Kako resetovati Windows 10 računar

Kako resetovati Windows 10 računar

Resetovanje Windows 10 računara često može biti rešenje za razne probleme, bilo da se radi o usporenju sistema, virusima ili nekom drugom razlogu. Postupak resetovanja operativnog sistema može delovati zastrašujuće, ali uz pravilne korake može biti izveden bez većih poteškoća. U ovom članku biće opisano kako da pripremite računar za resetovanje, na koji način možete formatirati PC bez gubitka podataka, kako vratiti operativni sistem na fabričke postavke, povratiti računar na prethodno stanje i upoznati se sa drugim korisnim metodama resetovanja za Windows 10.

Priprema za resetovanje Windows 10 računara

Priprema za resetovanje je ključni korak da bi se osiguralo da ne dođe do nenamerenog gubitka važnih podataka, i da resetovanje prođe glatko. Pre svega, važno je napraviti rezervnu kopiju svih važnih fajlova. To se može obaviti na eksterni hard disk, USB flash drajv ili koristeći cloud usluge. Takođe, zabeležite sve licence i serijske brojeve programa koje koristite, jer će možda biti potrebno da ih ponovo unesete nakon resetovanja. Poslednji korak bi trebao biti provera da li su svi drajveri ažurirani, jer to može pomoći u glatkom reinstaliranju i konfigurisanju sistema nakon resetovanja.

Formatiranje PC-ja bez gubitka podataka u Windows 10

Formatiranje računara ne mora nužno da znači gubitak podataka ako prethodno napravite rezervnu kopiju ili ako odaberete opciju za “čuvanje fajlova” tokom procesa resetovanja. Windows 10 nudi opciju da “resetujete” operativni sistem bez potpune potrebe za tradicionalnim formatiranjem. Tokom resetovanja, sistema vam daje opciju da zadržite svoje fajlove, dok će se aplikacije i postavke vratiti na fabričke. To se postiže odabirom opcije “Sačuvaj moje fajlove” u postavkama resetovanja.

Vraćanje operativnog sistema Windows 10

Vraćanje sistema na fabričke postavke možete uraditi direktno kroz opcije koje nudi Windows 10. Ovo možete uraditi idući u “Settings” > “Update & Security” > “Recovery”, a zatim odaberite “Reset this PC”. Bićete suočeni sa opcijama koje vam omogućavaju da zadržite lične fajlove ili da uklonite sve. Ako odaberete da uklonite sve, sistem će obrisati sve vaše fajlove, aplikacije i postavke, te vraća operativni sistem na stanje kao kada ste ga prvi put instalirali.

Povratak računara sa Windows 10 na prethodno stanje

Ako ste nedavno napravili važne izmene na sistemu koje su možda dovele do problema, Windows 10 ima ugrađenu funkciju za povratak na prethodno stanje. To se zove “System Restore” i omogućava vam vraćanje sistema na neko prethodno vreme kada je sve funkcionisalo ispravno. Ovo se ne tiče ličnih fajlova, već sistemskih postavki i instaliranih programa. Pre nego što pokrenete “System Restore”, sistem će tražiti da odaberete tačku za vraćanje. Korisno je redovno postavljati tačke vraćanja, pogotovo pre instalacije novih programa ili većih ažuriranja.

Ostale korisne metode za resetovanje Windows 10

Pored prethodno navedenih metoda, Windows 10 nudi i naprednije opcije resetovanja koje se mogu koristiti u zavisnosti od situacije. To uključuje pokretanje sistemskog fajla provere (System File Checker – SFC), koja pretražuje i rešava problema sa oštećenim sistemskim fajlovima. Još jedna metoda je “Fresh Start” funkcija koja instalira svežu kopiju Windows 10 dok zadržava neke od vaših ličnih fajlova i određene Windows podešavanja. U slučaju da su poteškoće uzrokovane nekim nedavnim ažuriranjem, postoji i opcija za uklanjanje nedavno instaliranih ažuriranja.

Resetovanje Windows 10 računara može biti efekasan način da se rešite raznih problema i vratite računar na optimalno stanje. Važno je da se pažljivo pripremite pre resetovanja, napravite potrebne rezervne kopije i postupate prema preporučenim koracima. Ako izaberete pravu metodu i pažljivo pratite instrukcije, resetovanje Windows 10 računara bit će uspešno i bezbolno. Pametno je biti upoznat sa različitim metodama resetovanja koje Windows 10 nudi, kako biste mogli odabrati najbolji put za rješavanje specifičnih problema ili za dostizanje željenog stanja sistema.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu