Kako ukinuti proces na Mac-u
Korišćenje Mac računara donosi brojne prednosti, ali kao i kod svakog drugog sistema, može doći do situacija kada određeni programi ili procesi prestanu pravilno da rade. Možda se program zamrznuo ili isuviše usporava rad sistema, što vas može naterati da želite da ga ugasite. Apple pruža više načina kako da se izborite s tim problemom. Ovaj članak će vam pružiti detaljan vodič o tome kako ukinuti proces na Mac računaru koristeći različite metode koje su vam na raspolaganju.
Kako ukinuti proces na Mac računaru
Prvi korak u ukidanju procesa na Mac računaru jeste identifikacija problema. Da biste to uradili, treba prvo da otvorite “Activity Monitor” (Monitor aktivnosti) koji se nalazi u folderu “Applications” (Aplikacije) podfolder “Utilities” (Korisni programi). Ovde možete videti listu svih trenutno pokrenutih procesa i aplikacija, kao i informacije o resursima koje koriste, poput CPU-a, memorije, energetskog uticaja i drugih informacija vezanih za performanse. Kada pronađete proces koji želite da ugasite, selektujete ga i kliknete na ‘X’ dugme koje se nalazi u gornjem levom uglu “Activity Monitor” prozora. Time će se proces zatvoriti, ali obratite pažnju da ukoliko proces koristi nečuvane podatke, ukidanje može dovesti do njihovog gubitka.
Kako koristiti Apple meni za ukidanje procesa na Mac-u
Kada se aplikacija zamrzne i ne odgovara na komande, možete je prisilno zatvoriti koristeći Apple meni. Kliknite na Apple logo u gornjem levom uglu ekrana i izaberite “Force Quit” (Prisilno zatvaranje) iz padajućeg menija. Ovo će otvoriti prozor gde možete izabrati aplikaciju koju želite da zatvorite i potom kliknuti na “Force Quit” dugme. Prisilno zatvaranje je brz i relativno bezopasan metod za ukidanje procesa koji ne odgovara, ali kao i ranije, imajte na umu da može dovesti do gubitka nečuvanih podataka.
Prečice tastature za gašenje procesa na Mac-u
Za brzo zatvaranje zaštekale aplikacije na Mac-u možete koristiti i prečicu na tastaturi. Pritisnite istovremeno komande “Command” + “Option” + “Esc” da bi se otvorio “Force Quit” prozor. Ovo je slično pritiskanju “Ctrl” + “Alt” + “Delete” na Windows računarima i pruža brz pristup opciji za prisilno zatvaranje aplikacija koje ne reaguju. Ova prečica je korisna jer vam omogućava da zaobiđete potrebu za korišćenjem miša ili trackpada kada je to potrebno.
Aktivnost nadzora kao alat za gašenje procesa na Mac-u
“Activity Monitor” ili Monitor aktivnosti, osim što prikazuje informacije o procesima, omogućava vam i da direktno zatvorite bilo koji proces na vašem Mac-u. Pored mogućnosti za prisilno zatvaranje zamrznutih aplikacija, ovde možete završiti bilo koji proces, čak i one koji nisu vidljivi kao otvorene aplikacije. Oprezno koristite ovu funkciju jer ukidanje sistemskih procesa može uzrokovati nestabilnost sistema ili čak zahtevati ponovno pokretanje računara.
Terminal kao opcija za ukidanje procesa na Mac-u
Za korisnike koji su više tehnički orijentisani, “Terminal” predstavlja moćno sredstvo za menadžment procesa. Otvorite “Terminal” aplikaciju i koristite komandu “top” ili “ps aux” za prikaz svih trenutnih procesa. Sa ove tačke, procese možete završavati koristeći komandu “kill” praćenu brojem procesa (PID). Na primer, ako želite da ugasite proces čiji je PID 123, upisali biste “kill -9 123”. Ovaj metod zahteva oprez, jer ukidanje pogrešnog procesa može izazvati ozbiljne probleme.
Mac OS je poznat po svojoj stabilnosti, ali i na ovoj platformi može doći do situacija kada je potrebno prisilno zatvoriti aplikacije ili procese. U ovom članku smo pokrili razne metode za ukidanje procesa na Mac računaru, od jednostavno do zahtevnije tehnike koje uključuju korišćenje Terminala. Bez obzira na to da li ste početnik ili iskusni korisnik, važno je imati na umu da svako ukidanje procesa može nositi rizik od gubitka podataka, te je uvek preporučljivo pokušati sa sigurnijim metodama pre nego što se odlučite na agresivniji pristup.