Kako videti karakteristike svog računara

Kako videti karakteristike svog računara

Poznavanje karakteristika računara iznimno je važno kako za svakodnevne korisnike, tako i za IT profesionalce. Informacije o hardveru i softveru naših računara omogućavaju nam da optimizujemo performanse, rešavamo probleme i planiramo eventualne nadogradnje. U ovom tekstu, detaljno ćemo objasniti kako možete videti specifikacije i karakteristike vašeg računara koristeći različite alate koji su dostupni u operativnim sistemima Windows 10 i Windows 7.

Karakteristike računara: Windows 10

Windows 10 nudi brojne mogućnosti za pristup informacijama o sistemu. Jedan od najjednostavnijih načina da vidite osnovne karakteristike računara je korišćenje opcije ‘About’ koja se nalazi u ‘Settings’. Da biste pristupili ovim informacijama, otvorite ‘Settings’, idite na ‘System’, a zatim na ‘About’. Ovde ćete pronaći informacije kao što su naziv uređaja, procesor, instalirani RAM, kao i tip sistema koji pokrećete, da li je to 32-bitna ili 64-bitna verzija Windowsa.

Osim toga, možete koristiti i ‘Task Manager’ da vidite real-time performanse procesora, memorije, diska i mreže. Samo pritisnite ‘Ctrl + Shift + Esc’ da biste brzo otvorili ‘Task Manager’ i zatim kliknite na tab ‘Performance’.

Karakteristike računara: Windows 7

U operativnom sistemu Windows 7, proces pronalaženja informacija o karakteristikama računara malo se razlikuje u odnosu na Windows 10. Da biste došli do osnovnih informacija o vašem sistemu, možete koristiti opciju ‘System Information’. Kliknite na ‘Start’ meni, zatim desnim klikom na računar i izaberite ‘Properties’. Ovdje će biti prikazane osnovne informacije kao što su procesor, RAM i tip operativnog sistema.

Informacije o sistemu i karakteristikama

Osim osnovnih informacija, ponekad su potrebne detaljnije informacije o hardveru i softveru. U tu svrhu, Windows operativni sistemi dolaze s ugrađenom aplikacijom nazvanom ‘System Information’. Da biste joj pristupili, otvorite ‘Start’ menu, ukucajte ‘System Information’ u pretragu i otvorite aplikaciju. Ovdje ćete naći detaljne informacije o vašem sistemu, uključujući model i proizvođača matične ploče, verziju BIOS-a i mnogo više.

Ukoliko vam trebaju specifičniji podaci, na primer, o grafičkoj karti ili mrežnoj karti, ‘Device Manager’ (Upravljač uređaja) može pružiti te informacije. Pristupite mu tako što ćete kliknuti desnom tipkom miša na ‘Computer’ i zatim izabrati ‘Manage’, nakon čega će se otvoriti prozor u kojem možete izabrati ‘Device Manager’.

DirectX dijagnostički alat za prikazivanje karakteristika

DirectX dijagnostički alat, poznat kao ‘Dxdiag’, takođe je koristan za prikazivanje informacija o raznim komponentama računara koje su važne za igre i multimedijalne aplikacije. Da biste pokrenuli ‘Dxdiag’, pritisnite ‘Windows + R’ da biste otvorili ‘Run’ dijalog, zatim ukucajte ‘dxdiag’ i pritisnite Enter. Alat će prikazati podatke o vašem DirectX verziji, audio i video uređajima, kao i o drugim drajverima koji su bitni prilikom dijagnostike i rešavanja problema vezanih za grafiku i zvuk.

Upravljanje uređajima za pregledanje karakteristika

‘Device Manager’ (Upravljač uređaja) je još jedan koristan alat koji nudi Windows operativni sistem. Ovaj alat omogućava korisnicima da vide sve instalirane hardverske komponente računara. Da biste otvorili ‘Device Manager’, kliknite desnim klikom na ‘This PC’ ili ‘My Computer’, izaberite ‘Manage’, a potom u alatima koje vam se prikažu izaberite ‘Device Manager’. Ovdje možete pregledati specifikacije svake komponente posebno, identifikovati nepravilnosti u radu ili ažurirati drajvere.

Shvatanje karakteristika računara, kao i sposobnost da ih pregledate i razumete, ključno je za održavanje zdravog i efikasnog računarskog sistema. Bez obzira da li ste korisnik koji želi da poboljša svoje iskustvo ili tehničar koji pokušava da identifikuje i reši problem, gore navedeni alati i postupci će vam biti od velike pomoći.

Znanje o specifikacijama vašeg računara može vam pomoći da odredite kompatibilnost sa određenim softverom ili igricama, a može vam pomoći i pri odlučivanju o eventualnim nadogradnjama koje želite da izvršite. Redovno proveravanje i održavanje računara pomoći će

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu