Pretpostavimo da ste u sred važnog projekta ili gledanja vaše omiljene serije, i odjednom, vaš računar odluči da se blokira. U ovakvim situacijama, važno je znati kako postupiti i kako ponovo pokrenuti blokirani računar. Ovaj članak će vam pružiti celovit pregled koraka koje trebate preduzeti kako biste prevazišli ovu neprijatnost.
Prisilno zatvaranje procesa za deblokiranje računara
Prvi korak koji možete preduzeti kada se vaš računar blokira je da prisilno zatvorite aktuelni proces. Ako koristite Windows, možete pritisnuti kombinaciju tastera Ctrl + Alt + Del da biste otvorili meni sa opcijama koje uključuju upravitelja zadataka (Task Manager). Ukoliko koristite Mac, koristite kombinaciju Command + Option + Escape da otvorite prozor za zatvaranje neposlušnih aplikacija.
U upravitelju zadataka možete videti sve procese koji trenutno rade na vašem računaru. Ako prepoznate proces koji je možda izazvao problem, kliknite na njega i izaberite opciju “End task” da biste ga zatvorili. Na Mac-u, izaberite problematičnu aplikaciju i kliknite na “Force Quit”.
Šta preduzeti ukoliko je računar blokiran
Ako vam ova metoda nije pomogla, ili ako se računar često blokira, verovatno ćete morati da preduzmete malo ozbiljnije korake.
Pun restart računara često može da reši problem. Na Windows mašinama, kombinacija tastera Ctrl + Alt + Del takodje ima opciju za restart, dok na Mac-u možete pritisnuti Control + Command + Power Button.
Ukoliko se računar i dalje ponaša nepravilno, moguće je da neki od programa koji se automatski pokreću sa računarom izazivaju probleme. Na Windows računarima, u upravitelju zadataka postoji kartica “Startup” gde možete videti koji su to programi, a na Mac-u možete pogledati u “System Preferences” pod “Users Groups”. Kako biste sprečili problematične programe da se automatski pokreću, kliknite na njih i onemogućite ih.
Upravljanje programima za automatsko pokretanje radi efikasnije funkcionalnosti
Smanjivanje broja programa koji se automatski pokreću sa računarom može poboljšati njegovu performansu. Kako smo već napomenuli, možete pristupiti ovoj opciji kroz upravitelja zadataka na Windows mašinama, ili kroz “System Preferences” na Mac-u. Isto tako, korisno je redovno proveravati ovu listu programa i isključivati one koje ne koristite često, da biste optimizovali performanse vašeg računara.
Kako izvesti antivirusno i antimalware skeniranje radi uklanjanja potencijalnih pretnji
Naravno, uvek je važno da redovno proveravate da li postoji neki maliciozni softver na vašem računaru, koji bi mogao da izazove blokiranje. Pored antivirus programa, preporučljivo je povremeno koristiti i specijalizovane antimalware programe, koji mogu detektovati i neku vrstu malvera koja je možda prošla neotkrivena. Bilo da koristite Windows Defender na Windows-u, ili neku treću opciju na Mac-u, redovno ažurirajte i skenirajte kompletan računar u potrazi za pretnjama.
Ukoliko imate problema sa blokiranjem računara, ne brinite – postoji mnogo koraka koje možete preduzeti da biste rešili taj problem, od jednostavnog zatvaranja procesa do malo detaljnijeg pregleda što se dešava u pozadini.
Za više detalja o ovoj temi, preporučujem da posetite ovu stranicu. Takođe obratite pažnju na stranicu ObjasniIt gde možete pronaći više korisnog sadržaja.