Kako napraviti snimak ekrana Macbook-a

Napraviti snimak ekrana na Macbook računaru je veoma korisna opcija koja Vam može olakšati mnoge zadatke. Snimci ekrana se mogu koristiti kao tutorijali, demonstracije proizvoda, ili kao referenca za kasnije korišćenje. U ovom članku ćemo Vas naučiti kako da napravite snimak ekrana na Macbook-u koristeći ugrađene opcije sistema. Bez potrebe za dodatnim softverom ili aplikacijama, možete lako napraviti profesionalni snimak ekrana koji će Vam pomoći u svakodnevnom radu.

Putem ovog linka saznajte Kako napraviti snimak ekrana iPhone 13.

Kako napraviti snimak ekrana na MacBook-u koristeći prečice na tastaturi

Pravljenje snimka ekrana na MacBook-u je veoma jednostavno kada znate prave prečice na tastaturi. Istovremeno pritiskanjem određenih tipki, možete snimiti ceo ekran, određeni deo ekrana ili čak napraviti snimak sa zvukom.

Da biste napravili snimak celog ekrana, pritisnite kombinaciju tipki “Command + Shift + 3”. Snimak će automatski biti sačuvan na desktopu. Ako želite napraviti snimak samo dela ekrana, pritisnite kombinaciju tipki “Command + Shift + 4”, a zatim kliknete i povlačite kursorom miša kako biste selektovali željeni deo ekrana. Snimak će takođe biti sačuvan na desktopu.

Osim ovoga, možete snimiti i zvuk koji se čuje prilikom snimanja videa ili audio zapisa. Prvo, pritisnite kombinaciju tipki “Command + Shift + 5”, a zatim odaberite opciju “Options”. Odavde možete izabrati da snimite samo zvuk ili zajedno sa videom.

Ovako ćete jednostavno napraviti savršene snimke ekrana na MacBook-u koje možete koristiti za razne potrebe. Ova funkcija je takođe korisna za snimanje video tutorijala, kako biste svojim gledaocima pokazali kako koristiti aplikaciju ili uređaj.

Najbolji programi za pravljenje snimaka ekrana na MacBook-u

Ako posedujete MacBook i potrebno vam je rešenje za snimanje ekrana, postoji mnogo programa koji su dostupni na tržištu. Međutim, kako bi ste izabrali najbolji program koji odgovara vašim potrebama, treba da obratite pažnju na nekoliko faktora.

Glavno pitanje koje treba da postavite samom sebi je – šta vam zapravo treba? Da li vam je potrebno da snimate ceo ekran ili samo deo ekrana? Da li treba da snimite samo jedan video ili morate da pravite seriju snimaka? Da li vam je potrebno da podešavate podešavanja kvaliteta video zapisa ili jednostavno želite brz i jednostavan način snimanja?

Ukoliko vam je potrebno nešto jednostavno i lako za upotrebu, preporučujemo QuickTime Player koji već dolazi sa vašim MacBook-om. Osim toga, postoje i drugi popularni programi kao što su ScreenFlow, Camtasia i Snagit. Svi ovi programi omogućavaju vam da snimite svoj ekran i uređujete video zapise na profesionalnom nivou.

U zavisnosti od vaših potreba i preferencija, odaberite program koji najbolje odgovara vašim potrebama za snimanje ekrana na MacBook-u.

Kako napraviti snimak ekrana na Macbook-u pomoću Web Capture alata

Web Capture alat predstavlja sjajnu funkciju za izradu snimaka ekrana na Macbook-u. Pomoću ove funkcije, korisnici mogu da naprave snimak cijelog ekrana ili samo jednog dijela ekrana koji žele da zabilježe.

Da biste pristupili Web Capture alatu, kliknite na aplikaciju “Safari” na Dock traci, zatim otvorite stranicu na kojoj želite napraviti snimak ekrana. Nakon što ste otvorili stranicu, kliknite na “File” i izaberite “Web Capture”. Pojavljuje se prozor koji vam omogućava da kreirate snimak ekrana.

Nakon otvaranja alata, kliknite na ikonu “Capture Entire Screen” da biste napravili snimak cijelog ekrana, ili kliknite na ikonu “Capture Selected Portion” da biste napravili snimak samo jednog dijela ekrana koji želite da zabilježite. Nakon što ste napravili snimak, možete da ga sačuvate kao JPEG, TIFF ili PDF datoteku, kao i da ga odmah podijelite sa drugim korisnicima putem internet mreže.

Ukratko, Web Capture alat predstavlja sjajno rješenje za sve koji žele da naprave snimak ekrana na Macbook-u, bez potrebe za preuzimanjem dodatnih aplikacija. Ovaj alat je jednostavan za korišćenje i omogućava brzo kreiranje i dijeljenje snimaka ekrana sa drugim korisnicima.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu