Kako napraviti bootable USB fleš drajv

Ako želite da instalirate novi operativni sistem, softver ili da pokrenete dijagnostičke alate za popravku kompjutera, verovatno će vam biti potreban bootable USB fleš drajv. Ovaj fleš drajv se može koristiti za podizanje operativnog sistema odmah nakon što se pokrene računar, bez potrebe za instalacijom sa CD-a ili DVD-a. U ovom članku ćemo pokazati kako da napravite bootable USB fleš drajv koristeći najjednostavnije načine i različite vrste softvera.

Kreiranje bootable USB fleš drajva za Windows

Kreiranje bootable USB fleš drajva za Windows je jednostavan proces koji vam omogućava da pokrenete operativni sistem sa USB-a umesto sa hard diska. Ovo može biti korisno ukoliko želite da instalirate Windows na računar koji nema optički uređaj ili ako želite da pokrenete sistem za oporavak.

Prvo što treba da uradite je da preuzmete .iso fajl željene verzije Windows-a sa zvanične Microsoft-ove stranice. Zatim, potrebno je instalirati besplatni program kao što je Rufus ili Windows USB/DVD Download Tool.

Pokrenite program i odaberite USB drajv koji želite da formatirate i pretvorite u bootable USB. Ukoliko imate više USB drajvova povezanih na računar, budite pažljivi da izaberete pravi. Zatim, odaberite .iso fajl Windows-a koji ste prethodno preuzeli i počnite sa procesom kreiranja bootable USB fleš drajva.

Kada se proces završi, restartujte računar i podesite BIOS kako bi vaš računar „video“ i pokrenuo novi bootable USB fleš drajv. Nakon toga, možete instalirati Windows ili pokrenuti sistem za oporavak sa USB-a i rešavati probleme na računaru.

Bootable USB fleš drajv za Windows 10 – Korak po korak

Bootable USB fleš drajv je veoma koristan alat koji nam omogućava da instaliramo Windows 10 operativni sistem na računaru. U ovom članku ćemo vam detaljno objasniti kako da napravite bootable USB fleš drajv korak po korak.

Prvo, potreban vam je USB fleš drajv sa minimalno 8 GB memorije i verzija Windows 10 ISO fajla. Zatim, morate da preuzmete Rufus alat koji vam omogućava kreiranje bootable USB fleš drajva. Otvorite Rufus program, izaberite vaš USB fleš drajv kao uređaj za boot-ovanje i učitajte ISO fajl Windows 10 operativnog sistema.

Nakon toga, izaberite particiju fizičkog diska koju želite da koristite za instalaciju Windows 10 operativnog sistema i pokrenite proces kreiranja bootable USB fleš drajva klikom na dugme “Start”. Ceo proces traje samo nekoliko minuta.

Kada završite sa kreiranjem bootable USB fleš drajva, možete da podesite vaš računar tako da se podiže sa USB fleš drajva. To obično podrazumeva podesavanje prioriteta boot-ovanja u BIOS-u.

Nakon toga, moguće je pokrenuti instalaciju Windows 10 operativnog sistema sa vašeg bootable USB fleš drajva. Ukoliko sve bude išlo po planu, imaćete nov operativni sistem na vašem računaru spreman za korišćenje.

Kako napraviti bootable USB fleš drajv za Windows 8

U ovom vodiču ćemo pokazati korake kako napraviti bootable USB fleš drajv za instalaciju Windows 8. Pre nego što počnemo, potrebno je da imate USB fleš drajv sa minimalno 4 GB prostora.

1. Preuzmite Windows 8 instalacioni fajl sa zvanične Microsoftove stranice.

2. Preuzmite Rufus softver za pravljenje bootable USB fleš drajva.

3. Priključite USB fleš drajv na računar i pokrenite Rufus softver.

4. U padajućem meniju izaberite USB fleš drajv koji želite da koristite.

5. U padajućem meniju “Boot selection” izaberite opciju “Disk or ISO image” i kliknite na dugme za pretraživanje fajlova da biste pronašli prethodno preuzeti Windows 8 instalacioni fajl.

6. Ostavite podešavanja na podrazumevanim vrednostima u preostalim opcijama i kliknite na dugme “Start” da biste započeli proces pravljenja bootable USB fleš drajva.

7. Kada se proces završi, vaš bootable USB fleš drajv za instalaciju Windows 8 će biti spreman za korišćenje.

Bootable USB fleš drajv za Windows 7 – Vodič za početnike

Korak po korak vodič za početnike koji se bave pravljenjem bootable USB fleš drajva za instalaciju Windows 7 operativnog sistema. Ovaj proces se sastoji iz tri faze: priprema USB fleš drajva, kreiranje bootabilnog drajva i konačno instalacija same operativnog sistema.

Prva faza podrazumeva pripremu USB fleš drajva, na način da se izvrši formatiranje i aktiviranje drajva za bootovanje. Druga faza se odnosi na kreiranje bootabilnog drajva, za šta je potrebno instalirati poseban softver koji će konfigurisati USB fleš drajv da radi kao bootabilni medijum.

Konačno, treća faza uključuje instalaciju Windows 7 operativnog sistema korišćenjem naše pripremljene USB fleš drajv instalacije.

Kada svi ovi koraci budu uspešno završeni, vaš novi bootabilni USB će biti spreman za upotrebu i instalaciju Windows 7 operativnog sistema. Ovaj vodič je namenjen svima koji traže jednostavan i lak način da naprave svoj bootable USB fleš drajv.

Kako napraviti bootable USB fleš drajv za Mac računar

Bootable USB fleš drajv za Mac računar može biti koristan alat za instalaciju operativnog sistema ili za pokretanje računara u recovery modu. Postupak pravljenja bootable USB fleš drajva za Mac računar je veoma jednostavan.

Prvo, potreban vam je USB fleš drajv od bar 8GB. Zatim preuzmite operativni sistem koji želite da instalirate ili recovery sistem sa zvanične Apple stranice.

Otvorite Disk Utility aplikaciju na vašem Mac računaru i izaberite USB fleš drajv. Kliknite na tab “Erase” i formatirajte USB fleš drajv kao “Mac OS Extended (Journaled)”.

Kada završite sa formatiranjem, izaberite USB fleš drajv u levoj navigacionoj oblasti i kliknite na “Restore”. Povucite operativni sistem ili recovery sistem koji ste preuzeli u polje “Source” i povucite USB fleš drajv u polje “Destination”. Kliknite na “Restore” i sačekajte da se postupak završi.

Sada je vaš bootable USB fleš drajv za Mac računar spreman. Da biste koristili USB fleš drajv, restartujte računar i držite “Option” (Alt) taster nakon zvuka pokretanja. Izaberite USB fleš drajv kao bootable uređaj i sada možete instalirati operativni sistem ili koristiti recovery mod. 

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu