Da li ste poslali poruku na WhatsApp-u svom prijatelju, ali još uvek niste dobili odgovor? Poruka koju očekujete ne stiže, i pitate se da li vas je dotični kontakt blokirao. Ne brinite, tu smo da vam pomognemo da razjasnite svoje sumnje. U ovom vodiču ćemo vam pružiti niz saveta koji će vam pomoći da razumete da li ste blokirani na WhatsApp-u. Objasnićemo koje elemente treba uzeti u obzir da biste razumeli da li ste zaista blokirani ili jednostavno osoba nije u mogućnosti da vam odgovori. Pored toga, dat ćemo vam nekoliko korisnih savjeta kako možete kontaktirati osobu koja vas je blokirala na druge načine, tražeći od nje da vas deblokira.
Kako da vidite ko vas je blokirao na WhatsApp-u
Pre nego što vam objasnimo kako da utvrdite da li ste blokirani na WhatsApp-u, želimo da vam pružimo neke korisne informacije o funkciji blokiranja koju nudi popularna aplikacija za razmenu poruka kompanije Meta. Pre svega, važno je napomenuti da zbog razloga privatnosti, WhatsApp (kako je objašnjeno i na njihovom zvaničnom sajtu) ne obaveštava korisnike da su blokirani. To znači da ne možete sa apsolutnom sigurnošću znati da li vas je kontakt blokirao ili ne. Međutim, kao što smo već spomenuli, postoji nekoliko tragova koje možete analizirati ili možete direktno kontaktirati osobu kako biste potvrdili ili odbacili svoje sumnje. Kada blokirate nekog na WhatsApp-u, nećete videti njihove poruke i status ažuriranja. Takođe, informacije o profilu, poput slike profila, kao i informacije o poslednjem pristupu i statusu na mreži, neće biti vidljive osobi koja je blokirana. Proučavanjem ovih elemenata možete potvrditi ili odbiti svoje sumnje u vezi s navodnom blokadom koju su drugi korisnici implementirali na WhatsApp-u protiv vas. Pročitajte dalje da biste saznali više.
Kontaktirajte osobu na WhatsApp-u
Da li želite da uklonite sve sumnje i saznate da li ste blokirani na WhatsApp-u? U tom slučaju, prvo rešenje koje vam želimo ponuditi – a takođe i ono koje vam može garantovati pouzdaniji rezultat – je da stupite u kontakt sa tom osobom. Ako ste blokirani, nećete moći da stupite u kontakt sa tim kontaktom na WhatsApp-u putem tekstualnih ili glasovnih poruka, čak ni putem funkcija pozivanja ili video poziva. Stoga, pokušajte da stupite u kontakt sa tom osobom na WhatsApp-u tako što ćete pokrenuti aplikaciju na svom uređaju i otvoriti ćaskanje sa korisnikom za kojeg sumnjate da vas je blokirao. Kada to učinite, koristite tekstualno polje koje se nalazi na dnu da napišete tekstualnu poruku ili pritisnite ikonu mikrofona da pošaljete glasovnu poruku. Ako želite da pokušate da ga pozovete ili pozovete putem video poziva, pritisnite ikonu slušalice ili video kamere, respektivno, obe koje se nalaze u gornjem desnom uglu. Ako ste pokušali nekoliko puta da stupite u kontakt sa tom osobom, ali još uvek niste dobili odgovor, moguće je da su vaše sumnje osnovane.
Proverite potvrde o čitanju
Još jedan važan element koji možete uzeti u obzir kako biste saznali da li ste blokirani na WhatsApp-u je potvrda o isporuci i čitanju poruka. Ako vas je kontakt blokirao, vaša poruka će imati samo jednu sivu kvačicu (što ukazuje na isporuku), ali neće imati dve sive kvačice (koje ukazuju na čitanje). Ovo odsustvo druge sive kvačice (za razliku od plave kvačice koja označava pročitanu poruku i koju korisnici mogu isključiti) može biti znak da vas je dotični korisnik blokirao. Ako je prošlo nekoliko nedelja od kada ste poslali poruku kontaktu i ona još uvek ima samo jednu sivu kvačicu, možda ste u pravu kada sumnjate da vas je blokirao na WhatsApp-u. Međutim, ako ste nedavno poslali poruku, a ona i dalje ima samo jednu sivu kvačicu, moguće je da je telefon vašeg kontakta isključen ili nije povezan na internet. U ovom slučaju, sačekajte malo, jer vaša poruka možda još uvek nije isporučena na WhatsApp-u.
Kako da znate da li ste blokirani na WhatsApp-u bez pisanja
Da li bismo želeli da razumemo da li smo blokirani na WhatsApp-u, ali ne želimo da pišemo poruku dotičnom kontaktu? Ako jeste, ne brinite; i dalje možemo uspeti u našoj nameri uz pomoć alternativnih rešenja.
Pogledajte sliku profila
Jedan od faktora koje možete uzeti u obzir da biste otkrili da li ste blokirani na WhatsApp-u, a da ne pišete kontaktu, je da proverite njegovu profilnu sliku. Naime, kada ste blokirani na WhatsApp-u, više nećete moći da vidite promene koje kontakt koji vas je blokirao napravi na svom profilu.
Stoga, kada pronađete kontakt koji vas zanima na ekranu ćaskanja, pogledajte njegovu profilnu sliku: ako vidite podrazumevanu WhatsApp sliku (onu sa simbolom malog čoveka), moguće je da ste zapravo blokirani. Međutim, imajte na umu da je moguće sakriti sliku profila na WhatsApp-u iz podešavanja, pa ovaj faktor sam po sebi ne može da potvrdi da ste blokirani.
Pogledajte status na mreži
Još jedan trag koji nam može pomoći da shvatimo da li smo blokirani na WhatsApp-u je onaj koji se odnosi na status korisnika. Ako otvorimo ćaskanje sa osobom za koju sumnjamo da nas je blokirala, a više ne možemo videti njen status na mreži, moguće je da smo blokirani. Međutim, ni ovaj metod nije potpuno pouzdan, jer ukoliko je korisnik deaktivirao funkciju prikaza poslednjeg pristupa, jedino bi bilo moguće saznati o njegovom prisustvu na mreži u realnom vremenu, odnosno kada je stvarno povezan sa aplikacijom. Takođe, u vezi sa statusom, važno je napomenuti da ako smo blokirani na WhatsApp-u, nećemo videti slike i video zapise koje ta osoba objavljuje kao priče. Dakle, ako ne vidimo njen sadržaj u odeljku Status, moguće je da smo blokirani.
Delimo sa vama Kako sakriti poslednji put viđen na WhatsApp-u.
Pogledajte poslednji put viđen
Još jedan koristan pokazatelj za razumevanje da li ste blokirani na WhatsApp-u je informacija o poslednjem pristupu. Da biste videli ove informacije, otvorite WhatsApp na svom telefonu i pronađite ćaskanje sa kontaktom za kojeg sumnjate da vas je blokirao. Obratite pažnju da li se pri vrhu ekrana prikazuje poruka “Poslednji put viđen [datum i vreme]”. Međutim, imajte na umu da odsustvo ove informacije ne dokazuje automatski da ste blokirani, jer WhatsApp ima funkciju kojom se mogu sakriti podaci o poslednjem pristupu. Pre nego što zaključite da ste blokirani zbog odsustva poslednjeg pristupa, proverite svoja podešavanja privatnosti tako što ćete otvoriti meni Podešavanja > Nalog > Privatnost u aplikaciji WhatsApp. Ako ste postavili svoju privatnost tako da drugi ne vide vaš poslednji pristup, nećete moći videti poslednji pristup drugih korisnika, uključujući i dotični kontakt.
Kako se deblokirati na WhatsApp-u
Ukoliko ste, prateći uputstva koja smo vam dali u ovom vodiču, došli do zaključka da ste zapravo blokirani na WhatsApp-u, nemojte da brinete. Ako vas je kontakt blokirao na poznatoj aplikaciji za razmenu poruka, i dalje možete da stupite u kontakt sa njim pomoću drugih aplikacija ovog tipa, kao što su Facebook Messenger, Instagram ili Telegram. Takođe, možete da ga kontaktirate na tradicionalan način, pozivima, SMS-om ili putem elektronske pošte. Kada uspostavite kontakt sa osobom koja vas je blokirala na WhatsApp-u, predlažemo vam da iskoristite ovaj razgovor da započnete miran dijalog i, pre svega, da razumete razloge blokade. U slučaju da je u pitanju bio nesporazum, pokušajte da razumete razloge druge osobe i eventualno se izvinite za svoje ponašanje i obećajte da ćete otkloniti radnje koje su dovele do blokade.
Takođe, da bismo izbegli slične situacije u budućnosti, potrebno je da se pridržavamo pravila pristojnosti i zdravog razuma prilikom slanja poruka, uvek koristeći uljudan i pristojan jezik prema drugima. Takođe, koristite WhatsApp samo za funkciju trenutne razmene poruka i izbegavajte slanje prekomernog broja smešnih slika ili video zapisa sa interneta u ćaskanju sa drugim ljudima. Na kraju, ali ne manje važno, budite strpljivi i nemojte insistirati na dobijanju odgovora: ako osoba kojoj ste poslali poruku ne odgovara brzo, možda je zauzeta, ali ako imate dobar odnos, nema razloga za brigu, verovatno će vam uskoro odgovoriti.