Kako ući u BIOS u Windows 10

Ako želite da pristupite BIOS-u svog računara, možda ćete morati da unesete određene kombinacije tastera tokom pokretanja uređaja. Međutim, u operativnom sistemu Windows 10 postupak ulaska u BIOS se razlikuje u odnosu na prethodne verzije Windows-a. Kako biste pristupili BIOS-u u Windows 10, morate sprovoditi određene korake koje ćemo vam predstaviti u ovom članku. Pružićemo vam detaljno objašnjenje o tome šta BIOS zaista znači i kako tokom pokretanja uređaja možete pristupiti BIOS-u.

Ulazak u BIOS u Windows 10

Ulazak u BIOS u Windows 10 je vrlo jednostavan proces i može se izvršiti na nekoliko načina. BIOS (Basic Input/Output System) je softverska komponenta računarske ploče ili matične ploče koja omogućuje komunikaciju između hardvera računara i operativnog sistema. BIOS se koristi za podešavanje i konfigurisanje sistema, kao i za ažuriranje firmvera ploče.

Da biste pristupili BIOS-u u Windows 10, jedan od načina je da prilikom podizanja sistema pritisnete određenu tipku na tastaturi, obično F2, F10, F12, ili Del. Ovo može varirati u zavisnosti od proizvođača računara i matične ploče, pa je najbolje da provjerite uputstvo za vaš uređaj.

Nakon pritiskanja odgovarajuće tipke, otvorit će se BIOS meni. U BIOS-u možete konfigurisati parametre sistema, promijeniti redoslijed bootovanja, vršiti ažuriranje firmware-a računarske ploče ili matične ploče, i mnoge druge stvari.

Ukratko, pristup BIOS-u u Windows 10 je jednostavan i omogućava vam da prilagodite vaš sistem prema vašim potrebama i zahtjevima.

Kako ući u BIOS u Windows 10 HP

Ukoliko imate HP računar i želite da pristupite BIOS-u, postoji nekoliko načina za to. U nastavku vam predstavljamo sve mogućnosti koje su vam na raspolaganju.

Prva metoda je da uključite računar i pritiskate ponovo i ponovo taster F10, čak i pre nego što se sistem učita. To će vam omogućiti pristup BIOS-u.

Druga metoda je da koristite taster Escape (Esc). Kada uključite računar, pritisnite taster Escape, a zatim izaberite System Configuration i System Utilities. Nakon toga, kliknite na option “UEFI Firmware Settings”.

Treća metoda je da koristite Command Prompt. Otvorite Command Prompt, unesite “shutdown /r /fw” i pritisnite Enter. Računar će se restartovati i automatski ćete se naći u BIOS-u.

Ako se i dalje pitate kako ući u BIOS na računaru sa Windows 10, nadamo se da smo vam ovim savetima pomogli da dobijete pristup BIOS-u. Važno je da imate na umu da različiti proizvođači računara koriste različite taster kombinacije kako bi se pristupilo BIOS-u, pa je najbolje da preduzmete malo istraživanje kako biste pronašli najbolji način za pristup BIOS-u na svojoj mašini.

Kako ući u BIOS u Windows 10 Lenovo

Pri ulasku u BIOS (Basic Input/Output System) Windows 10 Lenovo računara prvo je potrebno da ga ugasite. Nakon što ga ponovo pokrenete, pratite ekran i pritisnite ključ F1, F2, F12 ili Delete na tastaturi. Ovi ključevi zavise od modela vašeg računara, a obično su navedeni na ekranu. Ukoliko pritisnete pogrešan ključ, računar će se normalno pokrenuti i moraćete da ponovite postupak.

Kada uspešno uđete u BIOS, možete da pristupite brojnim opcijama koje pružaju veliku fleksibilnost u konfigurisanju vašeg računara. Na primer, možete da promenite prioritete pokretanja uređaja, konfigurišete USB portove i podešavate brzinu procesora. Međutim, budite oprezni kada radite u BIOS-u, jer mogućnost greške je velika. Ukoliko niste sigurni u svoje sposobnosti, bolje je da zatražite pomoć stručnjaka.

Ukoliko želite da izađete iz BIOS-a, jednostavno izaberite opciju “Exit” i potvrdite svoj izbor. Vaš računar će se ponovo pokrenuti, a sve promene koje ste napravili u BIOS-u će biti primenjene. Zato, ukoliko želite da prilagodite svoj Lenovo Windows 10 računar, ulazak u BIOS je korak koji ne smete propustiti.

Kako ući u BIOS u Windows 10 Acer

Ukoliko posedujete Acer laptop ili desktop računar i želite da pristupite BIOS-u, postupak je prilično jednostavan i brz. BIOS (Basic Input/Output System) je važan softverski program koji kontroliše hardverske komponente vašeg računara, uključujući procesor, memoriju i hard disk. Ako ste novi u ovome, možda ćete se pitati kako da uđete u BIOS na Windows 10 Acer računaru. U nastavku vam nudimo praktičan vodič kako da to uradite.

Prvo, isključite Acer računar i zatim ga ponovo pokrenite. Kada se pojavi Acer logo, počnite da pritiskate tastere F2 ili Del nekoliko puta kako biste ušli u BIOS. Ako to ne uspe, pokušajte sa tasterom F10 ili F12. Ovi tasteri su ključni za pristupanje BIOS-u na Acer računaru i najčešće su određeni kako bi se pojednostavio postupak.

Kada uspešno pristupite BIOS-u, uvek budite pažljivi pri izmeni podešavanja i ne eksperimentišite ako niste sigurni šta radite. Ukoliko želite da se vratite na podrazumevana podešavanja, birajte opciju “Load Optimized Defaults” ili “Load Setup Defaults”. Potom, sačuvajte promene podešavanja i izađite iz BIOS-a. To je sve što vam je potrebno da biste uspešno ušli u BIOS na vašem Acer računaru.

Izmjena UEFI postavki

Kada želite promeniti neke postavke računara, kao što su instalacija novog operativnog sistema, dodavanje novog hardvera ili optimizacija performansi, možda ćete morati pristupiti UEFI postavkama. UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) je softverski sistem koji omogućava komunikaciju između operativnog sistema i hardvera računara. UEFI omogućava dosta preciznije kontrolisanje funkcija i performansi računara u odnosu na stari BIOS sistem.

Da biste pristupili UEFI postavkama u Windows 10, najpre treba da pristupite BIOS-u. Nakon toga, jednostavno izaberite opciju „UEFI postavke“ iz menija BIOS-a. U UEFI postavkama možete da promenite postavke poput brzine ventilatora, SATA mode-a, aktivacije TPM-a (Trusted Platform Module) i još mnogo toga.

Kada završite sa izmenom postavki u UEFI-u, ne zaboravite da sačuvate promene i ponovo pokrenete računar. UEFI postavke su jedan od najmoćnijih alata za konfigurisanje računara, i implementirani su kako bi korisnicima omogućili što veću kontrolu nad svojim računarima. 

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu