Tastatura je jedan od najvažnijih delova uređaja sa Android operativnim sistemom. Ipak, neke osnovne tastature mogu biti ograničene i ne pružati onoliko funkcija koliko korisnik očekuje. Srećom, postoje mnoge alternative koje možete koristiti kako biste nadogradili i u potpunosti promenili standardnu Android tastaturu. Ovaj članak će vam objasniti kako da promenite tastaturu na Android uređajima.
Kako promeniti podrazumevanu tastaturu na Androidu
Promena podrazumevane tastature na Androidu je prilično jednostavna, bez obzira na verziju operativnog sistema koju koristite. Čak iako vaš telefon ili tablet dolazi sa ugrađenom tastaturom, možda ćete želeti da koristite neku drugu, poput SwiftKey-a ili Gboard-a.
Prvo što treba da uradite je da otvorite podešavanja svog Android uređaja. Zatim, pronađite opciju “Jezik i unos” (možda će biti nazvana nešto drugačije, u zavisnosti od verzije Androida koju koristite). Unutar te opcije, pronađite “Podrazumevana tastatura” i kliknite na tu opciju. Sada vidite listu dostupnih tastatura na vašem telefonu ili tabletu.
Ako želite da promenite podrazumevanu tastaturu i koristite neku drugu, jednostavno pronadjite tu tastaturu na listi, kliknite na nju, a zatim kliknite na dugme “U redu”. To je sve! Od sada, nova tastatura bi trebalo da bude podrazumevana tastatura na vašem uređaju.
Napomena: Ukoliko ste instalirali neku novu tastaturu, a ona se ne pojavljuje na listi, moguće je da je nije ispravno instalirana. U tom slučaju, deinstalirajte tastaturu i ponovo je instalirajte kako biste rešili problem.
Gboard i SwiftKey – sve što treba da znate
Gboard i SwiftKey su dve popularne aplikacije za tastaturu koje omogućavaju korisnicima da uštede vreme i povećaju produktivnost svog uređaja. Obadve aplikacije nude širok spektar funkcija koje olakšavaju kucanje, a istovremeno prilagođavaju samu tastaturu korisničkim potrebama.
Gboard je razvio Google, i ima podršku za preko 500 jezika i nudi alatke kao što su personalizacija teksa i tema, prepoznavanje piktograma i emotikona, kao i pretraživanje Interneta direktno sa tastature. SwiftKey, sa druge strane, ima mogućnost automatskog predviđanja teksta i prilagođavanja njihove predložene reči shodno korisničkom vokabularu, što znači da se može koristiti za kucanje na više jezika.
Postoje, međutim, i neke nedostatke. Na primer, SwiftKey može da deluje sporo na starijim uređajima i da, sa tako velikim brojem funkcija, zauzima više prostora na telefonu u odnosu na Gboard. Ipak, ova ograničenja ne sprečavaju ljude da koriste ove aplikacije, a mnogi se odlučuju da ih isprobaju zbog njihovih praktičnih funkcija. U krajnjem slučaju, izbor između ove dve aplikacije zavisi od toga koje funkcije su korisnicima najpotrebnije i na koji način žele da optimizuju svoje iskustvo kucanja.
Za sve čitaoce koji ne znaju Kako otkucati “ludo a” (@) na tastaturi, posetite ovaj link.