveštenja, posebno kada je u pitanju rad na internetu. Da biste upravljali obaveštenjima u browserima poput Google Chrome, Mozilla Firefox ili Safari, potrebno je otići u podešavanja browsera, obično pod sekcijom ‘Privacy & Security’ ili ‘Permissions’, i podešavati obaveštenja po sopstvenim preferencijama. Možete odabrati koje web stranice imaju pravo da vam šalju obaveštenja, a koje ne. Nadalje, savetuje se raditi reviziju ovih dozvola s vremena na vrijeme, kako bi se uklonili oni sajtovi koji više ne koriste ili čija obaveštenja nisu relevantna.

Kako blokirati neželjena obaveštenja na mobilnom telefonu

Na mobilnim telefonima, obaveštenja mogu biti i više nego samo dosadna – mogu prekidati tok vaše svakodnevice i biti uzrok stresa. Da biste blokirali obaveštenja na mobilnom, prvo odlučite koje aplikacije vam stvaraju najviše smetnji. U postavkama mobilnog telefona, pod sekcijom ‘Notifications’ ili ‘Apps’, možete individualno odabrati aplikacije i isključiti njihova obaveštenja ili prilagoditi njihov intenzitet i način na koji vas obavještavaju.

Kako blokirati neželjena obaveštenja na Androidu

Korisnici Android uređaja imaju mnogo opcija kada je reč o blokiranju obaveštenja. Na mnogim Android uređajima, dovoljno je dugo pritisnuti obaveštenje koje želite blokirati, nakon čega će se pojaviti opcija za isključivanje obaveštenja iz te aplikacije. Takođe, možete otići direktno u ‘Settings’ – ‘Apps & notifications’ i prilagoditi postavke za svaku aplikaciju ponaosob. Ovo uključuje i mogućnost da se obaveštenja prikazuju u formi tihog obaveštenja, što znači da će doći do vas, ali neće vibrirati ili zvučati alarm.

Kako blokirati neželjena obaveštenja na iPhone-u

Za korisnike iPhone-a, iOS nudi slične opcije kao i Android. Postavke obaveštenja se prilagođavaju u ‘Settings’ pod delom ‘Notifications’, gde možete izabrati aplikaciju i prilagoditi stil obaveštenja, zvukove i bedževe. Postoji čak i opcija za konfiguraciju obaveštenja na zaključanom ekran

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu