Postavljanje Face ID-a
Apple je doveo revoluciju u svet biometrijske sigurnosti sa uvođenjem Face ID-a, tehnologije koja omogućava korisnicima da otključaju svoje uređaje, autorizuju kupovine i pristupe sigurnim aplikacijama jednostavno pogledom na svoj uređaj. Ova napredna karakteristika nije samo povećala sigurnost uređaja, već je značajno olakšala interakciju između korisnika i njihovih uređaja. U ovom članku detaljno ćemo razmotriti kompatibilnost uređaja sa Face ID tehnologijom, postupak konfiguracije prilikom prvog pokretanja, korake za postavljanje Face ID-a, kako koristiti Face ID sa maskom na licu, kao i moguća rešenja za probleme koji mogu nastati tokom korišćenja ove tehnologije.
Kompatibilni uređaji za Face ID
Da biste koristili Face ID, potrebno je imati jedan od kompatibilnih modela iPhone-a ili iPad-a. Apple je uveo Face ID prvi put sa iPhone X modelom, a od tada, tehnologija je dostupna na svim novijim modelima iPhone-a, počevši od iPhone XR, iPhone XS i XS Max, a zatim na svim iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13 i najnovijim iPhone 14 modelima. Što se tiče iPad-a, Face ID je dostupan na iPad Pro modelima počevši od verzije iz 2018. godine. Svaki od ovih uređaja sadrži poseban hardver potreban za funkcionalnost Face ID-a, uključujući TrueDepth kameru za precizno skeniranje lica.
Kako konfigurisati Face ID prilikom prvog pokretanja
Prilikom prvog pokretanja novog iPhone-a ili iPad-a sa Face ID tehnologijom, sistem će vas voditi kroz process postavljanja. Ovaj proces uključuje nekoliko jednostavnih koraka koji će vam omogućiti da postavite Face ID kao primarni metod autentikacije. Sistem će tražiti od vas da pozicionirate lice unutar okvira na ekranu i da okrenete glavu kako bi se izvršilo skeniranje vašeg lica sa svih strana. Ovo obezbeđuje da Face ID može tačno prepoznati vas nezavisno od ugla gledanja. Nakon inicijalnog skeniranja, bićete spremni da koristite Face ID za različite svrhe.
Postavljanje Face ID-a korak po korak
Ako niste postavili Face ID tokom prvog pokretanja uređaja ili želite ponovo da ga konfigurišete, možete to lako učiniti u podešavanjima uređaja. Najpre, idite u “Settings” (Podešavanja), a zatim izaberite “Face ID & Passcode” (Face ID i šifra). Ovde ćete morati da unesete svoju šifru pre nego što možete postaviti ili izmeniti Face ID podešavanja. Potom odaberite “Set up Face ID” (Postavi Face ID) i pratite upute na ekranu da ponovno skenirate lice. Važno je obaviti skeniranje u dobro osvetljenom prostoru kako bi kamera mogla tačno da zabeleži vašu fizionomiju.
Kako postaviti Face ID uz korištenje maske
Zbog pandemije COVID-19, mnogi korisnici su se našli u situaciji da moraju nositi maske, što je u početku predstavljalo problem za upotrebu Face ID-a. Međutim, Apple je ažurirao svoj sistem kako bi omogućio korištenje Face ID-a čak i kada nosite masku. Da biste to omogućili, treba da idete ponovo u “Face ID & Passcode” podešavanja i proverite da li je opcija “Face ID With a Mask” (Face ID sa maskom) uključena. Onda ponovite proces skeniranja lica, ali ovog puta sa maskom na licu. Sistem će tražiti da skinete masku kako bi se kompletiralo skeniranje. Kada završite, vaš uređaj će biti sposoban da vas prepozna sa i bez maske na licu.
Kako rešiti probleme s Face ID-om
Ukoliko naiđete na probleme prilikom upotrebe Face ID-a, moguće je da ćete morati da preduzmete nekoliko koraka kako biste ih rešili. Problemi mogu uključivati nesposobnost uređaja da prepozna vaše lice ili greške koje se pojavljuju tokom procesa skeniranja. Prvi korak je uvek da proverite da li nešto blokira kameru ili da li su u podešavanjima promenjene neke opcije koje utiču na prepoznavanje lica. Takođe, vredno je resetovati Face ID i ponoviti proces postavljanja, što često rešava većinu problema. U nekim slučajevima, možda će biti potrebno ažurirati operativni sistem uređaja ili kontaktirati Apple podršku za dalju pomoć.
Face ID je postao standard za biometrijsko prepoznavanje u svetu pametnih telefona i tableta, pružaju