USB fleš memorijske uređaje je teško zamisliti bez, jer su jedan od najpraktičnijih načina za prenos podataka. Bez obzira na to da li delite slike sa poslednjeg odmora, prenosite važne poslovne dokumente ili čuvate svoju kolekciju obožavanih filmova, USB fleš memorija je nezamenjiva. Međutim, ponekad se dogodi da fleš memorija ne radi kako je očekivano. Može se desiti da nema dovoljno prostora, da štucne kada pokušate sačuvati određene fajlove ili, još gore, da virus blokira pristup svim vašim dragocenim podacima!
Ne brinite, postoji rešenje – formatiranje USB fleš memorije. Ovaj proces brisanja podataka sa diska efikasno rešava većinu problema sa fleš memorijom, i to je zapravo nešto što svako sa osnovnim znanjem o računaru može da uradi sam. U nastavku ćemo vam pokazati kako da formatirate USB fleš memoriju na Windows 10 i Mac računarima, kako da formatirate fleš memoriju za Mac i Windows, kako da formatirate zaštićenu USB fleš memoriju i kako da se izborite sa formatiranjem oštećene fleš memorije.
Kako formatirati USB fleš memoriju na Windows 10
Formatiranje USB fleš memorije na Windows 10 operativnom sistemu je prilično jednostavno. Evo koraka:
Povežite USB fleš memoriju sa računarom. Otvorite ‘Moj računar’ (ili ‘Ovaj PC’) i pronađite svoju USB fleš memoriju. Kliknite desnim tasterom miša na USB fleš memoriju i izaberite opciju ‘Format…’ iz kontekstnog menija. Na ekranu koji se otvori, moći ćete da izaberete željeni sistem datoteka (NTFS, FAT32, exFAT). FAT32 je obično dobar izbor za fleš memorije, ali NTFS i exFAT takođe imaju svoje prednosti. Pogledajte koje preporuke proizvođača vaše fleš memorije daje. Nakon izbora sistema datoteka, jednostavno kliknite na ‘Start’ da započnete formatiranje. Obratite pažnju da će proces formatiranja trajati nekoliko minuta i da će svi podaci sa diska biti nepovratno izbrisani.
Kako formatirati USB fleš memoriju na Mac računaru
Formatiranje USB fleš memorije na Mac računarima takođe je prilično pravočasno. Evo instrukcija:
Prvo, povežite USB fleš memoriju sa Mac računarom. Zatim otvorite alatku ‘Disk Utility’ koja je deo operativnog sistema macOS. U levom panelu, moraćete da izaberete svoju USB fleš memoriju. Nakon što je izaberete, pronađite opciju ‘Erase’ na vrhu ekrana. Ova opcija će vam otvoriti novi dijalog za formatiranje. Tu možete izabrati željeni sistem datoteka (Mac OS Extended, exFAT, MS-DOS (FAT)). Nakon što ste izabrali željeni sistem datoteka, jednostavno kliknite na dugme ‘Erase’ da započnete proces formatiranja. Ali, opet pazite, sve na USB fleš memoriji će biti trajno izbrisano!
Kako formatirati USB fleš memoriju za Mac i Windows
Ako planirate da svoju USB fleš memoriju koristite na različitim operativnim sistemima, tada je najbolje formatirati je koristeći exFAT sistem datoteka.
Kako formatirati USB fleš memoriju zaštićenu od pisanja
Formatiranje USB fleš memorije koja je zaštićena od pisanja može biti malo trudnije, ali ne i nemoguće. Prvi korak je uklanjanje zaštite od pisanja. Ovo obično možete da uradite preko hardverskog prekidača na fleš memoriji ili korišćenjem specijalnih alata za uklanjanje zaštite od pisanja.
Kako formatirati oštećenu USB fleš memoriju
Na kraju, hajde da razgovaramo o formatiranju oštećene USB fleš memorije. Prvo što morate da uradite je da pokušate da pristupite fleš memoriji preko računara. Ako računar prepozna fleš memoriju ali ne može da pristupi podacima, tada možete pokušati da upotrebite alate za oporavak podataka da povratite što je moguće više podataka pre nego što započnete formatiranje. Ako računar uopšte ne može da prepozna fleš memoriju, tada biste možda mogli da upotrebite specijalne alate za popravku USB fleš memorije koje možete pronaći online.
Formatiranje USB fleš memorije je jednostavno i efikasno rešenje za većinu problema sa kojima se možete suočiti. Nadamo se da ćete naći ovu informativnu i da će vam pomoći sledeći put kada se nađete u nevolji sa vašom USB fleš memorijom.
Za još korisnih IT saveta i uputstava, posetite naš veb sajt.