Kako particionirati hard disk
Particioniranje hard diska značajna je aktivnost koja se obavlja kako bi se poboljšala organizacija podataka, optimizovala upotreba memorije, kao i da bi se povećala bezbednost podataka. Aktivnost particioniranja odnosi se na podelu fizičkog skladišnog prostora hard diska na više logičkih sekcija, koje operativni sistem tretira kao zasebne jedinice. Proces particioniranja može biti jednostavan, ali može imati i svoje kompleksnosti; stoga, važno je razumeti osnovne principe i korake koji su uključeni u ovaj proces, kao i alatke koje su dostupne korisnicima za ovu svrhu.
Particioniranje hard diska u Windows operativnom sistemu
Windows operativni sistem dolazi sa ugrađenim alatkama koje omogućavaju particioniranje hard diska. Najosnovniji alat je “Disk Management” (Upravljanje diskom), koji se može pristupiti putem Control Panel-a ili klikom desnim dugmetom na “This PC/My Computer” i odabirom “Manage”. Alatka pruža pregled svih hard diska i omogućava osnovne operacije kao što su kreiranje nove particije, formatiranje, proširivanje i smanjivanje postojećih particija, kao i njihovo brisanje.
Da biste kreirali novu particiju, pronadjite prostor koji nije alociran na hard disku unutar Disk Management alatke i desnim klikom odaberite opciju “New Simple Volume”. Nakon toga, praći vas kroz čarobnjak koji će vas voditi kroz postavljanje particije, odabirom veličine, dodele slova pogona, i formatiranje fajl sistema.
Kreiranje, proširivanje i brisanje particija u Windows-u
Proces kreira kreiranja particije uključuje odabir veličine novog volumena i formatiranje particije. Kada formatiranje bude završeno, particija će biti spremna za upotrebu. Da biste proširili postojeću particiju, potrebno je pronaći prostor koji nije alociran i koji je odmah do particije koju želite proširiti. Desnim klikom na tu particiju, izaberite “Extend Volume” i slijedite instrukcije čarobnjaka.
U slučaju da je potrebno smanjiti veličinu particije, unutar istog alata, koristi se opcija “Shrink Volume”. Na kraju, za brisanje particije potrebno je samo desnim klikom izabrati “Delete Volume”, ali pritom treba biti oprezan jer će ovo obrisati sve podatke na particiji.
Instaliranje dva operativna sistema na istom hard disku
Particioniranje hard diska može biti posebno korisno ako želite na istom računaru imati instalirana dva operativna sistema, poznato kao dual-boot konfiguracija. Da biste to postigli, stvorite posebne particije za svaki operativni sistem. Proces podrazumeva instaliranje prvog operativnog sistema na jednu particiju, a nakon toga kreiranje još jedne particije na kojoj će se instalirati drugi operativni sistem.
Prilikom podizanja računara, bootloader će pitati korisnika koji operativni sistem želi da pokrene. Ovo je idealan način za testiranje novih operativnih sistema, aplikacija ili izvođenje različitih verzija softvera bez uticaja na primarni operativni sistem.
Programi za particioniranje hard diska u Windows-u koje vredi isprobati
Pored ugrađene alatke Disk Management, postoje i drugi programi za particioniranje koji nude dodatne mogućnosti. Ovi programi često-puta imaju intuitivnije korisničke interfejse i omogućavaju napredne funkcije kao što su migracija podataka, kloniranje diska, i oporavak oštećenih particija. Neki od poznatih programa uključuju EaseUS Partition Master, Paragon Partition Manager, AOMEI Partition Assistant, i mnogi drugi. Ovi programi su obično komercijalni, ali često nude i besplatne verzije sa osnovnim funkcionalnostima.
Particioniranje hard diska na Mac računaru i promena veličine particija
Za korisnike koji imaju Mac računare, proces particioniranja je takođe relativno jednostavan zahvaljujući ugrađenoj alatki Disk Utility. Ovaj program može se pronaći unutar foldera Applications > Utilities. Disk Utility omogućava korisnicima da kreiraju, brišu, i menjaju veličinu particija, kao i da obave druge zadatke vezane za upravljanje diskom.
Promena veličine particija na Macu može se obaviti bez gubitka podataka, pod uslovom da ima dovoljno slobodnog prostora na disku. Proces podrazumeva odabir particije i klikanje na opciju “Partition”. Zatim je moguće prilagoditi veličinu particije pomoću grafičkog interfejsa ili direktnog unosa željene veličine volumena.
Particioniranje hard diska je važan zadatak koji može da poboljša organizaciju podataka, optimizuje performanse i povećava