Kako zatvoriti otvorene aplikacije
U današnje vreme kada su pametni telefoni postali sastavni deo svakodnevnog života, pitanje efikasne upotrebe i održavanje performansi uređaja sve je važnije. Jedan od ključnih načina očuvanja resursa telefona je pravilno upravljanje aplikacijama koje su u upotrebi. Otvorene ili aplikacije koje rade u pozadini mogu uticati na trajanje baterije, memoriju telefona i generalno usporiti rad uređaja. U ovom tekstu ćemo se osvrnuti na razne metode zatvaranja otvorenih aplikacija kako na Androidu tako i na iPhone uređajima.
Kako zatvoriti otvorene aplikacije na Androidu
Na Android uređajima, zatvaranje aplikacija se može izvršiti na više načina. Prvi i najosnovniji način je korišćenje pregleda nedavno korišćenih aplikacija. Ovo se postiže pritiskanjem na dugme koje obično izgleda kao kvadrat ili tri vertikalna tačkica, u zavisnosti od modela telefona. Kada otvorite ovaj pregled, aplikacije će biti prikazane kartično i možete ih prevući na stranu ili prema gore da biste ih zatvorili. Većina novijih Android uređaja dozvoljava da prevučete više aplikacija odjednom ili čak da izaberete opciju ‘zatvori sve’ za brzo oslobađanje resursa.
Gestikulacija za zatvaranje aplikacija
Savremeni Android uređaji sve češće dolaze bez fizičkih dugmadi, a kontrole se izvode gestama. Na primer, prevlačenje prsta od dna ekrana prema gore i zadržavanja u sredini ekrana, dovodi do otvaranja pregleda otvorenih aplikacija. Zatim, slično kao kod tradicionalnih dugmadi, aplikacije se mogu zatvarati gestom prevlačenja na bilo koju stranu.
Korišćenje fizičkog ili virtualnog dugmeta za zatvaranje aplikacija
Neke starije verzije Androida ili specifični modeli telefona i dalje koriste fizička ili virtualna dugmad za navigaciju. U takvim slučajevima, dugme ‘nedavne aplikacije’ je obično predviđeno upravo za tu svrhu – pritiskom na njega otvara se lista aplikacija, gde onda individualno možete da zatvorite one koje želite. Neki proizvođači telefona nude i dodatne opcije kao što je ‘lock’ funkcija koja omogućava da se određene aplikacije ne zatvaraju dok se ručno ne odlučite za to.
Prisilno zatvaranje aplikacija u pozadini
Ukoliko aplikacija ne reaguje ili želite da je zatvorite iz bilo kog drugog razloga, Android omogućava prisilno zatvaranje. Ovo se može postići tako što ćete otvoriti ‘Settings’ ili ‘Podešavanja’, zatim ‘Apps’ ili ‘Aplikacije’, izaberite aplikaciju koju želite da zatvorite i kliknite na ‘Force stop’ ili ‘Prisilno zaustavi’. Time će aplikacija biti potpuno zatvorena, ali treba koristiti ovu opciju samo kada je stvarno potrebno, jer može doći do gubitka nečuvanih podataka unutar aplikacije.
Kako zatvoriti otvorene aplikacije na iPhone-u
Na iPhone uređajima, postupak zatvaranja aplikacija se razlikuje u odnosu na Android. S obzirom na različitost operativnog sistema, Apple je implementirao drugačiji sistem za upravljanje otvorenim aplikacijama. Da biste pristupili nedavno otvorenim aplikacijama na iPhone-u, dvostruki klik na ‘Home’ dugme ili, na novijim modelima bez ovog dugmeta, prevlačenje prsta od donjeg ruba ekrana prema gore i zadržavanje u sredini otvara App Switcher.
Gestikulacija za zatvaranje aplikacija
Na modelima bez ‘Home’ dugmeta, koristi se gestikulacija za upravljanje aplikacijama. Kada se otvori App Switcher, aplikacije se prikazuju u formi karata koje možete prevući prema gore da biste ih zatvorili. Ova metoda je veoma intuitivna i brza, te neće zauzimati puno vremena da se naviknete na nju.
Dodatne opcije prilikom zatvaranja aplikacija na iPhone-u
iOS ne nudi toliko opcija kao Android kada su u pitanju kontrola aplikacija u pozadini, te se generalno oslanja na jednostavniji pristup. Ipak, postoji opcija da zatvorite više aplikacija odjednom korišćenjem više prstiju. Takođe, treba napomenuti da iOS automatski upravlja aplikacijama u pozadini te u većini slučajeva nije ni potrebno manuelno ih zatvarati osim ako ne dolazi do problema sa aplikacijom ili uređajem.
Zatvaranje otvorenih aplikacija može biti korisno iz