Rootovanje Android uređaja omogućava korisnicima dodatne funkcije i prilagođavanje uređaja svojim potrebama. Međutim, to nije preporučeno za svakoga jer se može ugroziti sigurnost i stabilnost uređaja. U ovom članku objasnićemo kako da rootujete Android uređaj i koje korake trebate slijediti, ali napominjemo da to radite na sopstvenu odgovornost.
Rizici i koristi root-a
Rootovanje Android uređaja može doneti brojne koristi korisnicima, ali istovremeno i nositi određene rizike. Kao što se može očekivati, glavna prednost root-a jeste dobijanje potpune kontrole nad uređajem, što omogućava pristup brojnim funkcijama i postavkama koje inače ne bi bile dostupne. Takođe, ovo omogućava korisnicima da instaliraju različite modove, ROM-ove i aplikacije koje inače ne bi bile podržane.
Međutim, root-ovanje može doneti i rizike zbog kojih mnogi korisnici biraju da ne idu tim putem. Root-ovanjem se postaje izuzetno ranjiv na razne vrste malvera i virusa, što ugrožava sigurnost podataka i uređaja. Takođe, postoje slučajevi u kojima nakon root-ovanja dolazi do oštećenja sistema koje može biti teško popraviti.
Korisnici treba da razmisle detaljno pre nego što se odluče da root-uju svoj uređaj i uvek treba da prouče različite metode i alate kako bi izvršili postupak na siguran način. U zavisnosti od tipa uređaja, neke kompanije čak i zabranjuju root-ovanje svojih uređaja, pa je važno biti upoznat sa potencijalnim posledicama pre nego što se krene u ovaj proces.
Riječnik root-a
Ako se odlučite za proces rootanja svog Android uređaja, moraćete biti upoznati s nekim specifičnim terminima i pojmovima vezanim za rootanje. U nastavku je nekoliko ključnih termina koje bi trebalo da znate kada se pripremate da rootate svoj telefon ili tablet.
1. Root – proces koji omogućava korisniku da pristupi i upravlja sistemskim datotekama i postavkama na svom Android uređaju.
2. Bootloader – deo softvera koji omogućava da uređaj pokrene operativni sistem. Treba ga otključati pre rootanja.
3. Custom recovery – modifikovana verzija recovery režima koja omogućava instalaciju neodobrenih softverskih paketa.
4. ROM – “read-only memory” – referiše se na verziju Android operativnog sistema koja se može instalirati na uređaj nakon rootanja. Može biti takozvana “stock” ROM (originalna verzija operativnog sistema) ili custom ROM (modifikovana verzija).
5. Superuser ili SuperSU – aplikacija koja omogućava upravljanje privilegijama root korisnika.
Nakon što savladate osnove ovih pojmova, spremni ste da se upustite u proces rootanja svog Android uređaja. Važno je napomenuti da rootanje može narušiti garantni status uređaja i da se proces mora izvršiti pažljivo i sa puno znanja.
Kako rootati Android
Rootovanje Android uređaja može otvoriti mnoge nove mogućnosti i installirati dodatne funkcije i aplikacije. Ovo može biti posebno korisno ako ste napredni korisnik koji želi da prilagodi svoj uređaj prema svojim potrebama.
Pre nego što započnete proces rootovanja, važno je da napravite backup svih važnih podataka sa uređaja. Postoji rizik da se uređaj izgubi tokom postupka. Takođe je neophodno pronaći pouzdan tutorijal koji će vas voditi korak po korak kroz celu proceduru. Postoji mnogo tutorijala na Internetu, ali pazite da ne upadnete u zamku i ne instalirate neku štetnu aplikaciju.
Kada pronađete tutorijal, sledite ga pažljivo i pravilno. Nakon što uspešno rootujete uređaj, dobijate punu kontrolu nad njim i možete da instalirate dodatne aplikacije koje do tada niste mogli da koristite. Međutim, imajte u vidu da rootovanje može ugroziti sigurnost uređaja i izgubiti garanciju. Stoga morate pažljivo razmotriti odluku o rootovanju pre nego što krenete u ovaj proces.
Priprema računara
Priprema računara je važan korak u procesu rootovanja Android uređaja. Pre svega, neophodno je instalirati ADB (Android Debug Bridge) driver na računaru, koji omogućava da računar i uređaj međusobno komuniciraju. Nakon toga, potrebno je preuzeti odgovarajući rut fajl za svoj model uređaja.
Još jedna važna stvar je da se računar i Android uređaj povežu preko USB kabla, a zatim da se USB debugging opcija aktivira na samom uređaju. Ovo se postiže tako što se u Developer options meniju, koji se nalazi u Settings, omogući USB debugging opcija.
Kada su svi koraci pripreme računara i uređaja obavljeni, potrebno je pokrenuti ADB komandnu liniju na računaru i povezati se sa uređajem. Nakon toga se pokreće proces rootovanja, koji može trajati nekoliko minuta. Kada se proces završi, uređaj će biti rootovan i korisnik će imati potpunu kontrolu nad njim.
Važno je naglasiti da rootovanje Android uređaja može predstavljati rizik i da se proces mora obaviti pažljivo. Preporučuje se da se korisnička dokumentacija dobro pročita pre krenete u ovaj proces.
Otključavanje bootloader-a
Otključavanje bootloader-a je prvi korak u procesu rootanja Android uređaja. Bootloader je softverska komponenta koja se pokreće prilikom uključivanja uređaja i koja utvrđuje koji će se operativni sistem pokrenuti.
Da bi se otključao bootloader, korisnik mora da uđe u tzv. “fastboot mode” na uređaju, preko kojeg se pristupa bootloader-u. Postupak ulaska u fastboot mode varira u zavisnosti od proizvođača i modela uređaja, ali obično uključuje pritiskanje određene kombinacije tastera dok se uređaj uključuje.
Nakon ulaska u fastboot mode, korisnik mora da otključa bootloader putem računara, koristeći poseban softver koji se naziva “fastboot”. Ovim postupkom se briše postojeći ključ za bootloader i uređaj se priprema za instaliranje prilagođenog softvera, odnosno “rootanja”.
Važno je napomenuti da otključavanje bootloader-a može poništiti garanciju na uređaj i da je sam postupak rizičan, te je preporučljivo pažljivo pratiti uputstva i koristiti pouzdane softvere.
Instalacija Recovery-a
Kada je u pitanju rootanje Android uređaja, instalacija recovery-a je veoma važan korak u celom procesu. Recovery je softverski okvir koji vam omogućava da vršite operacije koje nisu moguće sa samim operativnim sistemom, kao što su backup i restore celog telefona, instalacija custom ROM-ova i kernela.
Postoje brojni recovery softveri, ali najpopularniji je TWRP (Team Win Recovery Project). Pre nego što instalirate TWRP, morate otključati bootloader na vašem uređaju. Zatim, preuzmite TWRP fajl koji je kompatibilan sa vašim uređajem i kopirajte ga na vaš telefon. Nakon toga, morate pristupiti bootloader-u i pokrenuti TWRP instalaciju.
Najlakši način da pristupite bootloader-u je da upotrebite adb komande putem računara. Kada instalirate TWRP, moći ćete da pristupite uređaju u recovery modu i pokrećete željene operacije.
Pre nego što instalirate recovery softver, morate biti svesni da time gubite garanciju na vaš uređaj i da postoji rizik od oštećenja uređaja ako se koraci ne izvršavaju ispravno. Zato je preporučljivo da pažljivo pratite uputstva i informacije o vašem uređaju, kako bi se sve odvijalo bez problema i kako biste dobili najbolje moguće iskustvo sa rootanim Android uređajem.
Instalacija Magisk-a i dobijanje root-a
Da biste dobili potpunu kontrolu nad svojim Android uređajem, morate imati root pristup. U ovom članku ćemo vam pokazati korak-po-korak kako da instalirate Magisk, popularni alat za rootanje Android uređaja.
Prvo, morate preuzeti Magisk Manager sa zvanične internet stranice i instalirati ga na vaš uređaj. Zatim, morate preuzeti Magisk ZIP fajl i sačuvati ga na internoj memoriji telefona. Nakon toga, idite u recovery mod i izaberite Magisk ZIP fajl da pokrenete proces instalacije.
Nakon uspešne instalacije Magiska, vaš uređaj će biti rootovan. Pojaviće se nova aplikacija Magisk Manager koja će vam omogućiti da upravljate root pristupom, instalirate dodatke i prilagodite vaš uređaj po vašim željama.
Ipak, imajte na umu da rootanje može dovesti do gubitka garancije, kao i do softverskih problema ako se ne koristi pažljivo. Stoga, pre nego što počnete sa procesom rootanja, procenite rizike i pažljivo razmotrite da li je to prava odluka za vas.
Kako resetovati iPhone saznajte u ovom članku.
Kako rootati Android bez računara
Ako imate Android uređaj i želite da imate potpunu kontrolu nad njim, rooting je idealan način za postizanje tog cilja. Rooting omogućava da korisnici pristupe i promene sistemske datoteke, instaliraju prilagođene ROM-ove, poboljšaju performanse i još mnogo toga.
Ali šta ako nemate računar koji bi koristili za rootanje svog Android uređaja? Srećom, postoji način da rootujete vaš telefon ili tablet i bez računara, a ovaj proces je prilično jednostavan.
Koristeći aplikacije za rootanje poput KingoRoot, One Click Root i druge, možete postići root na svom Android uređaju u samo nekoliko klikova. Međutim, preporučuje se da prvo obavite nekoliko osnovnih koraka kako bi se osigurali najbolji rezultati.
Pre svega, obezbedite sigurnosnu kopiju svih važnih podataka na svom uređaju, uključujući kontakte, fotografije i druge fajlove. Ovo bi trebalo da se radi redovno, a posebno pre pokretanja bilo kakvog procesa rootovanja.
Zatim, preuzmite i instalirajte jednu od aplikacija za rootovanje koja je kompatibilna sa vašim uređajem i verzijom Androida. Pokrenite aplikaciju, sledite uputstva i sačekajte da se proces završi.
Napomena: nakon uspešnog rootovanja, vaš uređaj može izgubiti fabričko izdanje i zaštitu. Stoga se preporučuje da se informišete o uslovima i rizicima pre nego što započnete proces rootovanja.
U suštini, bez ikakvih tehničkih znanja i upotrebe računara, možete u potpunosti rootovati svoj Android uređaj i osigurati potpunu kontrolu nad njim.