Ako vaš računar ne reaguje prilikom uključenja, to može biti veoma frustrirajuće iskustvo. Međutim, postoji nekoliko stvari koje možete da pokušate pre nego što odete u servis. U ovom članku ćemo vam dati nekoliko jednostavnih koraka koji mogu pomoći da ponovo pokrenete vaš računar i rešite problem.
Rešavanje problema sa računarom koji se ne uključuje
Ako vaš računar ne radi i ne uključuje se, to može da bude razlog za brigu. Međutim, postoji nekoliko stvari koje možete da uradite pre nego što potražite pomoć stručnjaka. Prvo, proverite da li je vaš računar povezan sa izvorom napajanja i da li je stalno ugrađen u utičnicu. Takođe, proverite da li su svi kablovi dobro priključeni, uključujući i kabl za monitor. Ako vaš računar ima bateriju, proverite da li je dobro ugrađena i da li je puna. Nakon što ste proverili sve ove stvari i vaš računar se i dalje ne uključuje, možda bi bilo dobro da proverite da li postoji neki kvar na hardveru. Ako niste sigurni kako to da uradite sami, bolje je da se obratite stručnjaku za računare ili da posetite računarski servis. Ako se vaš računar pali, ali ne pokreće sistem, možda postoji problem sa operativnim sistemom ili bilo kojim drugim softverom. U tom slučaju, možete da pokušate da pokrenete računar u sigurnom modu i ispravite problem. Ako ne uspete da rešite problem sami, možda ćete morati da zatražite pomoć stručnjaka.
Kako proveriti bateriju i napajanje laptopa koji se ne uključuje
Kada vaš laptop neće da se uključi, to može biti izuzetno frustrirajuće. Ali pre nego što pomislite da je vaš uređaj mrtav, postoji nekoliko stvari koje možete proveriti kako biste utvrdili problem. Prvo i osnovno, proverite da li je baterija puna i dali lični računar dobija napajanje.
Ako vam se dogodilo da se laptop ne može uključiti, može se desiti da je baterija prazna. Uz pomoć punjača, povežite vaš laptop na napajanje i sačekajte nekoliko minuta. Zatim probajte ponovo da ga uključite. Ako se i dalje ne uključuje, proverite da li svetle žičani lampice prilikom punjenja. Ako lampice svetle, to ukazuje da vaš punjač funkcionira i možda problem leži u laptopu, a ne u napajanju.
S druge strane, ako se laptop ne pali uprkos povezivanju ugrađene baterije na napajanje, možda je baterija machine unita odvrnuta ili ispuštena. U ovoj situaciji, može biti korisno otpustiti sve baterije iz sistema, te ponovo sastaviti i pokrenuti laptop.
Naravno, ovo samo predstavlja nekoliko osnovnih saveta, pa ako vam se ukaže i dalje problem, savetujemo da laptop odnesete svom serviseru kako bi utvrdio tačan problem.
Kako proveriti matičnu ploču računara koji se ne uključuje
Ukoliko vaš računar ne pokreće operativni sistem i pored toga što ste pokušali sve osnovne korake poput provere napajanja i grafičke kartice, problem bi mogao biti u matičnoj ploči. Kako biste proverili da li je to uzrok problema, treba da pratite sledeće korake.
Prvo, proverite sve kablove i konektore na matičnoj ploči. Otvorite računar i uverite se da su svi kablovi dobro pričvršćeni. Takođe, proverite da li se ventilatori na procesoru i kućištu okreću kako treba. Ako su kabli i ventilatori u redu, možete preći na sledeći korak.
Zatim, uklonite sve uređaje koji nisu neophodni za pokretanje računara, kao što su grafička kartica i dodatne hard diskove. Uklonite i jednu memorijsku karticu, pa probajte da pokrenete računar. Ako računar i dalje ne radi, vratite memorijsku karticu i uklonite drugu, pa ponovite postupak. Ako računar uspe da se pokrene nakon što uklonite neku od memorijskih kartica, to bi mogao biti znak da ta kartica izaziva probleme.
Ako ni to ne reši problem, poslednja opcija bi bila da zamenite matičnu ploču. Naravno, pre toga je preporučljivo da se obratite stručnjacima koji bi mogli da dijagnostikuju problem preciznije.
Ovde možete pročitati o tome Kako uključiti iPhone koji se ne uključuje.