Kako pristupiti Gmail-u

Dugo smo razmišljali o kreiranju naloga e-pošte koristeći čuveni Google servis, i sada smo to konačno uradili. U ovom trenutku, stoga, čini nam se ispravnim da vam pružimo sva potrebna objašnjenja kako da pristupite Gmail-u na način koji će vam omogućiti da uvek i u svakom slučaju držite svoju e-poštu pod kontrolom preko računara (tj. preko web pretraživača ili klijenta e-pošte) i sa mobilnog telefona (korišćenjem zvanične aplikacije ili aplikacija trećih strana).

Ono što vas interesuje (i takođe nas mnogo brine) je da li ste nepraktični u pogledu interneta i novih tehnologija, i da li se plašite da bi objašnjenja o pristupu Gmail-u mogla biti previše komplikovana? Međutim, ne morate se uopšte brinuti, zaista. Za razliku od izgleda i onoga što možda mislite, pristup Gmail-u je u stvari vrlo jednostavan. Čitajući uputstva koja ćete pronaći u nastavku, sigurni smo da ćete na kraju dokazati da smo u pravu.

Kako se prijaviti na drugi Gmail nalog pokazaćemo vam ovde.

Pristupite Gmail-u preko web pretraživača

Ako ste zainteresovani da razumete kako da pristupimo Gmail-u direktno iz vašeg pretraživača, prvi korak koji treba da preduzmemo je da pokrenemo program za surfovanje Internetom koji obično koristimo, povežemo se na glavnu Gmail stranicu.

U ovom trenutku, ako smo već prijavljeni na Google usluge sa našim nalogom i pretraživačem koji se koristi, ne moramo ništa drugo da radimo: već smo uspeli da pristupimo Gmail-u sa weba.

Ako se, pak, još nismo prijavili na Google usluge sa našim nalogom, kliknimo na dugme Prijava koje se nalazi u gornjem desnom delu stranice. Zatim popunimo prazno polje Unesite svoju e-poštu ili broj telefona tako što ćemo uneti svoju Gmail adresu e-pošte ili broj koji je sa njom povezan, a zatim kliknemo na dugme Dalje. Sada unesemo lozinku za naš Google nalog tako što ćemo je staviti u polje Lozinka i kliknuti na dugme Dalje.

Ako ste odabrali da omogućite verifikaciju u dva koraka ili se prijavite pomoću telefona na svom Google nalogu (što je veoma preporučljivo da biste ograničili rizik od krađe naloga), bićete zatraženi da završite bezbednosnu verifikaciju. Ako ste podesili pristup putem telefona, obaveštenje će biti poslato na vaš pametni telefon, gde ćete morati da dodirnete dugme Da, da biste dozvolili pristup. Verifikacija u dva koraka, s druge strane, može biti više vrsta. Ako se to uradi putem telefona, dobićete obaveštenje na svom pametnom telefonu da omogućite pristup i eventualno dodirnete broj koji će služiti kao dodatni nivo verifikacije. Ako ste upućeni putem tekstualne poruke ili govornog poziva, dobićete tekstualnu poruku ili poziv sa kodom. Zatim unesite kod koji ste dobili na broj vašeg mobilnog telefona i kliknite na Verifikuj. Poslednja opcija je bezbednosni ključ, koji je nasumični kod generisan od strane hardverskog uređaja i povezan sa vašim profilom. Ako želite da pristupite ovim sistemom, sve što treba da uradite je da unesete taj numerički kod u predviđeni prostor. Kada pristupimo usluzi putem web pretraživača, konačno možemo početi da koristimo naše e-mail sanduče i kako da koristite gmail možete pročitati ovde

Pristupite Gmail-u preko klijenta e-pošte

Ako ste, s druge strane, preuzeli neki od softvera e-pošte i želite da znate kako da postupimo da bismo pristupili Gmail-u pomoću jednog od ovih programa, znajte da u većini slučajeva nema apsolutno nikakve potrebe da radimo ništa osim da tokom faze instalacije i konfiguracije softvera odabranog za primanje i slanje e-pošte navedemo našu želju da koristimo Google nalog, a zatim pružimo relativne pristupne podatke. U slučaju da klijent e-pošte koji smo izabrali ne omogućava ovu automatsku proceduru, moraćemo ručno da popunimo različite obrasce koji su nam predloženi unosom sledećih informacija:

Server dolazne pošte (IMAP): imap.gmail.com, Port: 993, Zahteva SSL: da.
Server odlazne pošte (SMTP): smtp.gmail.com, Port: 465 ili 587, Zahteva SSL: da, Zahteva autentifikaciju: da.
Puno ime ili ime za prikaz: [naše ime]
Ime naloga ili korisničko ime: Gmail adresa e-pošte (npr. ime@gmail.com)
Adresa e-pošte: Gmail adresa e-pošte (npr. ime@gmail.com)
Lozinka: Gmail lozinka.

Ukoliko treba da koristimo POP3 protokol (ne preporučuje se, jer ne dozvoljava sinhronizaciju između više uređaja i briše poruke sa servera kada se preuzmu lokalno), ovo su podešavanja koja moramo da koristimo da bismo pristupili Gmail-u i omiljenom klijentu e-pošte.

Server za dolaznu poštu (POP3): pop.gmail.com, Port: 995, Zahteva SSL: da.
Server za odlaznu poštu (SMTP): smtp.gmail.com, Port: 465 ili 587, Zahteva SSL: da, Zahteva autentifikaciju: da.
Puno ime ili ime za prikaz: [naše ime] Ime naloga ili korisničko ime:
Gmail adresa e-pošte (npr. ime@gmail.com)
Adresa e-pošte: Gmail adresa e-pošte (npr. ime@gmail.com)
Lozinka: Gmail lozinka. 

Da li koristimo dvofaktorsku autentifikaciju? U ovom slučaju, možda ćemo morati da generišemo lozinku za aplikaciju koju ćemo koristiti posebno za klijenta e-pošte umesto Gmail lozinke. Lozinke za aplikacije možemo kreirati ovde.

Pristupite Gmail-u preko zvanične aplikacije za pametne telefone i tablete

Umesto da koristimo web pretraživač, da li više volimo da pristupamo Gmail-u sa našeg pametnog telefona ili tableta? U ovom slučaju, prvi korak koji treba da preduzmemo jeste preuzimanje odgovarajuće Gmail aplikacije na naš uređaj. Gmail aplikacija je dostupna za Android uređaje (često uključena kao standard) i za iOS/iPadOS uređaje.

Ako je naš uređaj Android i ako prvi put instaliramo ili ponovo instaliramo Gmail, kada ga preuzmemo i otvorimo, on će biti podešen sa Google nalogom ili nalozima povezanim sa našim uređajem. Možemo da promenimo nalog jednostavno pritiskom na ikonu profila u gornjem desnom uglu i dodirivanjem imejla koji želimo da vidimo.

Ako imamo Android uređaj bez Google usluga, kao što su najnoviji uređaji kompanije Huawei, ne možemo da instaliramo Gmail pomoću ugrađene prodavnice. Međutim, to možemo uraditi preko aplikacija trećih strana koje aktiviraju Play prodavnicu na ovom poslednjem, na primer Gspace.

Ako, s druge strane, imamo iPhone ili iPad, ako već koristimo Google nalog na našem uređaju, biće nam prikazan ekran na kome ćemo morati da izaberemo profil koji želimo da koristimo. Da bismo to uradili, locirajmo naš nalog među onima koji su eventualno prisutni na listi, prebacimo relativni prekidač na UKLJUČENO i zatim dodirnemo dugme Završi koje se nalazi u gornjem levom uglu.

Ako, s druge strane, još uvek ne koristimo Google nalog na našem pametnom telefonu ili tabletu, kada se prikaže glavni ekran aplikacije, izaberemo opciju za dodavanje Gmail naloga, a zatim popunimo polja koja se prikazuju unosom e-mejl adrese i lozinke povezane sa njom i izvršimo sve bezbednosne provere kao što smo videli za web verziju. Procedura, čak i ako počinje preko aplikacije, se završava na Google web stranici tako da je procedura identična već opisanoj.

U oba slučaja, tada pristajemo na primanje obaveštenja iz aplikacije pritiskom na odgovarajuće dugme koje nam se prikazuje na ekranu i gotovi smo. Bićemo prebačeni direktno u prijemno sanduče. Da bismo napisali novu e-poštu, pritisnimo dugme u obliku olovke koje se nalazi u donjem desnom uglu, da bismo pročitali prijemno sanduče ili konsultovali bilo koje polje osim prikazanog, dodirnimo 3 reda na vrhu, a zatim dodirnimo stavku koja predstavlja odeljak koji želimo za pregled (prijemno sanduče, nacrti, poslato itd.).

Pristupite Gmail-u preko aplikacija nezavisnih proizvođača za pametne telefone i tablete

Kao alternativu proceduri koju smo vam upravo naznačili, Gmail-u možete pristupiti sa svojih pametnih telefona i tableta pomoću aplikacija za e-poštu trećih strana.

Da bismo pristupili Gmail-u preko aplikacija trećih strana na našim pametnim telefonima i tabletima, očigledno je da moramo konfigurisati uslugu koristeći podešavanja aplikacije. Generalno, procedura konfiguracije se odvija automatski, tako da je nakon pritiska na opciju za dodavanje naloga tipa Gmail dovoljno da unesemo e-mail adresu, lozinku i bilo koji dvofaktorski kod za autentifikaciju i to je gotovo.

