Kako preuzeti Windows Media Player

Kako preuzeti Windows Media Player

Windows Media Player je dugogodišnji deo Microsoft-ovih operativnih sistema, poznat po svojoj jednostavnosti i efikasnosti u reprodukciji audio i video datoteka. Sa pojavom raznovrsnih alternativa, neki korisnici i dalje preferiraju tradicionalni Media Player zbog njegove kompatibilnosti i integracije sa Windows platformom. U ovom članku razjasnićemo kako možete preuzeti, aktivirati i instalirati Windows Media Player, kao i koje su dostupne alternative ukoliko tražite nešto različito.

Kako preuzeti Windows Media Player

Da biste preuzeli Windows Media Player, prvo morate proveriti da li je već instaliran na vašem sistemu. Naime, Windows 10 dolazi sa instaliranim Media Player-om, ali u nekim edicijama sistema ovaj program možda nije unapred instaliran. Ako koristite Windows 8 ili stariji operativni sistem, Windows Media Player možete preuzeti direktno sa Microsoft-ove zvanične web stranice.

Postupak preuzimanja počinje posetom Microsoft-ove stranice za preuzimanja, gde treba da potražite sekciju za Windows Media Player. Nakon odabira vaše verzije operativnog sistema, kliknite na link za preuzimanje i pratite uputstva za preuzimanje instalacionog paketa.

Aktiviranje Windows Media Player-a

Ukoliko na računaru već postoji Windows Media Player, ali nije vidljiv ili aktivan, potrebno je aktivirati ga kroz funkciju Windows funkcije i karakteristike. Pristupite Kontrolnoj tabli, kliknite na ‘Programi’ i zatim odaberite ‘Uključivanje ili isključivanje Windows funkcija’. Odatle pronađite Media Player u listi i potvrdite njegovu aktivaciju.

Instalacija Windows Media Player-a

Instalacija Windows Media Player-a je jednostavan proces. Nakon preuzimanja instalacionog fajla, pokrenite ga i pratite instrukcije na ekranu. Sistem će vas voditi kroz proces instalacije, nakon kojeg će Media Player biti spreman za upotrebu. Potrebno je da prihvatite uslove korišćenja i da izaberete željene postavke, a zatim će instalacioni proces biti završen.

Alternative za Media Player u operativnom sistemu Windows

Ukoliko tražite alternative Windows Media Player-u, postoje brojne opcije koje možete istražiti. VLC Media Player je široko popularan i podržava širok spektar audio i video formata. Tu je i MPC-HC (Media Player Classic – Home Cinema) koji je lagan i jednostavan za korišćenje. Takođe, postoji i PotPlayer, poznat po velikom broju naprednih funkcija i personalizaciji.

Ove alternative često nude dodatne funkcionalnosti kao što su podrška za titlove, streaming unutar mreže i prilagođavanje kodeka, što može biti posebno korisno za naprednije korisnike koji žele više kontrola nad svojim medijskim iskustvom.

Zamena za Windows Media Player

Ako ste spremni da napustite Windows Media Player u potpunosti, jedna od mogućnosti je prelazak na druge medijske pakete kao što su Kodi ili Plex. Ovi programi nude centralizovanu medijsku biblioteku sa mogućnošću pristupa sadržaju sa različitih uređaja unutar mreže. Uz to, omogućavaju dodavanje brojnih dodataka za pristup raznovrsnom medijskom sadržaju sa interneta.

Sa Kodi-jem i Plex-om možete organizovati svoju kolekciju filmova, serija, muzike i fotografija i uživati u medijskom sadržaju na potpuno novi način. Ipak, ovi programi zahtevaju početno konfigurisanje i malo vremena za adaptaciju, ali jednom kada se naviknete na njih, pružaju veoma moćno i fleksibilno medijsko iskustvo.

Windows Media Player je klasični komad softvera koji i dan-danas ispunjava potrebe brojnih korisnika širom sveta. Bez obzira na to da li preferirate da koristite tradicionalne alate ili istražujete nove, Windows Media Player ostaje relevantan izbor za reprodukciju medijskih datoteka. Aktiviranje i instalacija su jednostavni, a ako tražite nešto više, alternative kao što su VLC, MPC-HC, PotPlayer, Kodi i Plex pružaju obilne opcije za proširenje vašeg medijskog iskustva. Pružite sebi vreme da istražite ove opcije i pronađite ono što najbolje odgovara vašim medijskim navikama i preferencijama.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu