Kako povećati osvetljenost računara
Adekvatna osvetljenost ekrana računara jedan je od ključnih faktora koji utiče na komfor i produktivnost prilikom rada na računaru. Podešavanje osvetljenosti ne samo da može poboljšati vidljivost sadržaja na ekranu, već može i umanjiti naprezanje očiju, povećati energetsku efikasnost uređaja i unaprediti opšti doživljaj korišćenja računara. U ovom članku biće objašnjeni različiti načini kako možete povećati osvetljenost vašeg računara, kako bi vaše svakodnevno korišćenje bilo što prijatnije i funkcionalnije.
Kako povećati osvetljenost računara uz pomoć tastature
Kod većine laptopova i nekih tipova desktop tastatura, podešavanje osvetljenosti vrši se veoma brzo uz pomoć posebno označenih tastera na tastaturi. Na laptopima, to su obično funkcionalni tasteri (F ključevi) na kojima su označene ikone sunca ili svetlosti. Da biste povećali osvetljenost, jednostavno pritisnite taster “Fn” zajedno sa odgovarajućim funkcionalnim tasterom koji služi za povećanje svetlosti (često označen kao “Fn + F5” ili “Fn + F6”, ali ovo može varirati zavisno od proizvođača). Ako vaša tastatura ima zasebne tasteri za kontrolu osvetljenosti, bez potrebe za kombinovanjem sa “Fn” tasterom, osvetljenost možete promeniti direktnim pritiskom na ti tasteri.
Kako podesiti osvetljenost računara na Windows operativnom sistemu
Za korisnike koji rade na Windows operativnom sistemu, podešavanje osvetljenosti ekrana može se izvršiti i kroz sistemski interfejs. U zavisnosti od verzije sistema, postupak može da varira. Na Windows 10, na primer, kliknite na ikonu baterije u donjem desnom uglu trake sa zadacima, što će otvoriti meni gde je moguće pomeriti klizač za osvetljenost ekrana. Alternativno, možete ići u “Settings” (Podešavanja), zatim u “System” (Sistem) i odabrati “Display” (Ekran) gde ćete takođe naći klizač za prilagođavanje osvetljenosti.
Kako povećati osvetljenost monitora kako bi se poboljšao ekran
Povećanje osvetljenosti monitora je koristan način ne samo za poboljšanje vidljivosti nego i za smanjenje umora očiju, naročito pri radu u slabije osvetljenim prostorijama. Da biste to uradili, možete koristiti dugmad ili dodirne kontrole koje se obično nalaze na samom monitoru. Razgledajte okolne ivice ili dno rama monitora gde se tipično nalaze dugmad za meni, pa potražite opciju za podešavanje osvetljenosti. Nakon ulaska u monitorov meni, potrebno je pronaći opciju kao što su “Brightness” ili “Contrast” (Osvetljenje ili Kontrast) i podesiti željeni nivo osvetljenosti.
Kako podesiti osvetljenost na macOS operativnom sistemu
Korisnici Mac računara imaju slične opcije za podešavanje osvetljenosti kao i oni na Windowsu. Na macOS operativnom sistemu, osvetljenost možete povećati direktno iz meni bara, birajući ikonu koja simbolizuje osvetljenost i zatim pomerajući klizač. Takođe, možete ići u “System Preferences” (Sistemske Preferencije), zatim u “Displays” (Ekrani) i odabrati “Display” tab gde ćete naći klizač za podešavanje osvetljenosti. Na MacBook računarima, slično kao i kod laptopova druge marke, moguće je koristiti i tasteri za osvetljenost na tastaturi.
Kako povećati osvetljenost računara na Windows 11 operativnom sistemu
Windows 11 je najnoviji operativni sistem kompanije Microsoft, a sa njim dolaze i nove mogućnosti za podešavanje osvetljenosti. Da biste povećali osvetljenost na računaru sa Windows 11 sistemom, idite na “Settings” (Podešavanja), pa u “System” (Sistem) i zatim u “Display” (Ekran) gde ćete naći opcionu traku koja omogućava regulisanje osvetljenosti. Ukoliko imate uređaj osetljiv na dodir, možete i swipe dolje sa vrha ekrana da otvorite centar za notifikacije i brzo podesite osvetljenost koristeći klizač.
Prilikom podešavanja osvetljenosti, važno je uzeti u obzir okruženje u kojem radite. Ako se nalazite u prostoriji sa mnogo prirodnog svetla, možda će biti potrebno povećati osvetljenost kako bi se ekran