U drugim slučajevima, potrebno je ručno uneti konfiguracione parametre za Google kućno poštansko sanduče. Da bismo to uradili, držimo se konfiguracionih parametara koje smo vam naveli u prethodnim redovima, kada smo objasnili kako da pristupite Gmail-u preko klijenata e-pošte.

Kada budemo konfigurisani, možemo pristupiti Gmail-u jednostavnim dodirivanjem ikone aplikacije za e-poštu koju koristimo i prikačenom na početni ekran našeg uređaja.

Ako imamo iPhone/iPad, imajte na umu da podrazumevana aplikacija Mail ne podržava push obaveštenja za Gmail.

Kako pristupiti Gmail-u bez telefona

Ukoliko želimo da se prijavimo na Gmail, a da ne koristimo sistem za verifikaciju telefona, jednostavno ga možemo onemogućiti. Da bismo to uradili, otvorimo Gmail početnu stranicu, kliknemo na ikonu svog profila i pritisnemo dugme “Upravljaj svojim Google nalogom”. Potom kliknemo na stavku “Bezbednost”, skrolujemo nadole dok ne pronađemo odeljak “Prijavljivanje na Google” i onemogućimo verifikaciju u dva koraka telefonom. Takođe, možemo obrisati broj telefona za verifikaciju tako što ćemo kliknuti na karticu “Metode kojima možemo da verifikujemo vaš identitet”. Ukoliko želimo da koristimo sistem za verifikaciju, ali nemamo pametni telefon sa sobom, i dalje možemo da pristupimo Gmail-u. Kada unesemo e-poštu i lozinku i dođemo do bezbednosne provere, kliknemo na “Pokušajte sa drugim metodom” i izaberemo neku od opcija koje su nam ponuđene. U zavisnosti od toga kako smo podesili nalog, možda će nam biti dostupne različite opcije.

Kako pristupiti Gmail-u bez verifikacije

Ako želimo da pristupimo Gmail-u bez verifikacije, jedina opcija koja nam je na raspolaganju jeste da prethodno onemogućimo verifikaciju u dva koraka ili verifikaciju putem telefona u podešavanjima naloga. Da bismo to uradili, dok smo prijavljeni na Gmail ili bilo koju drugu Google uslugu, kliknemo na ikonu svog profila u gornjem desnom uglu. Zatim biramo opciju Upravljajte svojim Google nalogom, nakon toga kliknemo na stavku Bezbednost u levoj koloni i skrolujemo do odeljka Prijavljivanje na Google. Kliknemo na Verifikacija u 2 koraka, unesemo lozinku za nalog i pritisnemo dugme Deaktiviraj da bismo je isključili. Podsećamo vas da će vas to učiniti ranjivijim na krađu naloga, pa to činite samo ako ste svesni ovog rizika.

Kako se prijaviti na Gmail pomoću drugog naloga

Ako želite da dodate drugi nalog u Gmail, postupak je vrlo jednostavan i zahteva samo nekoliko klikova. Prvo se prijavite na Gmail sa svojim prethodnim nalogom, a zatim kliknite na ikonu profila i izaberite opciju Dodaj drugi nalog. Ovde unesite podatke za novi nalog, kao što su e-pošta, lozinka i bezbednosna provera, i to je to! Uvek možete da prebacujete između naloga klikom na ikonu profila, a zatim izborom e-pošte koju želite da pregledate.

U slučaju problema

Ako imamo problema sa korišćenjem Gmail-a u kombinaciji sa klijentom e-pošte ili aplikacijom treće strane za pametne telefone i tablete, najverovatnije je zato što IMAP ili POP protokol nije omogućen za naš nalog e-pošte. Da bismo to odmah popravili, pristupimo Gmail-u preko web pretraživača kao što je prikazano u prethodnim redovima, kliknemo na ikonu zupčanika prikazanu u gornjem desnom delu prijemnog sandučeta e-pošte i kliknemo na stavku Prikaži sva podešavanja koja se nalazi u meniju koji se otvara. Zatim pritisnemo stavku Prosleđivanje i POP/IMAP koja se nalazi na vrhu i proverimo da li se IMAP ili POP protokol može omogućiti za klijenta e-pošte koji smo izabrali da koristimo. Ako klijent e-pošte ili aplikacija koju nameravamo da koristimo podržava IMAP protokol, pritisnemo stavku Uputstva za konfiguraciju u IMAP pristupu: sesija prosleđivanja i POP/IMAP Gmail-a i dovršimo konfiguraciju prateći jednostavan čarobnjak koji će nam biti prikazan na ekranu. Ako, s druge strane, klijent e-pošte ili aplikacija koju smo odabrali da koristimo podržava POP protokol, umesto toga pritisnemo stavku Konfigurisanje POP-a i slijedimo jednostavne upute koje će nam biti prikazane na ekranu.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu