Kako napisati poslovni email

Poslovni emailovi su sastavni deo poslovnog sveta i predstavljaju značajno sredstvo komunikacije. Kako napraviti email koji će privući pažnju, ostaviti dobar utisak i izneti tražene informacije učinkovito? U ovom članku ćemo vam dati korisne savete o tome kako napisati poslovni email, kako bi vaše poruke bile profesionalne, precizne i efikasne. Bez obzira da li pišete klijentima, saradnicima ili poslovnim partnerima, dobre veštine pisanja emailova su ključne za uspeh u savremenom poslovnom svetu.

Kako započeti email na engleskom proverite ovde.

Kako započeti poslovni mejl

Kada započinjete poslovni mejl, važno je da budete precizni i jasni u svom izrazu i da poštujete pravila poslovne etike. To znači da bi trebalo da počnete sa adekvatnim pozdravom kao što je “Poštovani/Izvinite gospodine/gospođo”, a zatim da se pozabavite temom mejla. U prvom pasusu najbolje je da naglasite razlog vašeg mejla i kakvu akciju očekujete od primaoca mejla.

Svoj mejl bi trebalo da strukturirate tako da postoji jasna i logična premisa zašto pišete mejl. Razmišljajte o tome šta očekujete od primaoca mejla. Da li je to zahtev za informaciju, predlog saradnje, potencijalna ponuda posla itd. Pošto ste uspostavili razlog mejla, detaljnije objasnite o čemu se radi i navedite detalje i argumente koji bi mogli uticati na primaoca mejla.

Na kraju mejla uvek uključite pozdrav i ime i prezime. To je bitno za utvrđivanje lične konekcije sa primaocem mejla. I naravno, ne zaboravite na završni pozdrav i formalno zahvaljivanje što je primat najavio Vašem mejlu. Praćenjem ovih smernica, Vaš poslovni mejl biće uspešan i lako razumljiv.

Primer poslovnog e-maila

Poslovni e-mail predstavlja zvaničan način komunikacije u poslovnom svetu. Kako bi se u potpunosti iskoristila prednost ove vrste komunikacije, bitno je pridržavati se određenih pravila, kako u sadržaju, tako i u formi. Primer poslovnog e-maila bi trebao da prati nekoliko osnovnih pravila. Prvo, u naslovu treba biti jasno navedena tema e-maila, kako bi primalac mogao da razume o čemu se radi bez otvaranja samog e-maila. U samom tekstu, bitno je koristiti formalan ton, izbegavati skraćenice i koristiti pravopisno ispravne rečenice. Takođe, bitno je pokušati biti što konkretniji i jasniji u izražavanju, kako ne bi bilo nedoumica u vezi sa sadržajem. Na kraju, e-mail bi trebao da bude potpisan sa vašim punim imenom i pozicijom u firmi.

Primer:

Poštovani,

Želimo da vam se zahvalimo na učešću u našoj anketi o zadovoljstvu kupaca. Vaša aktivna uloga u ovom procesu nam izuzetno znači i pomoći će nam u daljem unapređenju naših proizvoda i usluga.

Kao znak zahvalnosti, želimo da vas obavestimo da smo vas automatski uvrstili u nagradno izvlačenje koje cemo održati našeg narednog događaja. Potvrdu o vašem učešću ćete dobiti krajem meseca.

Još jednom, hvala na vašoj podršci i posvećenosti kvalitetu.

S poštovanjem,
Ivana Đorđević
Marketing menadžer, XYZ Company

Kako završiti poslovni mejl

Kako završiti poslovni mejl

Završetak poslovnog mejla može biti jednako važan kao i početak i sredina. To je trenutak kada treba da ostavite dobar utisak na primaoca i završite razmenu informacija na profesionalan način.

Najbolji način da završite poslovni mejl jeste sa zahvalnošću. To može biti zahvalnost za vreme koje je utrošeno na čitanje mejla, za suradnju ili za bilo koju drugu vrstu pomoći. Ovo pokazuje da cenite tu osobu i njen doprinos.

Nakon zahvalnosti, treba da navedete sledeći korak. Ako ste dogovarali sastanak, napišite kada i gde će se održati. Ako očekujete odgovor na pitanje, navedite kada očekujete da ćete dobiti odgovor.

Konačno, završite mejl sa profesionalnim pozdravom. Koristite profesionalne fraze kao što su “Pozdrav, sa poštovanjem,” ili “Hvala na vremenu i sačekajte moj povratni mejl.” Ovo će vam pomoći da ostavite dobar poslednji utisak i da pokažete kako cenite rad i saradnju sa osobom kojoj pišete.

Sve u svemu, završetak poslovnog mejla može da se pokaže kao ključni trenutak interakcije sa poslovnim partnerom. Stoga, bitno je da pošaljete završetak pristojnom tonu, sa zahvalnošću i preciznošću u odnosu na sledeći korak.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu