Kako isključiti računar u određeno vreme

Kako isključiti računar u određeno vreme

Da li ste se ikada našli u situaciji kada ste morali da napustite računar i poželeli da on samostalno obavi isključivanje u određeno vreme? Bilo da želite da uštedite na električnoj energiji, poboljšate bezbednost vaših podataka ili jednostavno organizujete svoje računarske aktivnosti, osiguranje da se vaš računar isključi u tačno određeno vreme može biti veoma korisno. Ovaj članak će vam pružiti uvid u sve metode i alate koji vam stoje na raspolaganju za programiranje automatskog isključivanja vašeg računara, bez obzira na to da li koristite Windows ili Mac operativni sistem.

Programi za automatsko isključivanje računara

Za početak, usmerićemo pažnju na brojne programe koji se mogu koristiti za planiranje automatskog isključivanja računara. Postoje različiti softverski alati koji su razvijeni sa ovom namenom. Neki od njih su besplatni, dok su drugi komercijalni, ali većina ima jednostavan korisnički interfejs koji omogućava lako podešavanje vremena isključenja.

Jedan od najpopularnijih takvih programa je “Shutdown Timer”. Ovaj alat omogućava korisnicima da podeše tačno vreme, trajanje rada računara ili čak odlože isključivanje ako je potrebno. Postavke mogu uključivati različite akcije, poput isključivanja, restartovanja ili stavljanja računara u stanje mirovanja. Softver često ima i opciju obaveštavanja korisnika pre samog isključenja, čime se pruža dodatno vreme za čuvanje dokumenta ili prekid operacije.

Planiranje aktivnosti za automatsko isključivanje računara

Windows operativni sistem nudi ugrađenu funkcionalnost po imenu “Task Scheduler” (Planer Zadataka), koja korisnicima daje mogućnost da kreiraju zadatke koji se automatski izvršavaju. Da biste isplanirali isključivanje računara, možete kreirati novi zadatak koji će pokrenuti komandu “shutdown” u određeno vreme.

Ovaj pristup zahteva nekoliko koraka: otvaranje Planera Zadataka, kreiranje osnovnog zadatka, definisanje triger (okidača) koji će odrediti vreme pokretanja, kao i akcije koja će biti izvršena – u ovom slučaju, isključiti računar. Proces se može dodatno prilagoditi tako da obuhva ponavljanje zadatka, ukoliko želite da se isključivanje dešava redovno u određene dane.

Izvršenje skripte za automatsko isključivanje računara

Korisnici koji imaju iskustva sa programiranjem ili administracijom sistema mogu kreirati i izvršavati skripte koji će automatski isključivati računar. Na primer, može se napisati jednostavna skripta u PowerShellu ili Batch fajlu (za korisnike Windows operativnog sistema) koja izvršava ‘shutdown’ naredbu u unapred definisano vreme. Ove skripte se zatim mogu pokrenuti duplim klikom na njih ili se mogu postaviti da se izvršavaju kao zakazani zadaci.

Primere takve skripte uključuju jednostavne komande koje specificiraju koliko vremena treba da prođe pre isključivanja, sa dodatnim parametrima koji definišu vrstu isključenja (na primer prisilno isključivanje ili restartovanje).

Planirani link na desktopu za automatsko isključivanje računara

Za one koji preferiraju još jednostavnije rešenje, moguće je kreirati prečicu na desktopu koja direktno pokreće komandu za isključivanje. Korisnik može dvostrukim klikom na ovu prečicu da započne odbrojavanje do isključivanja. Ova metoda omogućava brz i efikasan način za pokretanje procesa isključivanja bez potrebe za otvaranjem dodatnih programa ili navigacijom kroz menije operativnog sistema.

Prilikom kreiranja prečice, korisnik može da odredi vremenski interval do isključivanja i bilo koje dodatne parametre potrebne za prilagođavanje procesa. Na primer, možete da napravite prečicu koja isključuje računar za 60 minuta, što može biti korisno ako znate da će vaš računar biti neaktivan nakon određenog vremena.

Isključivanje Mac računara u određeno vreme

Korisnici Mac računara takođe imaju opcije za automatsko isključivanje. “Energy Saver” (Štedljivac energije) u System Preferences (Sistemske Postavke) omogućava podešavanje rasporeda za autom

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu