Kako surfati inkognito na iPhone-u
Privatnost na internetu je jedna od vodećih tema u digitalno doba, a mogućnost surfanja bez ostavljanja digitalnih tragova sve je važnija korisnicima pametnih telefona. iPhone, kao jedan od najpopularnijih pametnih telefona na svetu, nudi različite opcije za surfanje internetom anonimno. Inkognito način surfanja, takođe poznat kao privatno ili anonimno surfanje, omogućava korisnicima da pretražuju internet bez čuvanja podataka o poseti veb stranicama. U ovom članku, objasnićemo kako aktivirati inkognito surfanje na iPhone-u koristeći različite veb pretraživače, kako pregledati istoriju takvog surfanja, kao i kako isključiti ovu funkciju.
Kako aktivirati inkognito surfanje na iPhone-u
Aktiviranje inkognito surfanja na iPhone-u je veoma jednostavno. Bez obzira da li koristite preinstalirani Safari veb pretraživač ili preuzimate druge poput Google Chromea, koraci su vrlo slični i pristupačni. Korisnici mogu brzo prebaciti svoje surfanje u privatni mod i na taj način zaštititi svoju privatnost.
Inkognito pretakanje na Safari-ju za iPhone
Safari je ugrađen veb pretraživač na svim iPhone uređajima i podrazumevani izbor za mnoge korisnike. Da biste aktivirali inkognito režim na Safari-ju, otvorite aplikaciju i dodirnite ikonicu za nove kartice u donjem desnom kutu. Tu ćete videti opciju ‘Privatno’ koja omogućava surfanje bez čuvanja istorije poseta, kolačića i ostalih podataka. Nakon što izaberete ovu opciju, svaka nova kartica koju otvorite biće u inkognito modu.
Inkognito pretakanje na Google-u na iPhone-u
Google Chrome je takođe popularna aplikacija za veb pretraživanje među korisnicima iPhone-a. Da aktivirate inkognito mod na Chrome-u, potrebno je da otvorite aplikaciju, dodirnete na ikonicu tri tačke u donjem desnom kutu da biste otvorili meni i izaberete ‘New Incognito Tab’. Na taj način možete nastaviti sa surfanjem bez da ostavljate digitalne tragove na svom uređaju i bez da se vaša aktivnost čuva u istoriji pretraživanja.
Kako pregledati istoriju inkognito pretakanja na iPhone-u
Jedna od osnovnih karakteristika inkognito modusa jeste da informacije o pretraženim web stranicama nisu sačuvane. Stoga, ne postoji direktan način da se pregleda istorija inkognito pretakanja, jer se podaci automatski brišu kada zatvorite aktivnu inkognito karticu. Međutim, postoji mogućnost korišćenja roditeljskih kontrola ili nadgledanja od strane administratora na mreži koja može omogućiti uvid u aktivnost na mreži, pa je dobro biti svestan tih aspekata.
Kako isključiti inkognito surfanje na iPhone-u
Da biste isključili inkognito surfanje na iPhone-u, jednostavno je potrebno zatvoriti sve inkognito kartice koje ste otvorili. Kod Safari-ja to možete uraditi tako što ćete kliknuti na ‘X’ pored naziva kartice dok ste u modu za pregled privatnih kartica. Kod Google Chrome-a, takođe zatvarate kartice u inkognito modu i time se vraćate na normalan režim surfanja. Nakon toga, vaše pretraživanje će se ponovo početi da snima u istoriji pregledanja.
Naposletku, inkognito surfanje na iPhone-u pruža korisnicima priliku da očuvaju svoju privatnost dok su na internetu. Bilo da koristite Safari, Chrome, ili neki drugi veb pretraživač, postupak je obično vrlo jednostavan i lako dostupan. Iako inkognito mod ne čuva podatke o vašim aktivnostima na internetu, uvek je važno biti svestan drugih oblika digitalnog praćenja koja mogu biti prisutna. Pravi način korišćenja ove opcije će vam pomoći da zaštitite svoje lične informacije i surfujete s većom sigurnošću.