Kako povezati računar sa TV-om

Povezivanje računara sa TV-om postaje sve popularnija opcija koja omogućava korisnicima da pregledaju svoje omiljene filmove, igraju video igre ili vide slike na velikom ekranu. Ovo može biti jednostavno za one koji koriste kablovske ili satelitske usluge, ali za one koji žele da putem računara povežu TV, postoji nekoliko koraka koji se moraju pratiti. U ovom članku ćemo detaljnije objasniti kako povezati računar sa TV-om i koji su najbolji načini za postizanje najboljih rezultata.

Još korisnih informacija o tome Kako povezati bluetooth slušalice sa TV-om možete naći na ovom linku.

Kako povezati računar sa TV-om bez kabla

Povezivanje računara sa televizorom omogućava vam da uživate u multimediji sa velikog ekrana, umesto na malom ekranu vašeg računara. Najčešći način za povezivanje je korišćenjem HDMI kabla, ali ako ne želite da se opterećujete sa kablovima, postoje i druge opcije.

Prva opcija je korišćenje tehnologije bežičnog prikaza, kao što je Wi-Fi Direct. Ako vaš računar i televizor podržavaju ovu tehnologiju, možete povezati uređaje preko mreže bez upotrebe kabla. Pored toga, postoje i softverska rešenja, poput aplikacija kao što su AirParrot ili Miracast, koje omogućavaju bežično povezivanje računara i televizora.

Druga opcija je korišćenje Google Chromecast adaptera. Ovaj uređaj se povezuje sa HDMI priključkom na televizoru i koristi se za strimovanje sadržaja sa računara, telefona ili tableta na televizor. Nakon povezivanja adaptera, korisnik može da projektuje sadržaj sa svog računara na televizoru.

Uz malo istraživanja, vrlo lako možete povezati svoj računar sa televizorom, bez potrebe za kablom. Bez obzira na to koju od opcija izaberete, uživaćete u poboljšanom gledanju multimedije.

Tehnologije povezivanja

U današnje vreme, povezivanje računara sa televizorom postaje sve češće i popularnije među korisnicima. Rešenja su različita i određuju se prema potrebama korisnika i uređajima koje vežemo zajedno.

HDMI kabl je jedan od najčešće korišćenih kablova za povezivanje računara sa televizorom. Ovo rešenje nudi izvrsnu kvalitetu slike i zvuka, a uređaji su laki za povezivanje i konfigurisanje. Međutim, ovaj metod može predstavljati izazov ukoliko računar nema HDMI izlaz ili ukoliko nam je potreban dodatni adapter.

Druge mogućnosti za povezivanje računara sa televizorom su VGA kabl, DisplayPort, DVI kabl i adapteri. Nažalost, neke od ovih opcija ne podržavaju audio prenos pa se mora pribegnuti drugim metodama za prenošenje zvuka.

Ukoliko želite bezžično povezivanje, možete koristiti tehnologije poput Chromecast, Miracast i AirPlay. Ova rešenja dozvoljavaju korisniku da bežično prenese sliku i zvuk sa računara na televizor, ali su potrebni odgovarajući hardverski delovi kao što su dongli i adapteri.

Koju god opciju izabrali, povezivanje računara sa televizorom nikad nije bilo jednostavnije. Sa nekoliko osnovnih koraka i najboljim izborom tecnologije, dobićete nezaboravno iskustvo gledanja.

Kako povezati računar sa TV-om putem WiFi-a: Povezivanje sa Smart TV-om

Kada želite da povežete svoj računar sa televizorom, WiFi povezivanje je jednostavan i najpraktičniji način za to. Sa Smart TV-om, ovaj proces je još lakši i zahteva samo nekoliko koraka.

Prvo, na vašem Smart TV-u pronađite opciju “WiFi povezivanje” u postavkama i pratite uputstva za povezivanje sa vašom kućnom WiFi mrežom. Zatim, na vašem računaru pronađite “projektor” opciju u postavkama i omogućite “bežično povezivanje” ili “prebacivanje ekrana”. Nakon toga, pronađite svoj Smart TV i povežite se sa njim.

Kada se povežete, vaš računar će biti sinhronizovan sa Smart TV-om i možete gledati svoje omiljene filmove, serije ili igre na velikom ekranu. Ova opcija vam omogućava da vaša zabava bude još kvalitetnija i da uživate u svom omiljenom sadržaju sa porodicom i prijateljima.

Kako povezati računar sa ne-Smart TV-om

Ako imate stariji TV koji nije Smart i želite da ga povežete sa računarom, postoji nekoliko načina da to uradite. Jedan od načina je putem HDMI kabla. Većina novijih računara ima HDMI izlaz, a sve više i starijih modela ima ovaj priključak. Ukoliko vaš TV nema HDMI priključak, možete koristiti VGA izlaz na računaru i VGA ulaz na TV-u. Međutim, VGA kabl prenosi samo sliku, pa će vam biti potreban i dodatni kabl za zvuk, poput audio kabla ili 3,5mm kablova za slušalice.

Još jedan način za povezivanje računara sa TV-om je putem AV kabela. Ovaj kabel ima tri priključka: žuti za video signal i crveni i beli za zvuk. Ukoliko vaš računar nema AV izlaz, možete koristiti VGA kabl sa adapterom za AV priključke.

Postoji i mogućnost bežičnog povezivanja računara sa TV-om putem Wi-Fi adaptera koji se priključuje na TV, ali ova opcija može biti skuplja i komplikovana za podešavanje.

U svakom slučaju, pre nego što izaberete način povezivanja, proverite da li vaš TV ima odgovarajuće ulaze i da li su kompatibilni sa priključcima na vašem računaru. Takođe, proverite da li vaš računar ima odgovarajući izlaz. Sa pravim kablovima i podešavanjima, možete uživati u gledanju filmova, igranju igrica, surfanju internetom i još mnogo toga na velikom ekranu TV-a.

Kako emitovati sadržaj

Ukoliko želite da uživate u multimedijalnom sadržaju na velikom ekranu, najbolja opcija je da povežete računar sa TV-om. Ipak, nije dovoljno samo fizički povezati ova dva uređaja već je potrebno i emitovati sadržaj sa računara na TV.

Postoji više načina da to postignete, a neki od najpopularnijih su korišćenje HDMI kabla, DLNA ili Chromecast uređaja.

Ako koristite HDMI kabl, sve što se prikazuje na ekranu računara će biti emitovano na TV-u. Nema potrebe za dodatnim podešavanjima, ali je bitno da izaberete odgovarajuću ulaznu opciju na TV-u.

DLNA protokol omogućava bežični prenos multimedijskog sadržaja preko mreže. Potrebno je da obezbedite DLNA server na računaru i DLNA klijent aplikaciju na TV-u. Nakon što se povežu, možete pristupiti svim fajlovima sa računara na TV-u.

Chromecast uređaj koristi se sa Google Chrome veb pregledačem i podržava veliki broj aplikacija za prenos sadržaja na TV. Sadržaj se prikazuje na TV-u, ali se upravlja sa računara ili mobilnog uređaja.

U svakom slučaju, povezivanje računara sa TV-om i emitovanje sadržaja može biti sjajan način da uživate u svojim omiljenim filmovima, serijama i video igrama na velikom ekranu.

Miracast

Miracast predstavlja bežični standard koji omogućava prenos slike i zvuka sa jednog uređaja na drugi. Na taj način se npr. mogu gledati video snimci sa mobilnog telefona na televizoru ili prikazivati prezentacije sa laptopa na velikom ekranu.

Kako bi se koristila Miracast tehnologija, potrebno je da oba uređaja budu kompatibilna sa ovim standardom. Većina novijih televizora ima u sebi ugrađenu podršku za Miracast, dok se na računaru može lako instalirati odgovarajući drajver.

Kada su oba uređaja spojena istom Wi-Fi mrežom, moguće je da televizor prepozna signal sa računara i da se slika prenosi na ekran televizora. Ovo je jednostavan način povezivanja računara sa televizorom, bez potrebe za dodatnim kablovima ili drugim komplikovanim postupcima.

Ipak, važno je da se prilikom korišćenja Miracast tehnologije vodi računa o kvalitetu Wi-Fi mreže, što može uticati na kvalitet prenosa slike i zvuka. Takođe, ukoliko jedan od uređaja nema ugrađenu podršku za Miracast, potrebno je nabaviti dodatni adapter kako bi se ostvarila bežična konekcija.

Google Cast / Chromecast

Google Cast / Chromecast je mali uređaj koji se povezuje sa TV-om putem HDMI priključka i omogućava bežično prikazivanje sadržaja sa drugih uređaja na velikom ekranu. Postupak podešavanja Chromecasta je jednostavan – sve što vam treba je Wi-Fi konekcija, aplikacija Google Home i Google nalog.

Kada povežete Chromecast sa TV-om, možete lako prebacivati sadržaje sa drugih uređaja na vaš TV, uključujući filmove, televizijske emisije, fotografije i još mnogo toga. Koristeći aplikacije kao što su Netflix, YouTube, Google Play i još mnogo drugih, možete jednostavno pristupiti svojim omiljenim sadržajima i emitovati ih na velikom ekranu.

Jedna od najboljih funkcija Chromecasta je mogućnost bežičnog emitovanja vašeg ekrana računara, što vam omogućava da koristite vaš TV kao sekundarni monitor. Ovo je idealno za gledanje filmova, prezentacija, igranja igrica i još mnogo toga. Sve što morate uraditi je da instalirate Google Chrome ekstenziju na vašem računaru i povežete se sa istom Wi-Fi mrežom kao i Chromecast uređaj.

Ukratko, Google Cast / Chromecast je jednostavan i praktičan način da povežete svoj TV sa drugim uređajima i uživate u svojim omiljenim sadržajima na velikom ekranu.

Apple TV

Apple TV je popularni rekvizit za mnoge ljubitelje tehnologije širom sveta. Upravo zbog svojih brojnih funkcija i mogućnosti kao što su streaming video sadržaja, prikaz fotografija i muzičkih sadržaja, AirPlay tehnologija i mnogo drugih, se često spaja sa različitim uređajima koje posedujemo, uključujući računare i televizore.

Ukoliko želite da povežete vaš računar sa Apple TV-om, morate najpre imati u vidu da ovi uređaji ne koriste istu vrstu priključaka, što je česta zabluda mnogih korisnika. Kako Apple TV posjeduje HDMI priključak, on mora biti povezan sa HDMI ulazom na vašem televizoru, dok vaš računar može biti povezan sa TV-em preko raznih metoda, kao što su WiFi konekcija ili kablovska veza, u zavisnosti od vaših preferencija.

Jedna od popularnih metoda za povezivanje računara sa Apple TV-om jeste korišćenje AirPlay tehnologije. Naime, putem ove tehnologije se lako uspostavlja veza između vašeg računara i Apple TV-a, omogućavajući vam da na svom televizoru gledate sadržaje sa vašeg računara. Ova tehnologija se najčešće koristi za prikaz fotografija i video snimaka direktno sa vašeg računara, bez pomoći eksternog uređaja.

Ako se odlučite za ovu metodu, morate pažljivo pratiti uputstva koja se pojavljuju na ekranu kako bi uspostavili vezu te nalazili sadržaje koje želite gledati. Takođe, imajte na umu da su za AirPlay tehnologiju vrlo važni kompatibilni uređaji – vaš računar ili mobilni uređaj moraju biti Apple uređaji kako bi se koristili s ovom tehnologijom.

Kada uspostavite vezu između Apple TV-a i vašeg računara, mogućnosti koje ovaj uređaj pruža su gotovo neograničene. Bilo da želite gledati filmove, serije, video snimke, ili igrati igrice na vašem TV-u, Apple TV će vam omogućiti da to uradite na najbolji mogući način.

Kako povezati računar sa TV-om putem kabla

Kad želite da gledate filmove, serije ili igrate igrice na većem ekranu, možete povezati računar sa TV-om. Ovo je jednostavan proces koji možete da uradite putem kabla.

Prvi korak je da odaberete odgovarajući kabl za povezivanje. Možete koristiti HDMI, VGA, DVI ili S-Video kabel, u zavisnosti od vrste ulaza koje vaš TV ima. Najčešće se koristi HDMI kabl jer pruža najbolji kvalitet slike i zvuka.

Ukoliko koristite HDMI kabl, jedan kraj kabela se priključuje na HDMI ulaz na TV-u, a drugi kraj na HDMI izlaz na računaru. Ukoliko koristite drugu vrstu kabla, moraćete da koristite adekvatan adapter za priključivanje na računar i TV.

Nakon što ste povezali kabl, potrebno je da promenite ulaz na TV-u. Uobičajeno je da to učinite preko daljinskog upravljača, ali neki televizori imaju dugme na samom uređaju. Nakon što ste promenili ulaz, na TV-u ćete videti sadržaj sa računara.

Na kraju, možete da podesite rezoluciju i veličinu slike na TV-u. Ovo možete obaviti preko podešavanja na računaru ili putem menija na TV-u.

Sada možete gledati filmove, serije ili igrati igrice na velikom ekranu sa zvukom iz vašeg računara. Povezivanje računara sa TV-om putem kabla je jednostavan način za bolje iskustvo gledanja sadržaja.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu