Kako funkcioniše NFC

NFC (Near Field Communication) je tehnologija bežičnog komuniciranja koja omogućuje razmenu podataka između dva uređaja koji su međusobno blisko pozicionirani. NFC se sve češće koristi u mobilnim telefonima, karticama za plaćanje i drugim uređajima kako bi se omogućili brzi i sigurni transferi informacija kao što su novčane transakcije, prenosi podataka i razmena medijskih sadržaja. U nastavku će biti objašnjeno kako NFC funkcioniše i koji su njegovi ključni benefiti.

Preporučujemo vam da pročitate kako funkcioniše Instant Gaming.

Šta je i čemu služi NFC

NFC ili Near Field Communication je tehnologija za bežični prenos podataka koja omogućava korisnicima da brzo i jednostavno dele informacije sa drugim NFC kompatibilnim uređajima. Ova tehnologija se često koristi u mobilnim uređajima i služi za razmenu podataka sa drugim uređajima koji su u neposrednoj blizini.

NFC funkcioniše tako što dva uređaja koji podržavaju ovu tehnologiju jednostavno približe jedan drugom, a podaci se prenose preko NFC čipa koji se nalazi u oba uređaja. NFC je vrlo brza i efikasna tehnologija koja može prenositi različite vrste podataka poput fotografija, audio i video snimaka, dokumenata, kontakt informacija i drugog.

Jedna od najpopularnijih primena NFC tehnologije je u pametnim telefonima, gde se NFC često koristi za plaćanje mobilnim novcem, kao i za prenošenje fajlova sa drugim korisnicima. NFC često koriste i različite vrste bežičnih zvučnika, daljinskih upravljača za televizore, kao i u drugim uređajima za ograničeniju razmenu podataka između uređaja.

Ukupno gledajući, NFC je vrlo korisna tehnologija koja može olakšati i ubrzati razmenu podataka među uređajima, posebno kada se radi o malim količinama podataka.

Kako NFC radi na Androidu

Da biste koristili NFC na svom Android telefonu, prvo je potrebno da proverite da li vaš uređaj poseduje NFC čitač. Ukoliko vaš telefon ima NFC čitač, na njegovom kućištu se obično nalazi znak NFC.

Sada kada znate da li vaš telefon podržava NFC, potrebno je da aktivirate NFC opciju. Da biste to uradili, potrebno je da pristupite “Settings” meniju, kliknete na “Connected devices” ili “Wireless & networks”, i zatim na “NFC”.

Kada aktivirate NFC opciju, moći ćete da koristite svoj telefon za različite funkcije, uključujući plaćanje na POS terminalima, razmenu fotografija, muzike ili video zapisa. Kada želite da koristite NFC, potrebno je da prislonite svoj uređaj na drugi sa aktiviranom NFC funkcijom, što će aktivirati razmenu podataka automatski.

Ukoliko imate više aplikacija na telefonu koje koriste NFC funkciju, moći ćete da ih prilagođavate i upravljate njima prema svojim potrebama, a sve to uz pomoć NFC čitača.

Kada završite sa razmenom podataka ili ne želite više da koristite NFC, dovoljno je da pomerite telefon od drugog uređaja i ta opcija se automatski isključuje.

NFC tehnologija predstavlja izuzetno praktičan način za razmenjivanje podataka i omogućava vam da se povežete sa drugim uređajima na jednostavan način. Sa samo nekoliko dodira, možete da pristupite razmeni podataka na brz i lak način.

Kako NFC radi na iPhone

Na iPhone uređajima NFC se najčešće koristi za plaćanje putem Apple Pay-a. Da biste koristili NFC na svom iPhone-u, morate ga prvo aktivirati u podešavanjima uređaja.

Da biste aktivirali NFC na iPhone-u, otvorite “Settings” (podešavanja), kliknite na “General” (opšte), a zatim odaberite “NFC”. Tu možete omogućiti ili onemogućiti NFC, kao i odabrati da li će NFC biti dostupan čak i kada je uređaj zaključan.

Kada aktivirate NFC, možete koristiti svoj iPhone za plaćanje putem Apple Pay-a, kao i za komunikaciju sa drugim uređajima koji takođe podržavaju NFC. Za korišćenje NFC-a za plaćanje, morate sačuvati svoju karticu u Apple Wallet-u i na kasama jednostavno staviti svoj iPhone blizu čitača kartica koji podržava NFC.

Uz NFC, takođe možete deliti informacije, slike i druge fajlove sa drugim NFC uređajima. Da biste to uradili, jednostavno stavite uređaje jedan pored drugog i pratite uputstva koja će se pojaviti na ekranu.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu