Kako kreirati YouTube plejlistu
YouTube platforma je postala neizostavan deo našeg svakodnevnog života. Od muzičkih spotova, edukativnih materijala, pa do zabavnih video-sadržaja, YouTube nudi širok dijapazon opcija. Za bolju organizaciju i lakši pristup omiljenim video-zapisima, može se koristiti funkcija kreiranja YouTube plejliste. Plejliste omogućavaju korisnicima da sortiraju video-zapise po kategorijama, temama ili bilo kojem drugom kriterijumu koji odgovara njihovim interesovanjima. U ovom članku objasniti ćemo korak po korak kako kreirati YouTube plejlistu, kako napraviti plejlistu na različitim uređajima i kako optimizovati plejlistu za bolji rang na pretraživačima.
Kreiranje YouTube plejliste: korak po korak
Početak kreiranja plejliste na YouTube-u je jednostavan process koji zahteva samo par klikova. Prvi korak je prijava na vaš YouTube nalog. Nakon toga, pronađite video koji želite da dodate u plejlistu i ispod videa kliknite na opciju ‘Save’ ili ‘Sačuvaj’. Odatle možete odabrati da dodate video u postojeću plejlistu ili kreirate novu plejlistu. Ukoliko kreirate novu, daćete joj ime i odabrati privatnost plejliste: javna, nejavna ili privatna. Nakon toga, video će biti dodat u vašu plejlistu i možete nastaviti da dodajete ostale video-zapise koje želite da uključite.
Kako napraviti YouTube plejlistu na svom računaru
Kreiranje YouTube plejliste na računaru ne razlikuje se puno od osnovnih koraka koje smo već pomenuli. Da biste kreirali plejlistu preko računara, potrebno je da idete na YouTube sajt i ulogujete se na svoj nalog. Na lijevom panelu naći ćete opciju ‘Library’ ili ‘Biblioteka’ gde možete videti sve plejliste koje ste već kreirali. Da biste dodali novu, kliknite na ‘New playlist’ ili ‘Nova plejlista’, a zatim pratite iste korake kao i kada dodajete video direktno ispod videa. Na računaru imate takođe mogućnost da preciznije organizujete i upravljate svojim plejlistama, dodajući opise plejlisti, birajući omiljene video-zapise za prikaz na vrhu plejliste itd.
Kreiranje YouTube plejliste putem aplikacije
Ako više volite da koristite YouTube na mobilnom telefonu ili tabletu, plejlistu možete kreirati direktno u YouTube aplikaciji. Kreiranje YouTube plejliste na mobilnom uređaju je isto tako jednostavno. Kada pronađete video koji želite da dodate u plejlistu, kliknite na ikonu sa tri tačke pored videa i izaberite ‘Add to playlist’ ili ‘Dodaj u plejlistu’. Zatim možete da kreirate novu plejlistu ili da odaberete postojeću. Kada aplikacija pita da imenujete vašu novu plejlistu, takođe će vas pitati ko može videti vašu plejlistu, sa istim opcijama privatnosti koje smo pomenuli ranije.
Napravite svoju plejlistu na YouTube Music-u
YouTube Music je specijalizovani servis namenjen isključivo muzici. Ovaj servis ima mogućnost kreiranja muzičkih plejlisti. Proces je sličan onome na standardnom YouTube-u. Nađite pesmu koju želite da dodate, kliknite na ikonu ‘More’ ili ‘Više’ i izaberite ‘Add to playlist’ ili ‘Dodaj u plejlistu’. Ukoliko više preferirate muziku i želite da organizujete svoje muzičke kolekcije, YouTube Music pruža odlične alate za to. Takođe možete istraživati različite žanrove, umetnike i albume i lako dodavati pjesme u svoje plejliste.
Kako optimizovati YouTube plejlistu za bolji rang na pretraživačima
Kada ste kreirali svoju plejlistu, možete je optimizovati kako bi bolje rangirala na YouTube pretraživačima. Prvo, važno je dati plejlisti relevantan i privlačan naziv koji će privući pažnju i biti lako prepoznatljiv. Drugo, pišite detaljan i ključnim rečima bogat opis plejliste. To pomaže YouTube algoritmu da bolje razume o čemu je vaša plejlista i povećava šanse da se pojavi u preporučenim plejlistama i pretraživanju. Ne zaboravite da koristite i odgovarajuće oznake (tags) koje će pomoći u kategorizaciji vaše plejliste. Redovan update plejliste i dodavanje novih video-zapisa pomoći će da vaša plejlista ostane relevantna i interesantna za gledaoce.
Na kraju ovog vodiča, nadamo se da ste bolje upoznati sa procesom kreiranja i optimizacije YouTube plejlisti. Bilo da kreirate plejlistu za ličnu upotrebu ili u cilju deljenja sa širom publikom, jasno