Kako napraviti snimke ekrana (screenshot) na Mac-u

Nakon što smo proveli godine koristeći Windows, odlučili smo da kupimo svoj prvi Mac i, stoga, da napravimo prve korake u svetu računara giganta iz Cupertina. Uprkos našim početnim strahovima, već smo se upoznali sa Apple-ovim operativnim sistemom i uspešno koristili neke osnovne funkcije. Nažalost, nismo imali istu sreću kada smo pokušali da napravimo snimak ekrana našeg računara? Onda dozvolite da vam pomognemo i pokažemo kako da napravite snimak ekrana Mac-a. Ako nam date nekoliko minuta svog slobodnog vremena, možemo vam pokazati detaljnu proceduru za “hvatanje” celog Mac ekrana, pojedinačnih prozora ili određenih delova koji se biraju ručno, kako preko macOS prečica na tastaturi, tako i pomoću posebnih aplikacija standardno instaliranih na svim Mac računarima.

Kako snimiti ekran iPhone-a pokazaćemo vam putem ovog linka.

Kako napraviti snimak ekrana Mac-a sa tastaturom

Da bismo napravili snimke ekrana na Mac-u, jednostavno koristimo macOS prečice na tastaturi, koje nam omogućavaju da “uhvatimo” ceo ekran, njegove pojedinačne delove, pa čak i određene prozore. Za “hvatanje” celog ekrana Mac-a, pritiskamo kombinaciju tastera cmd+shift+3 i automatski će biti napravljen snimak ekrana koji će biti sačuvan kao slika na radnoj površini našeg Mac-a. Ako, s druge strane, želimo da napravimo snimak ekrana jednog dela ekrana, pritiskamo kombinaciju tastera cmd+shift+4 i pomoću tražila koje se pojavi na ekranu biramo oblast koja nas zanima tako što držimo levi taster miša.

Želite li da prikažete jedan prozor? U tom slučaju, koristite kombinaciju tastera cmd+shift+4, pritisnite razmaknicu, izaberite prozor koji vas zanima kursorom (koji bi trebalo da poprimi oblik kamere) i kliknite na njega. Snimak ekrana će imati efekat senke, koji možete isključiti davanjem sledećih komandi u macOS terminalu: defaults write com.apple.screencapture disable-shadow -bool true i killall SystemUIServer (da biste ponovo omogućili senku, samo dajte iste komande, menjajući “true” u “false” u prvoj). Bez obzira na vrstu snimka ekrana, videćete njegovu sličicu koja se pojavi u donjem desnom uglu ekrana: ako želite da promenite snimak ekrana, kliknite na dotičnu sličicu i koristite alate za uređivanje (Oblici, Tekst, Crtanje, Izreži, Stil oblika, Rotiraj levo i druge) koji se nalaze u meniju otvorenog prozora.

Dodatno, pritiskom na ikonu strelice unutar kvadrata i odabirom jedne od dostupnih opcija (Pošta, Poruke, Podsetnici, Beleške, itd.), brzo možemo poslati snimak ekrana putem e-pošte, SMS-a ili ga koristiti sa drugim aplikacijama na našem Mac-u. Korisno je znati da se svi snimci ekrana, uključujući i one koje smo uredili, čuvaju kao PNG slika na našem Mac računaru. Ako želite promeniti format čuvanja, otvorite aplikaciju Terminal (koja se nalazi u fascikli Još na Launchpad-u) i koristite komandu defaults write com.apple.screencapture type jpg, gde umesto jpg možete uneti željeni format grafičke datoteke. Nakon toga, da biste primenili promene, unesite komandu killall SystemUIServer pre zatvaranja Terminala.

Na kraju, ističemo da možete da napravite snimak ekrana čak i bez automatskog čuvanja na Mac radnoj površini. Na primer, ako trebate da napravite snimak ekrana i koristite ga u grafičkom programu, u tekstualnom dokumentu ili bilo kojoj drugoj datoteci, možete “snimiti” ekran ili deo njega, sačuvati snimak ekrana u “memoriji” i koristiti ga direktno u datoteci koja vas zanima. Da biste to uradili, koristite kombinaciju tastera ctrl+cmd+shift+3, da „snimimo“ ceo Mac ekran, ili ctrl+cmd+shift+4, da biste prikazali deo ekrana ili jedan prozor. Zatim otvorite aplikaciju ili datoteku u kojoj želite da koristite dotični snimak ekrana. Nakon toga, pritisnite tastere cmd+v (ili kliknite desnim tasterom miša i izaberite opciju Nalepi iz menija koji se otvori) da biste nalepili snimak ekrana u ciljnu aplikaciju ili dokument.

Kako napraviti snimak ekrana Mac bez tastature

Ako se pitate da li je moguće napraviti snimak ekrana Mac računara bez tastature, biće nam drago da znate da jeste. U stvari, možemo da koristimo aplikaciju Screenshot (poznatu i kao Screenshot) za macOS koja nam omogućava da napravimo snimak ekrana direktno pomoću miša.

Ako mislite da je ovo najbolje rešenje za “snimanje” ekrana vašeg računara, otvorite Launchpad klikom na njegovu ikonu (onu sa obojenim kvadratima) koja se nalazi na Dock traci, pristupite fascikli Ostalo i pokrenite aplikaciju Screenshot klikom na njegovu ikonu (ikonu kamere). Alternativno, možemo otvoriti i predmetnu aplikaciju koristeći kombinaciju tastera cmd+alt+5.

Sada, da biste “fotografisali” ceo Mac ekran, izaberite opciju Snimite ceo ekran i pritisnite stavku Snimi (ili kliknite levim tasterom miša bilo gde na ekranu). Odabirom, umesto toga, opcije Snimi izabrani prozor i klikom na prozor koji vas zanima, možete da napravite snimak ekrana određenog prozora, dok koristeći opciju Snimi izbor, izaberete oblast vašeg interesovanja i zatim pritisnete dugme Snimi, možete da napravite snimak ekrana dela ekrana.

Takođe u ovom slučaju, svi napravljeni snimci će automatski biti sačuvani na Mac radnoj površini. Međutim, preko aplikacije Screenshot, možemo i ručno da izaberemo fasciklu u kojoj ćemo sačuvati snimke ekrana ili aplikaciju sa kojom ćemo otvoriti ekran odmah nakon uhvatanja. Da bismo to uradili, pritisnemo na stavku Opcije i izaberemo jednu od dostupnih opcija (Radna površina, Dokumenti, Pregled, Međuspremnik, Poruke, Pošta i Druga lokacija) iz menija koji se otvori.

Štaviše, izborom stavke Opcije možemo da prilagodimo i druga napredna svojstva snimanja ekrana, kao što je uključivanje pokazivača miša na snimke ekrana, postavljanje tajmera za odlaganje snimanja ekrana i pojavljivanje plutajućih sličica nakon snimanja snimaka ekrana. Kao što smo naveli prilikom pravljenja Mac snimaka ekrana pomoću tastature, klikom na njih omogućava nam da brzo otvorimo uređivač preko kojeg možemo uređivati ili deliti ekrane.

Više rešenja za snimanje ekrana Mac ekrana

Uz gore navedena rešenja za pravljenje snimaka ekrana na Mac-u, postoje i druge aplikacije koje možete razmotriti. Postoji nekoliko programa za snimanje ekrana ili njegovih delova koje biste mogli uzeti u obzir. Stoga, predstavljamo vam još neka rešenja za snimanje ekrana vašeg Mac-a koja bi vam mogla biti korisna.

Shottr je besplatna aplikacija koja nam omogućava da prikažemo ceo Mac ekran, pojedinačne delove ili određene prozore, sa mogućnošću uređivanja pomoću naprednog uređivača. Takođe nam omogućava da “hvatamo” čitave web stranice ili čitave razgovore pomeranjem.

CleanShot X: Pored pravljenja snimaka ekrana i snimanja Mac ekrana, ova aplikacija uključuje i napredni uređivač koji nam omogućava da uređujemo ekrane i koristimo neke dodatne funkcije, kao što je postavljanje tajmera za automatsko pravljenje snimaka ekrana i “hvatanje” čitavog web sajta pomeranjem. Košta 8 USD mesečno ili 29 USD jednokratno bez besplatnog probnog perioda, ali je takođe uključena u Setapp, uslugu pretplate (sa 7-dnevnom besplatnom probnom verzijom) koja nam omogućava da koristimo preko 200 aplikacija za macOS (i iOS/iPadOS, sa malom doplatom) koja bi se obično naplaćivala za jednu mesečnu ili godišnju pretplatu. 

Monosnap: ova besplatna aplikacija nam omogućava da pravimo snimke ekrana našeg Mac-a, kako celog ekrana tako i pojedinačnih delova ili određenih prozora. Kreiranjem sopstvenog naloga dobijamo 2 GB prostora za skladištenje na kojem ćemo čuvati svoje ekrane na mreži. Dostupna je i pretplatnička verzija sa istim karakteristikama, ali koja nudi prostor za skladištenje od 10 GB i mogućnost povezivanja drugih servisa za skladištenje (npr. Google Drive, Dropbox, itd.).

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu