Kako blokirati web sajt u Chrome-u

Kako blokirati web sajt u Chrome-u

Korišćenje interneta donosi brojne prednosti, ali ponekad može biti potrebno blokirati pristup određenim web sajtovima. Razlozi za to mogu biti razni, od zaštite dece od neprimerenog sadržaja do povećanja produktivnosti na radnom mestu tako što se sprečava pristup sajtovima koji odvraćaju pažnju. Google Chrome, kao jedan od najpopularnijih pretraživača na svetu, nudi različite metode za blokiranje sajtova. U ovom tekstu ćemo detaljno objasniti kako možete koristiti te metode da ograničite pristup neželjenim web sajtovima.

Ugrađena funkcija za blokiranje web sajtova u Chrome-u

Mada Google Chrome sam po sebi ne sadrži specifično ugrađenu funkciju namenjenu isključivo za blokiranje sajtova, postoje određene strategije koje možete primeniti za ostvarivanje ove funkcionalnosti. Jedna od njih je korišćenje SafeSearch filtera koji služi prvenstveno za blokiranje eksplicitnih rezultata pretrage, ali može poslužiti i kao određeni oblik kontrole pristupa sadržaju na internetu. Aktivacija SafeSearch filtera može se obaviti direktno kroz postavke pretraživača, tj. Google naloga koji se koristi.

Upotreba datoteke HOSTS za blokiranje web sajtova u Chrome-u

Jedna od naprednijih tehnika za blokiranje sajtova podrazumeva modifikaciju datoteke HOSTS na vašem operativnom sistemu. HOSTS datoteka se koristi za mapiranje domenskih imena u IP adrese, a promenom ove datoteke možete efektivno blokirati pristup određenim sajtovima tako što ćete usmeriti njihova domenska imena na IP adresu koja ne vodi nikuda. Za manipulaciju HOSTS datoteke potrebna su administrativna prava na sistemu, a sam postupak promene ove datoteke varira u zavisnosti od toga da li koristite Windows, macOS ili Linux.

Korišćenje roditeljske kontrole u Windows-u za blokiranje web sajtova u Chrome-u

Roditeljska kontrola u Windows operativnom sistemu pruža roditeljima ili administratorima sistema alate da ograniče pristup neodgovarajućim web sajtovima za korisnike određenih uzrasta ili profila. Prilagođavanjem podešavanja roditeljske kontrole, možete specificirati koje web sajtove želite blokirati kada se koristi Google Chrome. Ovo je efikasan način da zaštitite decu dok koriste internet, ali i da ograničite pristup određenim sajtovima na radnim mestima ili obrazovnim institucijama.

Proširenja za blokiranje web sajtova u Chrome-u

Za korisnike koji traže jednostavnije rešenje, Chrome web store nudi veliki broj proširenja (extensions) dizajniranih specifično za blokiranje web sajtova. Instalacijom ovih proširenja možete lako upravljati listama blokiranih sajtova, postavljati vremenska ograničenja za pristup i koristiti druge napredne funkcije koje će vam pomoći u kontrolisanju surfovanja internetom. Neka od popularnih proširenja uključuju “Block Site”, “StayFocusd”, i “Nanny for Google Chrome”.

Blokiranje web sajtova na mobilnim telefonima putem Chrome-a: Android i iPhone/iPad

Blokiranje web sajtova nije ograničeno samo na desktop računare. Isto se može postići i na mobilnim uređajima, kao što su Android ili iOS (iPhone/iPad) uređaji, korišćenjem Chrome browsera. Na Android uređajima, možete koristiti proširenja za Chrome ili modifikovati podešavanja roditeljske kontrole u okviru Google Play Services. Za iOS uređaje, moguće je koristiti ugrađene opcije roditeljske kontrole poznate kao “Restrictions” ili “Screen Time” koje dozvoljavaju blokiranje web sajtova direktno kroz podešavanja uređaja.

Nezavisno od uređaja koji koristite, blokiranje web sajtova može vam pomoći da ostanete fokusirani, produžite životni vek baterije ili zaštitite svoje najmlađe od nepoželjnih sadržaja. Međutim, važno je napomenuti da nijedan sistem nije potpuno neprobojan i da se educacija korisnika o bezbednosti na internetu ne sme zanemariti.

U zaključku, blokiranje web sajtova u Google Chrome pretraživaču može biti korisno iz više razloga i na više načina. Od korišćenja HOSTS datoteke za napredne korisnike, preko roditeljske kontrole za zaštitu dece, pa sve do raznih proširenja za one koji traže brzo i jednostavno rešenje za kontrolu pristupa internetu. Bez obzira na metod koji odaberete, važno je biti odgovoran i informisan prilikom njegove primene kako bi se postigao željeni

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu