Kako napraviti ISO sliku

Kako napraviti ISO sliku

ISO slika je kompletan kopija svega što je zapisano na optičkom disku kao što su CD, DVD ili Blu-ray disk. Ova vrsta fajla poprima ekstenziju .iso i predstavlja idealan način za distribuciju velikih količina podataka u jednoj, lagano prenosivoj datoteci. Kreiranje ISO slike omogućuje korisnicima da sačuvaju i arhiviraju sadržaje svojih diskova, ali i da brzo postave operativne sisteme ili aplikacije. U ovom članku objasnićemo detaljno kako se pravi ISO slika na različitim operativnim sistemima i uređajima.

Kreiranje ISO slike na Windows 10

Kreiranje ISO slike na Windows 10 je proces koji je moguć uz pomoć ugrađenih alatki ili trećih aplikacija. Ugrađena opcija za ovaj postupak se nalazi unutar ‘Explorer’ menija. Jednostavno desni klik na disk koji želite da kopirate, odaberite opciju ‘Properties’, a zatim ‘Copy’ ili ‘Copy Image’. Takođe, možete se poslužiti i sa aplikacijama kao što je ‘ImgBurn’, ‘PowerISO’ ili ‘Daemon Tools’ koje nude dodatne opcije prilikom kreiranja ISO slika. Ove alatke omogućavaju ne samo kreiranje ISO slika, već i njihovo montiranje kao virtuelnih drajvova kako biste mogli pristupiti sadržaju slike bez potrebe za fizičkim diskom.

Kako napraviti ISO sliku na Mac računaru

MacOS operativni sistem dolazi sa ugrađenom podrškom za kreiranje ISO slika pomoću ‘Disk Utility’ alata. Otvorite ‘Disk Utility’, izaberite disk koji želite da konvertujete u ISO sliku, i kliknite na ‘File’ > ‘New Image’ > ‘Image from [your disc]’. U dijalogu koji se pojavi postarajte se da format bude ‘DVD/CD master’ za kreiranje .cdr fajla, koji možete kasnije preimenovati u .iso. Komande Terminala takođe omogućavaju kreiranje ISO slika, kroz određene komandne linije koje mogu biti korisne naprednim korisnicima.

Izrada ISO slike na Ubuntu-u

Na Ubuntu operativnom sistemu, slično kao i na drugim distribucijama Linuxa, ISO slike se mogu napraviti korišćenjem ‘dd’ komande ili alata kao što su ‘Brasero’ ili ‘K3b’. Da biste koristili ‘dd’ komandu, otvorite terminal i unesite komandu ‘dd if=/dev/cdrom of=/path/to/image.iso’ gde je ‘/dev/cdrom’ putanja do vašeg DVD ili CD drajva i ‘/path/to/image.iso’ putanja gde želite da sačuvate ISO sliku. Alati poput ‘Brasero’ nude grafički interfejs koji može biti jednostavniji za upotrebu za one koji su manje upoznati sa terminalom.

Kreiranje ISO slike iz foldera

Kreiranje ISO slike direktno iz određenog foldera može biti veoma korisno, naročito ako želite da distribuirate set fajlova ili programsku podršku. Na Windows operativnom sistemu, treće strane aplikacije kao ‘Folder2Iso’ ili ‘ImgBurn’ omogućavaju korisnicima da izaberu folder iz kojeg žele da naprave ISO sliku. Na MacOS-u, možete koristiti ‘hdiutil’ komandu u Terminalu, dok na Ubuntu-u ‘mkisofs’ ili ‘genisoimage’ alati kroz terminal omogućavaju kreiranje ISO slike iz odabranih foldera unošenjem odgovarajućih komandi.

Pravljenje ISO slike na USB-u

ISO slike se često koriste za pravljenje bootabilnih USB uređaja, koji se dalje upotrebljavaju za instalaciju operativnog sistema ili pokretanje softvera direktno sa USB-a. Na Windowsu, alati poput ‘Rufus’ ili ‘UNetbootin’ omogućavaju konverziju ISO slika u bootabilne USB drajvove. Na Mac računarima, ‘Disk Utility’ ili komande kao što je ‘dd’ u Terminalu mogu biti iskorištene za sličnu svrhu. Na Ubuntu, ‘Startup Disk Creator’ je još jedan alat koji služi za pravljenje bootabilnih USB drajvova iz ISO slika, a može se pronaći u standardnoj ponudi aplikacija.

Završavajući, kreiranje ISO slike je bitan i koristan proces za backup, distribuciju i instalaciju softvera. Bez obzira na to da li koristite Windows 10, MacOS, Ubuntu, ili imate potrebu da kreirate ISO sliku iz foldera ili preko USB-a, postoji mnogo alatki i metoda koje vam mogu pomoći u ovom zadatku. Sposobnost da kreirate, koristite i delite ISO slike može značajno poboljšati efikasnost u ophođenju sa digitalnim sadržajem.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu