Kako dodeliti statičku IP adresu

Kako dodeliti statičku IP adresu

Kada je reč o mrežnoj konfiguraciji, dodeljivanje statičke IP adrese određenim uređajima može bitno poboljšati stabilnost i pristupačnost unutar lokalne mreže. Većina uređaja će po default podešavanjima dobijati IP adrese dinamički, putem DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) servera. Međutim, postoji nekoliko scenarija u kojima je postavljanje statičke IP adrese poželjno ili čak neophodno. Ovaj vodič pokriva korake za dodeljivanje statičkih IP adresa na različitim platformama i uređajima, uključujući računare sa Windows 10 i Mac operativnim sistemima, kao i štampačima.

Preduslovi za dodeljivanje statičke IP adrese

Početak procesa zahteva razumevanje nekoliko ključnih pojmova i postavljanje određenih uslova. Prvo, potrebno je znati opseg adresa koje vaš ruter ili DHCP server koristiti za dodelu dinamičkih IP adresa. Takođe, neophodno je osigurati da statička IP adresa koju želite da dodelite ne spada u taj DHCP opseg kako ne bi došlo do konflikta adresa. Osim toga, potrebno je informacije o subnet maski, gateway adresi i DNS serverima vaše mreže.

Kako dodeliti statičku IP adresu računaru u samo nekoliko koraka

Dodela statičke IP adrese računaru je proces koji se, u većini slučajeva, obavlja putem kontrolnog panela operativnog sistema. Naime, prvo je potrebno da pristupite mrežnim postavkama, a zatim odaberete mrežnu karticu kojoj želite da dodelite statičku IP adresu. Sledeće, treba ručno uneti podatke kao što su IP adresa, subnet maska, default gateway i DNS serveri. Važno je naglasiti da se ovi koraci mogu neznatno razlikovati zavisno od operativnog sistema.

Saveti za dodelu statičke IP adrese u Windows 10

Na Windows 10 platformi, savetuje se korišćenje kontrolnog panela za navigaciju do mrežnih podešavanja. Nakon što odaberete “Network and Sharing Center”, potrebno je pronaći “Change adapter settings” i zatim desnim klikom odabrati “Properties” na konekciji za koju želite da postavite statičku IP adresu. U listi će biti i “Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)” opcija, gde se unose gore pomenuti podaci. Nakon unosa svih informacija i potvrde, vaš računar će koristiti statičku IP adresu.

Kako dodeliti statičku IP adresu na Mac-u uz jednostavno uputstvo

Na Mac operativnim sistemima koraci su slični ali se izvršavaju kroz “System Preferences”. Potrebno je odabrati “Network” i potom izabrati mrežnu konekciju koju želite da konfigurišete. Klikom na “Advanced” otvara se dijalog gde možete pronaći “TCP/IP” tab. Ovde je potrebno izabrati “Manually” i uneti odgovarajuće podatke. Nakon potvrde podešavanja, vaš Mac će koristiti konfigurisanu statičku IP adresu.

Praktičan vodič za dodeljivanje statičke IP adrese štampačima

Štampači, naročito oni koji su deo veće mreže, često zahtevaju statičku IP adresu kako bi se osiguralo da su uvek dostupni bez promene adrese. Proces podešavanja statičke IP adrese može varirati u zavisnosti od modela i proizvođača štampača. Često se ovaj postupak obavlja sa samog štampača putem kontrolnog panela ili preko veb interfejsa koji je dostupan kada se povežete sa štampačem preko mreže. Bitno je ručno uneti IP adresu, subnet masku i gateway adresu koja je konzistentna sa vašom mrežnom konfiguracijom kako ne bi došlo do problema u komunikaciji.

Dodela statičke IP adrese može biti odličan način za osiguranje mrežne stabilnosti i pouzdanosti, posebno kada je reč o ključnim uređajima kao što su serveri i mrežni štampači. Postupak nije previše komplikovan, ali zahteva pažljivo praćenje uputstava i osnovno razumevanje mrežnih principa. Sledenjem gore navedenih koraka i saveta, možete učiniti svoju mrežu efikasnijom i pouzdanijom za svakodnevnu upotrebu, bilo da radite sa Windows 10, Mac operativnim sistemima, ili konfigurišete statičku IP adresu za uređaje poput štampača.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu