Kako povratiti obrisane fajlove iz kante za otpatke bez programa

Kako povratiti obrisane fajlove iz kante za otpatke bez programa

Gubitak važnih fajlova može dovesti do stresa i komplikacija, bilo da se radi o bitnom poslovnom dokumentu ili dragocenim ličnim uspomenama. Međutim, nema potrebe za panikom jer postoje načini da se obrisani fajlovi povrate iz kante za otpatke, i to bez korišćenja posebnih programa. U ovom članku ćemo objasniti kako je to moguće korak po korak, dati korisne savete za zaštitu podataka, kao i uputstva kako koristiti alate koji su već ugrađeni u operativne sisteme Windows i macOS.

Povratite obrisane fajlove na Windows-u bez programa: korak po korak

Da biste povratili obrisane fajlove na operativnom sistemu Windows, prvo proverite kantu za otpatke. Ovo je obično mesto gde se fajlovi privremeno čuvaju nakon brisanja. Ako su fajlovi i dalje tu, jednostavno ih možete vratiti desnim klikom na fajl i odabirom opcije “Restore” (Vrati). Ukoliko su fajlovi već ispražnjeni iz kante za otpatke, postoje sledeći koraci za povratak:

  1. Koristite funkciju “Previous Versions” (Prethodne verzije). Ovo možete učiniti desnim klikom na folder odakle je fajl obrisan i odabirom opcije “Properties” (Svojstva), a zatim “Previous Versions” tab.
  2. Tražite verziju foldera pre brisanja fajla i vratite potrebne fajlove.

Ova metoda, međutim, zavisi od podešavanja “System Protection” (Zaštita sistema) i možda neće uvek biti raspoloživa.

Kako povratiti obrisane fajlove iz kante za otpatke: korisni saveti

Preventiva je ključna kada je u pitanju zaštita podataka. Praveći redovne bekape (backup) podataka, minimizira se rizik od gubitka fajlova. Takođe, izbegavajte upotrebu softvera za oporavak podataka od sumnjivih izvora, jer to može dovesti do daljih oštećenja fajlova ili računara. Umesto toga, iskoristite alate koje Windows već nudi, kao što su prethodno pomenute “Previous Versions” ili “File History” (Istorija fajlova).

Kako koristiti Shadow kopije za povrat obrisanih fajlova na Windows-u

“Shadow Copies” (Senke kopije) su još jedan ugrađeni alat u operativnom sistemu Windows koji omogućava povratak obrisanih fajlova. Ova funkcija automatski pravi snimke sistema u određenim intervalima. Da biste iskoristili Shadow kopije, sledite ove korake:

  1. Otvorite “Control Panel” (Kontrolna tabla), pa izaberite “System and Security” (Sistem i bezbednost) i onda “System” (Sistem).
  2. Idite na “System protection” (Zaštita sistema), a zatim odaberite disk na kojem želite da povratite fajlove i kliknite na “Configure” (Podesi).
  3. Uverite se da je “System Protection” uključena i kliknite na “OK”.
  4. Desnim klikom na željeni folder odaberite “Restore previous versions” (Vrati prethodne verzije).

Povratite izbrisane fajlove na macOS-u bez softvera: uputstvo za korisnike

MacOS korisnici takođe imaju mogućnost povratka obrisanih fajlova bez korišćenja dodatnog softvera. “Trash” (Kanta) na macOS-u radi na sličan način kao i kanta za otpatke na Windows-u. Ako su fajlovi još uvek prisutni, mogu se povratiti jednostavnim prevlačenjem fajlova nazad na radnu površinu ili određeni folder. Ukoliko je kanta ispražnjena, ali su fajlovi obrisani nedavno, moguće ih je povratiti pomoću funkcije “Time Machine” ako je bila ranije podešena.

Kako koristiti Time Machine za povrat obrisanih fajlova na macOS-u

“Time Machine” je snažan alat za bekap koji dolazi uz svaki macOS. On redovno pravi potpune snimke sistema, što olakšava povratak izgubljenih fajlova. Evo kako da ga iskoristite:

  1. Otvorite “Time Machine” preko “System Preferences” (Sistem preferencija) ili ikonicu na meni baru.
  2. Izaberete datum pre nego što su fajlovi obrisani.
  3. Navedite fajlove koje želite da povratite i kliknite na “Restore” (Vrati).

U slučaju da niste ranije podesili “Time Machine”, ovo neće biti opcija. U tom slučaju, možete proveriti da li postoji lokalni bekap ili se obratiti specijalizovanim centrima za povratak podataka.

Briga o vašim pod

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu