Kako napraviti snimke (screenshot) ekrana na računaru

Da li želite da napravite snimak ekrana na računaru, ali ne znate kako? Ne brinite, to je vrlo jednostavno i čak i ako niste vešti sa računarom, uspećete! Potrebno je samo da odvojite pet minuta svog vremena i pratite uputstva koja sleduju. U ovom vodiču, naučićete kako da napravite snimak ekrana na računaru koristeći alate koji su ugrađeni u Windows i macOS, kao i neke aplikacije koje se mogu preuzeti sa interneta. Pored toga, možete naučiti kako da napravite snimke pojedinačnih prozora, prilagođenih delova ekrana i kako da ih obogatite strelicama, pisanjem, crtežima i drugim sadržajem koji smatrate prikladnim. Sada je pravo vreme da naučite kako da napravite savršene snimke ekran, da ih delite na mreži ili da ih sačuvate na računaru.

Kako napraviti snimke ekrana Samsung pogledajte ovde.

Kako napraviti snimke ekrana na Windows računaru

Da li koristite Windows i želite da naučite kako da napravite snimke ekrana na računaru? U nastavku ćete pronaći uputstva koja će vam objasniti na jednostavan, ali sveobuhvatan način kako da to uradite koristeći alate koji su već ugrađeni u operativni sistem.

Kako napraviti snimak ekrana računara pomoću tastature

Ukoliko više volite da koristite prečice na tastaturi, želim da vas obavestim da možete napraviti snimke ekrana na računaru pomoću odgovarajućih kombinacija tastera koje su navedene u nastavku. Za operativni sistem Windows 8 i novije verzije, možete snimiti sliku cele radne površine koristeći Win+Scr (ili Prt Scr ili Print Screen). Alternativno, koristeći kombinaciju tastera Alt+Print ili Alt+Fn+Print možete napraviti snimak ekrana jednog prozora koji je u prvom planu. U oba slučaja, snimci ekrana se automatski čuvaju u PNG formatu u fascikli “Windows slike”. Za operativni sistem Windows 7 i starije verzije, možete snimiti sliku cele radne površine jednostavnim pritiskom na taster Scrn (ili Prt Scr ili Print Screen) na tastaturi. Snimak se čuva u klipbordu, nakon čega ga možete nalepiti u bilo koji grafički softver (npr. Paint, Photoshop itd.) koristeći funkciju “Paste” ili kombinaciju tastera Ctrl+V, nakon čega ga možete sačuvati kao JPG, PNG ili BMP koristeći meni “File” > “Save As”.

Alat za sečenje

Kao alternativu korišćenju prečica na tastaturi, ukoliko koristite računar sa instaliranim operativnim sistemom Microsoft Windows 7 ili novijim verzijama, možete iskoristiti malu, ali korisnu alatku za snimanje ekrana nazvanu Alatka za isecanje. Ova alatka vam omogućava da napravite snimke cele radne površine, pojedinačnih prozora ili prilagođenih delova ekrana. Kada završite sa snimanjem, možete dodati slobodno iscrtane crteže ili istaknute tačke pomoću malog interaktivnog uređivača i sačuvati sve kao PNG ili JPG datoteku. Prilično korisno, zar ne?

Da biste koristili Alatku za isecanje koja je uključena u Windows operativnom sistemu, kliknite na dugme Start (ona sa Windows zastavicom) u donjem levom uglu trake zadataka. Nakon toga, u polju za pretragu koje će se pojaviti, unesite “Alatka za isecanje” i izaberite odgovarajuću opciju iz menija koji će se pojaviti.

Kada se pojavi prozor Alatke za isecanje na ekranu, kliknite na dugme “Novo” i držite levi taster miša dok izaberete oblast koju želite da snimite. Nakon toga, samo otpustite taster miša da biste sačuvali sliku.

Ukoliko želite, imate opciju da promenite podešavanja za snimanje ekrana koja su podrazumevana (pravougaono snimanje), tako što ćete kliknuti na dugme Režim u alatki za isecanje, a zatim izabrati željenu opciju iz menija: Free Format Capture (za slobodnu formu snimanja), snimanje prozora (za snimanje samo određenog prozora) ili snimanje celog ekrana (za snimanje celog ekrana). Takođe, ako vam je potrebno, napomenuli bismo da postoji opcija Delay u alatki za isecanje kojom možete podesiti tajmer od 1 do 5 sekundi između klika miša i trenutka snimanja ekrana. Kada snimak ekrana bude završen, možete primeniti sve željene izmene (crteže, istaknute delove itd.) pomoću editora koji se otvara i sačuvati konačni rezultat klikom na ikonu diska u gornjem levom uglu prozora.

Snimite i zabeležite

Ukoliko koristite računar sa operativnim sistemom Windows 10, imate mogućnost da snimite ekran korišćenjem alatke Snip and Annotate, koja funkcioniše slično kao prethodno opisana alatka za isecanje ekrana. Da biste je pokrenuli, kliknite na dugme Start (simbolizovano zastavicom Windows), unesite “snimi i beleška” u polje za pretragu i izaberite odgovarajući predlog sa liste koja će se pojaviti. Takođe, aplikaciju Capture and Annotate možete pozvati i preko prečice na tastaturi Win+Shift+S. Kada se prozor sa alatkama pojavi na ekranu, kliknite na dugme Novo koje se nalazi u gornjem levom uglu i držite levi taster miša da biste izabrali oblast ekrana koju želite da snimite i otpustite da biste sačuvali sliku.

Ako želite, imate mogućnost odabira drugačijeg režima snimanja u odnosu na podrazumevani (pravougaoni klip) klikom na dugmad koja se nalaze na traci sa alatkama koja se pojavljuje na vrhu radne površine nakon što kliknete na dugme “Novo”. Konkretno, možete izabrati da snimite ekran u slobodnoj formi klikom na dugme sa slobodnim crtežom i simbolom (+), ili da napravite snimak celog ekrana klikom na dugme sa pravougaonikom i istaknutim uglovima. Alternativno, možete koristiti prečice na tastaturi koje su vam na raspolaganju i nalaze se na različitim softverskim dugmadima.

Ako želite, pre snimanja možete podesiti tajmer od 1 do 3 sekunde između klika mišem i trenutka snimanja ekrana. Da biste to uradili, kliknite na dugme sa strelicom prema dole koje se nalazi u gornjem levom uglu prozora za snimanje, napravite belešku i odaberite svoju opciju iz menija koji se pojavljuje.

Nakon što snimite ekran, slika će biti vidljiva u uređivaču za snimanje i beleške. Možete dodati strelice, objekte, beleške i slično koristeći odgovarajuća dugmad na traci sa alatkama koja se nalazi na vrhu. Nakon toga, snimak ekrana sačuvajte klikom na dugme diskete koje se nalazi u gornjem desnom uglu.

Kako napraviti snimke ekrana na Apple računaru

Ako imate Mac računar i želite da naučite kako da napravite snimke ekrana na svom računaru, ne brinite! U nastavku ćete naći objašnjenje postupka koji se odnosi na macOS. Ovaj postupak je veoma jednostavan, tako da ne morate da se brinete.

Kako napraviti snimak ekrana Apple računara sa tastaturom

Iako koristite macOS, možete koristiti neke posebne prečice na tastaturi kako biste napravili snimak ekrana radne površine vašeg računara bez potrebe za upotrebom trećih alata. Ako vas ovo interesuje, u nastavku ćete pronaći različite kombinacije tastera koje treba pritisnuti kako biste uspeli u tome. Da biste napravili snimak celog ekrana, koristite kombinaciju tastera command + shift + 3. Da biste napravili snimak dela ekrana, koristite kombinaciju tastera command + shift + 4. Da biste napravili snimak jednog prozora, koristite kombinaciju tastera command + shift + 4, pritisnite razmaknicu i kliknite na prozor koji želite da “uključite”. Podrazumevano, sve snimljene slike biće sačuvane na radnoj površini vašeg macOS-a u PNG formatu. Ako želite da uredite datu sliku pre nego što je sačuvate, dodajući beleške, crteže i slično, kliknite na sličicu koja se pojavi u donjem desnom uglu ekrana nakon što napravite snimak i koristite odgovarajuće alatke i komande na ekranu urednika koji se pojavi. Ako, s druge strane, želite da snimak ekrana sačuvate u clipboard-u, možete to učiniti jednostavnim pritiskom na taster kontrol u kombinaciji sa upotrebom kombinacija koje sam upravo naveo. Nakon toga, možete nalepiti kopirani ekran gde god smatrate najprikladnijim koristeći kombinaciju tastera control +v.

Snimak ekrana

Ako želite više kontrole nad snimcima ekrana koje pravite na vašem macOS računaru, možete koristiti Screenshots, podrazumevanu aplikaciju za snimanje ekrana, koja vam omogućava da napravite snimke cele radne površine, njenih delova ili pojedinačnih prozora, i koja vam omogućava da prilagodite razne napredne parametre, kao što su uključivanje kursora miša u snimanje, kašnjenje snimka ekrana i druge opcije. Osim toga, možete snimiti video zapise onoga što se dešava na ekranu vašeg računara, odabrati izlazni format i promeniti izgled sličice ekrana u donjem desnom uglu ekrana. Da biste koristili ovu aplikaciju, pristupite Launchpad-u klikom na ikonu sa svemirskom raketom na Dock traci, otvorite fasciklu “Ostalo” i kliknite na ikonu Snimak (ona sa prozorom macOS-a i kamerom). Alternativno, možete otvoriti aplikaciju koristeći kombinaciju tastera +shift+5 na tastaturi računara. Sada bi trebalo da vidite traku sa alatkama Screenshots: sa leve strane nalaze se dugmad za snimanje celog ekrana, izabranog prozora ili dela radne površine po vašem izboru, a zatim postoje dugmad za snimanje video zapisa celog Mac ekrana ili njegovog dela. Izaberite željeni režim snimanja, kliknite na dugme Snimi i napravite snimak ekrana tako što ćete, ako je potrebno, pratiti deo ekrana koji vas zanima, klikom i držanjem levog dugmeta miša da napravite izbor i otpustite ga da sačuvate sliku.

Ukoliko želite više kontrole nad snimcima ekrana koje pravite, možete koristiti podrazumevanu aplikaciju za snimanje ekrana za macOS, Screenshots, koja vam omogućava da napravite snimak cele radne površine, njenih delova ili pojedinačnih prozora, i koja vam omogućava prilagođavanje različitih naprednih podešavanja, kao što su prikazivanje kursora miša tokom snimanja, kašnjenje snimka ekrana, itd. Takođe vam omogućava da snimite video zapise onoga što se dešava na ekranu računara, da odaberete izlazni format i da promenite izgled sličice ekrana u donjem desnom uglu ekrana.

Da biste koristili Screenshots, pristupite Launchpad-u klikom na odgovarajuću ikonu (onu sa svemirskom raketom) na Dock traci, otvorite fasciklu Ostalo i kliknite na ikonu Snimak (ona sa prozorom macOS-a i kamerom). Alternativno, možete otvoriti aplikaciju koristeći kombinaciju tastera Command+Shift+5 na tastaturi računara.

Pre nego što počnete snimanje, možete kliknuti na dugme Opcije na traci sa alatkama Snimak ekrana, ukoliko smatrate da je to potrebno, da biste podesili podešavanja u vezi sa snimcima ekrana, kao što su prikazivanje pokazivača miša, podešavanje tajmera za odlaganje snimanja ekrana, postavljanje izlazne putanje koja nije podrazumevana, itd.

Kada snimite sliku, ukoliko niste promenili podrazumevanu lokaciju, ona će automatski biti sačuvana na vašoj radnoj površini. Međutim, ukoliko želite da je prvo izmenite, dodajući strelice, tekstove, isečke itd., kliknite na sličicu koju vidite da se pojavljuje u donjem levom delu radne površine odmah nakon snimanja i koristite alatke prisutne na snimku ekrana prozoru urednika koji vam je u ovom trenutku ponuđen.

Napomena: ukoliko koristite verziju macOS-a stariju od 10.14 (Mojave), imaćete ograničenu verziju aplikacije Screenshots koja vam ne dozvoljava da snimate video zapise ili prilagođavate mnoge postavke vezane za pravljenje snimaka ekrana.

Programi za pravljenje snimaka ekrana za PC

Hoćete li možda probati softver za pravljenje snimaka ekrana, koji pruža više prilagođavanja od podrazumevanih alata koje Windows i macOS nude? Evo nekoliko programa koje bismo preporučili:

  • Monosnap (Windows / macOS) – dostupan i za Windows i za macOS, brzo i lako vam omogućava da snimite ceo ekran ili pojedinačne delove, sa funkcijom snimanja u vremenu i mogućnošću uključivanja kursora u sliku. Besplatan je osnovni nivo, ali možete se pretplatiti na plaćenu verziju (po ceni od 2,50 USD mesečno) da biste izbegli ograničenja koja se odnose na prostor za skladištenje u oblaku.
  • Greenshot (Windows/macOS) – program koji vam omogućava da snimite ekran i ima moćan uređivač za prilagođavanje slike. Besplatno je za Windows, dok verzija za macOS košta 2,29 evra.
  • FastStone Capture (Windows) – mala traka sa alatkama koja se može postaviti bilo gde na radnoj površini, omogućava vam da snimite ceo ekran, pojedinačne delove ili prozore. Besplatan je. Za više informacija o ovim programima, pročitajte moju recenziju posvećenu softveru za snimanje ekrana.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu