Kako snimati ekran (video) na Windows 10

Da li imate računar sa instaliranim Windows 10 i želite da snimite video zapise za desktop da biste pokazali prijateljima kako da koriste određeni program ili da ovekovečite svoje sesije igranja? 

Ako nam date nekoliko minuta svog dragocenog slobodnog vremena, u stvari, možemo vam lično pokazati, na jednostavan, ali ne i nepotpun način, kako da snimite ekran na Windows 10. Već predviđamo da to možete učiniti čak i bez instaliranja bilo kakvog programa, koristeći prednosti podrazumevanih funkcija operativnog sistema.

Alternativno, možete se obratiti rešenjima trećih strana, koja takođe nude razne dodatne funkcije. Ukratko, u suštini zavisi od vaših potreba i preferencija. 

Kako snimiti Mac ekran možete pogledati ovde.

Kako besplatno snimiti ekran na Windows 10 računaru

Da li biste želeli da razumete kako besplatno snimimo ekran Windows 10 računara? Zatim se oslonite na alate za svrhu koju vidite u nastavku. Kao što smo već napomenuli, to možete učiniti korišćenjem podrazumevanih funkcija operativnog sistema ili korišćenjem softvera treće strane. Izbor je u potpunosti na vama.

Xbox Game Bar

Možda nisu svi upoznati sa činjenicom da je moguće snimiti ekran na Windows 10 koristeći alat koji je već uključen u sistem: Xbox Game Bar aplikaciju. Kao što je lako razumljivo iz samog naziva, ovo rešenje je prvobitno dizajnirano za snimanje sesija igara, ali se takođe može koristiti za snimanje bilo koje druge aktivnosti koja se obavlja na računaru.

Međutim, treba imati na umu da bi se iskoristilo ovo rešenje, računar mora da integriše jednu od sledećih grafičkih kartica: AMD Radeon HD 7700 serija, AMD Radeon HD 7700M serija, AMD Radeon HD 8500 serija, AMD Radeon HD 8500M serija, AMD Radeon R7 serija/R9 ili noviji, NVIDIA GeForce 600 ili noviji ili NVIDIA GeForce 800M ili noviji.

Uz to, da bismo iskoristili prednosti aplikacije Xbox Game Bar za svoju svrhu, pokrenimo je klikom na dugme Start (ono sa zastavicom Windows) koje se nalazi u donjem levom uglu trake zadataka, ukucajmo „kbok“ u polje za pretragu i izaberimo vezu Xbox Game Bar iz menija koji se otvori.

Sada kada je traka sa alatkama Xbox Game Bar prikazana na radnoj površini računara, da bismo snimili ekran svog računara, kliknimo na dugme za početak snimanja (ono sa tačkom) koje se nalazi u vidžetu za snimanje. Ako ne vidimo vidžet za kontrolu snimanja, prvo kliknimo na dugme kamere na traci aplikacija da bismo ga omogućili.

Kada želimo, možemo zaustaviti snimanje tako što ćemo ponovo pozvati aplikaciju Xbox Game Bar i pritisnuti dugme sa kvadratom. Kada se snimanje završi, povezani video će biti sačuvan u fascikli Video na našem računaru.

Ako želimo da omogućimo upotrebu mikrofona tokom snimanja ekrana, pre snimanja radne površine kao što sam upravo naveo, uverimo se da dugme sa mikrofonom (uvek se nalazi u istom vidžetu) za pokretanje snimanja nije precrtano. Ako jeste, kliknimo na njega da bismo to popravili.

Ipak, što se tiče upotrebe mikrofona, obaveštavamo vas da pomoću Audio vidžeta (ako ne bi trebalo da bude vidljiv, možete ga omogućiti klikom na dugme sa zvučnikom koje se nalazi na traci sa alatkama aplikacije) takođe možemo podesiti jačinu zvuka i definisati akviziciju audio uređaja.

Takođe vas obaveštavamo da, ako smatrate da je zgodnije, možete unapred da odlučite da snimite radnu površinu samo 30 sekundi, tako što ćete kliknuti na dugme sa kružnom strelicom koje uvek nalazite u vidžetu za preuzimanje.

A ako više volimo da koristimo prečice na tastaturi, možemo koristiti sledeće kombinacije tastera umesto da izvršimo neke od gore opisanih koraka. Win+G – Pokrećemo Xbox Game Bar. Win+Alt+R – Pokrećemo i zaustavljamo snimanje ekrana. Win+Alt+G – Snimamo ekran 15 sekundi. Win+Alt+M – Uključujemo i isključujemo upotrebu mikrofona tokom snimanja ekrana. Ukoliko nismo u mogućnosti da koristimo Xbox Game Bar, očigledno je to zato što prvo moramo omogućiti funkciju snimanja ekrana na računaru.

Da bismo to uradili, kliknimo na dugme Start u donjem levom uglu trake zadataka, kliknimo na ikonu Podešavanja (onu u obliku zupčanika) u meniju koji se otvori i izaberimo stavku Igre na ekranu koja nam se prikaže. Zatim kliknimo na stavku Xbox Game Bar u bočnom meniju i prebacimo prekidač koji se nalazi u gornjem desnom uglu na Aktivirano.

Takođe vas obaveštavamo da iz istog odeljka Windows podešavanja možete ponovo definisati kombinacije tastera koje ćete koristiti. Međutim, odabirom stavke Akvizicije na levoj bočnoj traci možete intervenisati u podešavanjima koja se odnose na nabavku Xbox Game Bar-a preko odgovarajućih stavki sa desne strane, na primer, možete promeniti izlaznu fasciklu za video zapise, brzinu kadrova, kvalitet dobijenih video snimaka i tako dalje.

Dalja podešavanja može izvršiti sama aplikacija, klikom na dugme zupčanika na traci sa alatkama Xbox Game Bar i intervenisanjem na stavke prikačene na prozor koji se pojavljuje.

Dnevnici radnji korisnika

Još jedna alatka koja je već uključena u Windows 10 koju možemo da koristimo za snimanje ekrana našeg računara je Snimci radnji korisnika. To je alatka koja, kao što je lako razumljivo iz samog naziva, omogućava samo i isključivo snimanje radnji koje se izvode na radnoj površini, bez zvuka i drugih ukrasa.

Da bismo je koristili, kliknimo na dugme Start (ono sa zastavicom Windows) koje se nalazi u donjem levom uglu trake zadataka, ukucajmo „snimanje radnji korisnika“ u polje za pretragu i izaberimo odgovarajući link prikačen na meni koji se otvori.

Kada se traka za evidentiranje radnji korisnika pojavi na ekranu, kliknimo na dugme Započni evidentiranje da bismo započeli evidentiranje. Ako tokom rada želimo da pauziramo snimanje, to možemo učiniti klikom na dugme Obustavi snimanje, a zatim na dugme Nastavi snimanje, da ga nastavimo.

Ukoliko želite, tokom registracije možete uneti i komentare tako što ćemo pritisnuti dugme Dodaj komentar, izabrati oblast koja nas zanima ili kontrolu, ukucati komentar u polje koje se pojavljuje u donjem desnom uglu i pritisnuti dugme OK koje je prikačeno uz njega.

Kada smatramo da je prikladno, možemo prekinuti snimanje klikom na dugme Zaustavi snimanje. Zatim će se otvoriti prozor sa pregledom napravljenog snimka. Da bismo mogli da ga sačuvamo, kliknimo na dugme Sačuvaj, naznačimo naziv i lokaciju izlaza i pritisnimo dugme Sačuvaj.

Imajmo na umu da će konačna datoteka biti sačuvana u ZIP arhivi i da ćemo morati da otvorimo dobijeni MHTML dokument u prozoru pretraživača da bismo videli dobijeni video.

OBS ekstenzija

Predlažemo da ako niste zadovoljni podrazumevanim funkcijama koje nudi vaš računar, koristite OBS (Open Broadcaster Software) za snimanje ekrana na Windows 10. To je poznati softver za snimanje desktopa i kombinovanje drugih video / audio izvora kao što su web kamere. Takođe vam omogućava da izvodite striming uživo na platformama kao što su YouTube i Twitch. Softver je besplatan iako na prvi pogled može izgledati složeno, veoma je jednostavan za korišćenje. Za preuzimanje programa, posetite web stranicu softvera i kliknite na dugme za preuzimanje verzije za Windows. Kada se preuzimanje završi, pokrenite .exe datoteku i u prozoru koji se pojavi, kliknite na dugmad “Da”, “Sledeće” (dva puta zaredom), “Instaliraj” i “Završi” da biste završili instalaciju.

U ovom trenutku, treba da se pozabavimo konfiguracijom programa za snimanje sadržaja ekrana vašeg računara. Zatvorite prozor koji vam nudi čarobnjak za podešavanje OBS-a klikom na dugme “Ne”, a zatim pritisnite dugme “Podešavanja” koje se nalazi u donjem desnom uglu. Izaberite stavku “Izađi” na bočnoj traci novog ekrana koji se otvara.

Proverite da li je opcija “Jednostavna” izabrana u meniju koji odgovara naslovu “Režim izlaza”. Podesite brzinu protoka i kodiranje video zapisa koristeći odgovarajuće menije priložene odeljku “Direktno”. Označite fasciklu u kojoj želite da sačuvate video zapise dobijene od strane pritiskom na dugme “Pregledaj” pored stavke “Putanja snimanja”. Izaberite željeni kvalitet snimanja iz padajućeg menija “Kvalitet snimanja” i naznačite format koji nameravate da koristite za snimanje iz menija “Format snimanja” (npr. MP4 ili MKV). Ne zaboravite da kliknete na dugme “Primeni” i “U redu” da biste sačuvali promene.

Ako želite i da emitujete uživo, izaberite stavku “Uživo” na levoj bočnoj traci, izaberite uslugu među podržanima iz odgovarajućeg padajućeg menija, kliknite na dugme da povežete svoj nalog i pratite uputstva na ekranu da biste započeli i završili podešavanje. Uprkos tome, ne zaboravite da kliknete na dugme “Primeni” i “U redu” da biste primenili promene.

Nastavite tako što ćete definisati izvor koji će se koristiti za snimanje video zapisa, klikom na dugme “(+)” u odeljku “Izvori” i izborom opcije “Snimi ekran” iz menija koji se pojavi, da biste snimili celu radnu površinu. Zatim ostavite podrazumevana podešavanja aktivna, klikom na dugme “OK” u prozoru koji se otvori, i podesite snimak u pregledu OBS-a kako vam odgovara.

Ukoliko želite da napravite snimak u kome se osim desktopa snima i video strim sa web kamere, kliknite na dugme (+) u odeljku Izvori, izaberite stavku Uređaj za snimanje video zapisa iz menija koji se pojavi, a zatim pritisnite dugme OK (obratite pažnju da izaberete pravu web kameru iz odgovarajućeg menija). Pomerite pločicu web kamere na željeno mesto u video snimku. Ako želite da dodate zvuk u film, kliknite na dugme (+) još jednom u odeljku Izvori, izaberite dolazni zvuk (tj. onaj koji dolazi iz mikrofona) i/ili odlazni zvuk (onaj koji dolazi sa računara), podesite nivoe jačine zvuka pomoću panela Audio Miker i započnite snimanje klikom na odgovarajući taster koji se nalazi desno od glavnog prozora OBS-a. Za nastavak snimanja ekrana i svih drugih izvora, kliknite na dugme Započni snimanje koje se nalazi u donjem desnom uglu. Da biste zaustavili snimanje, pritisnite dugme za zaustavljanje, a izlazni film ćete pronaći u fascikli koju ste naveli u podešavanjima programa.

Druga rešenja za snimanje ekrana na Windows 10

Da li ste razmišljali o drugim alatima za snimanje ekrana na Windows 10? Imamo nekoliko predloga koji bi vam mogli biti korisni. Pogledajte ih ispod i odlučite koji bi vam najbolje odgovarao.

  • CamStudio – Predlažemo vam besplatan, jednostavan za korišćenje i prilično lagan program koji vam omogućava da snimate video zapise radne površine u AVI formatu i Flash SVF formatu, a takođe vam omogućava da dodajete indikacije, strelice i zapise na video zapise koje ste napravili. 
  • Screenpresso – Još jedan softver koji vam omogućava da snimite šta se dešava na vašoj radnoj površini, pružajući korisnicima razne napredne opcije, kao što je izbor dela ekrana koji želite da snimite i uređivanje dobijenih video zapisa posebnim internim uređivačem. Osnovna verzija je besplatna, ali za korišćenje dodatnih funkcija kao što su snimanje HD videa, potrebno je preći na plaćenu verziju (cena počinje od 29,99 € jednokratno). 
  • Camtasia Studio – Ovaj program je jedan od najboljih programa za snimanje ekrana na Windows 10 (ali i na drugim operativnim sistemima). Omogućava vam da na snimljene video zapise dodate naracije u realnom vremenu, razne video efekte, muziku i druge prateće elemente koji su veoma korisni, posebno u obrazovnom polju. Program se plaća (cena je 269,05 €), ali možete ga isprobati besplatno i bez ograničenja 30 dana. 
  • ScreenPal – Ovo je besplatna online usluga koja vam, nakon instaliranja posebne aplikacije na računar, omogućava da snimite šta se dešava na vašoj radnoj površini. Usluga je kompatibilna sa svim popularnim web pretraživačima, ali ima neka ograničenja: ne dozvoljava snimanje video zapisa dužih od 15 minuta, stavlja vodeni žig na generisane video zapise i ne snima zvuk sa računara, već samo zvuk sa mikrofona. Da biste izbegli ova ograničenja, potrebno je da se prijavite za plaćenu pretplatu (cena počinje od 1,65 USD mesečno).

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu