U današnje vreme, digitalna televizija je postala standardna tehnologija u domovima širom sveta. Iako je proces podešavanja podešavanja televizora i povezivanje sa antenom izuzetno jednostavan, neki korisnici se ipak suočavaju sa problemima. U ovom članku, objasnićemo kako naštimovati digitalnu televiziju korak po korak tako da možete uživati u svim svojim omiljenim programima bez ikakvog poteškoća.
Kako podesiti digitalnu televiziju
Uz sve veću popularnost digitalne televizije, mnogi se pitaju kako da je podesiti i uživaju u svim njenim pogodnostima. Postupak podesavanja digitalne televizije može biti prilično jednostavan uz nekoliko koraka.
Prvo što treba učiniti jeste provjeriti da li su svi kablovi koji povezuju TV uređaj sa antenom pravilno priključeni, a zatim izvršiti skeniranje kanala. Ovo skeniranje će omogućiti da se pronađu dostupni digitalni kanali.
Potrebno je imati u vidu da se digitalni kanali razlikuju od analognih po tome što se emituju u HD kvalitetu i imaju više podkanala. Zbog toga je bitno imati kvalitetan TV koji podržava HD rezoluciju i ima dobar prikaz boja.
Još jedan koristan savjet za podešavanje digitalne televizije jeste upotreba ažurirane verzije softvera na TV uređaju. To će omogućiti bolju integraciju sa digitalnim kanalima i lakše upravljanje postavkama.
Uz ove jednostavne korake, podešavanje digitalne televizije može biti brzo i efikasno. Nakon što se svi kanali pronađu i podele se na listu, korisnik može uživati u kvalitetnom i raznovrsnom sadržaju.
Podešavanje digitalne televizije na TV-u
Kad se radi o podešavanju digitalne televizije na TV-u, postoji nekoliko koraka koje treba slijediti kako biste bili sigurni da imate najbolji mogući prikaz. Prvo, važno je provjeriti ima li vaš TV ugrađeni DVB-T2 prijemnik, koji je neophodan za prijem digitalnog signala. Zatim trebate izabrati pravu antenu. Najbolje je koristiti unutarnju antenu, ukoliko ste u urbanoj sredini, a vanjsku ako se nalazite u ruralnim područjima. Potom je neophodno podešavanje kanala. Ukoliko vaš TV nije automatizovano pretraživao kanale, morate to ručno uraditi. Za kvalitetan prijem signala treba vam stabilna frekvencija, što možete postići pomoću UHF frekvencijskog područja, koje je specifično za digitalnu televiziju. Još jedan važan korak u podešavanju digitalne televizije je podešavanje slike i zvuka. Predlaže se postavljanje Audiovisuell synkroniziranja, kako bi se izbjeglo usporavanje zvuka u odnosu na sliku, koje može biti jako iritantno. Nakon što slijedite ove savjete, uživaćete u najboljem mogućem prikazu digitalne televizije.
Otkrijte Kako postaviti digitalne kanale na Samsung TV-u.
Automatsko podešavanje signala
Automatsko podešavanje signala je veoma korisna opcija koju nude moderni televizori. Ova funkcija omogućava da se signal automatski prilagodi najboljoj frekvenciji koja je dostupna u vašem području. Na ovaj način vaš televizor će uvek prikazivati najbolji mogući signal, što znači jasniju i oštriju sliku.
Da biste aktivirali ovu opciju, potrebno je da prvo pronađete opciju za podešavanje signala na vašem televizoru. U zavisnosti od modela televizora, ova opcija se može nalaziti pod različitim nazivima, poput “Automatsko traženje”, “Podešavanje kanala” ili “Ponovno skeniranje”.
Kada pronađete ovu opciju, pritisnite je i sačekajte da televizor skenira dostupne kanale. Ovaj proces može da potraje nekoliko minuta, pa budite strpljivi. Nakon što se proces skeniranja završi, vaš televizor će automatski podešavati signal i prikazivati najbolju moguću sliku.
Automatsko podešavanje signala je važna funkcija koju treba koristiti jer održava vaš signal u najboljem mogućem stanju. Takođe, to znači da ćete moći da gledate vaše omiljene TV emisije bez smetnji i prekida. Nakon podešavanja signala, uživajte u kvalitetnoj digitalnoj televiziji!
Ručno podešavanje signala
Jedna od ključnih stavki u podešavanju digitalne televizije je ručno podešavanje signala. Ovo je posebno važno ako koristimo spoljnu antenu ili ako živimo u području sa lošijim signalom.
Pre svega, potrebno je pronaći najbolju poziciju antene i usmeriti je ka predajniku. Nakon toga, u meniju televizora potrebno je izabrati opciju “Ručno podešavanje kanala” ili neku sličnu opciju.
Zatim treba izabrati frekvenciju predajnika i podesiti neophodne parametre kao što su modulacija, brzina simbola i druge opcije koje zavise od specifičnosti predajnika.
Važno je napomenuti da ručno podešavanje signala može biti prilično teško za neprofesionalce i da je bolje kontaktirati stručnu osobu ako se nismo sigurni u postupak. Takođe, ako nismo uspešni u podešavanju signala, možemo kontaktirati operatora kablovske ili digitalne televizije za pomoć.