Kako postaviti Chrome kao podrazumevani pretraživač

Kako postaviti Chrome kao podrazumevani pretraživač

Internet pretraživač je nezaobilazan alat u modernom digitalnom dobu. Dok mnogi korisnici i dalje koriste pretraživač koji dolazi unapred instaliran na njihovim uređajima, nisu svi zadovoljni performansama ili funkcijama koje on nudi. Jedan od najpopularnijih pretraživača koji korisnici biraju kao alternativu je Google Chrome. Ovaj članak će vas voditi korak po korak kako da postavite Google Chrome kao podrazumevani pretraživač na različitim platformama.

Postavljanje Chrome-a kao podrazumevanog pretraživača na računaru

Da bi Google Chrome postao vaš podrazumevani pretraživač, potrebno je da pratite određene korake koji se razlikuju u zavisnosti od operativnog sistema koji koristite. Svaki operativni sistem ima drugačiji pristup podešavanju podrazumevanih aplikacija, pa tako postoji razlika između Windows 10, Windows 11, i MacOS sistema.

Postavljanje Chrome-a kao podrazumevanog pretraživača na Windows 10

Ako koristite operativni sistem Windows 10, postavljanje Chrome-a kao podrazumevanog pretraživača je relativno jednostavno. Prvo, otvorite Google Chrome i kliknite na tri tačke koje se nalaze u gornjem desnom uglu pretraživača. Zatim, idite na “Settings” ili “Podešavanja” i potražite sekciju “Default browser” ili “Podrazumevani pretraživač”. Kliknite na “Make default” ili “Postavi kao podrazumevani”, što će automatski otvoriti postavke Windowsa gde možete da potvrdite izbor pretraživača. Alternativno, direktno u “Settings” meniju Windows 10, idite na “Apps” a zatim na “Default apps” i potražite opciju za web browser, gde možete izabrati Google Chrome.

Postavljanje Chrome-a kao podrazumevanog pretraživača na Windows 11

Windows 11 zahteva malo drugačiji pristup. Nakon otvaranja Chrome-a, ponovo tražite opciju za postavljanje kao podrazumevani pretraživač unutar samog pretraživača. Kada Windows 11 postavke otvorite preko Google Chrome-a ili direktno, potražite sekciju “Apps” i zatim “Default Apps”. Dalje, morate ručno izabrati Google Chrome kao podrazumevani pretraživač za različite tipove datoteka i linkove, što uključuje .html, .htm, HTTP i HTTPS.

Postavljanje Chrome-a kao podrazumevanog pretraživača na Mac računaru

Kod Mac računara, proces je nešto drugačiji nego kod Windowsa. Na vašem Mac-u, otvorite “System Preferences” ili “Sistemske postavke”, zatim idite na “General” ili “Opšte”. Na dnu ovog menija, videćete opciju “Default web browser” ili “Podrazumevani web pretraživač”. Kliknite na padajući meni i izaberite Google Chrome. Vaš Mac računar će sada automatski koristiti Chrome za otvaranje web linkova.

Kako postaviti Chrome kao podrazumevani pretraživač na Android, Xiaomi, Samsung i iPhone uređajima

Pored računara, često želimo da postavimo Chrome kao podrazumevani pretraživač i na našim mobilnim uređajima, poput onih koji koriste Android ili iOS operativni sistem. Proces postavljanja može varirati u zavisnosti od brenda i verzije operativnog sistema koji koristite.

Postavljanje Chrome-a kao podrazumevanog pretraživača na Android uređajima

Na većini Android uređaja, otvorite “Settings” ili “Postavke” i potom idite na “Apps” ili “Aplikacije”. Zavisno od verzije Androida, potražite opciju poput “Default Apps” ili “Podrazumevane aplikacije”. Odatle, izaberite “Browser” ili “Pretraživač” i tapnite na Google Chrome da ga postavite kao podrazumevani pretraživač.

Postavljanje Chrome-a kao podrazumevanog pretraživača na iPhone uređajima

Za korisnike iPhone-a, sa dolaskom iOS 14, Apple je korisnicima konačno omogućio da menjaju podrazumevani pretraživač. Da biste to učinili, idite u “Settings” ili “Postavke” na vašem iPhone-u, zatim pronađite Google Chrome na listi aplikacija. Kliknite na Chrome i tapnite “Default Browser App” ili “Podrazumevani pretraživač”. Zatim izaberite Chrome i on će postati vaš podrazumevani pretraživač.

Za korisnike Xiaomi ili Samsung uređaja, proces je sličan onome opisanom za Android uređaje, jer oba proizvođača koriste Android operativni sistem, uz svoje prilagođene korisničke interfejse. U tom smislu, postupak bi trebalo da bude sličan, s potrebom da se možda prilagode koraci zavisno od specifične verzije MIUI (Xiaomi) ili One UI (Samsung) interfejsa.

Zak

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu