Programi za pravljenje aplikacija
U savremenom tehnološki razvijenom svetu, aplikacije su postale bitan segment našeg svakodnevnog života. Od društvenih mreža, preko poslovnih alata, pa sve do igara, aplikacije nam pomažu da ostvarimo naše ciljeve, organizujemo se i zabavimo. Razvoj aplikacija se konstantno menja i evoluira, a programi za pravljenje istih postaju sve pristupačniji širokom spektru korisnika. Bez obzira da li ste početnik ili iskusni developer, postoji niz alata koji mogu olakšati i ubrzati proces izrade. U ovom članku ćemo se detaljnije osvrnuti na programe za izradu Android i iOS/iPadOS aplikacija, kao i na besplatne alate koji su dostupni za korišćenje.
Programi za izradu Android aplikacija
Android platforma ima ogroman deo tržišta kada je u pitanju mobilna telefonija, a to znači i veliku potražnju za aplikacijama. Programi koji se koriste za izradu Android aplikacija variraju u pogledu kompleksnosti i mogućnosti, ali neki od najpopularnijih su Android Studio, Eclipse i IntelliJ IDEA. Android Studio je zvanično integrisano razvojno okruženje (IDE) za Android platformu koje Google preporučuje i kontinuirano ažurira. Nudi brojne mogućnosti kao što su vizuelni dizajner u interfejsa, emulator za testiranje aplikacija, razne biblioteke i pluginove koji olakšavaju razvoj.
Programi za kreiranje iOS/iPadOS aplikacija
Kada je reč o Apple-ovim platformama, iOS i iPadOS, razvoj aplikacija je donekle ograničeniji zbog zatvorenog ekosistema. Glavni alat za izradu aplikacija za iPhone i iPad je Xcode, koji je samo dostupan na macOS operativnom sistemu. Xcode je moćan alat koji nudi IDE sa setom alata za razvoj aplikacija, uključujući Interface Builder za grafički dizajn interfejsa, kao i Simulator za testiranje aplikacija na različitim uređajima i verzijama operativnog sistema.
Besplatni alati za pravljenje aplikacija
Pored plaćenih profesionalnih rešenja, postoji i veliki broj besplatnih alata koji pružaju pristojne mogućnosti za razvoj aplikacija. Ovi alati često imaju otvoreni izvorni kod i velike zajednice korisnika i programera koji ih unapređuju. Neki od ovih alata uključuju Apache Cordova (poznatiju kao PhoneGap), Framework7, Ionic i React Native. Oni omogućavaju razvoj tzv. “hybrid” aplikacija koje se mogu izvoditi na više platforma, što znači da koriste isti kod za Android i iOS uređaje.
Corona SDK – aplikacija za izradu mobilnih aplikacija (Windows/macOS)
Corona SDK je cross-platform okvir dizajniran za brzu izradu aplikacija i igara za mobilne uređaje, kao i za desktop operativne sisteme. Smatra se jednim od najbržih alata za razvoj na tržištu, a posebno je prilagođen programerima koji žele da izvrše brzu iteraciju i testiranje svojih aplikacija. Corona koristi Lua, lagan jezik skriptovanja, koji omogućava brzu i efikasnu izradu aplikacija. SDK je besplatan za korišćenje, iako postoje i plaćeni paketi koji nude dodatne funkcionalnosti.
Drugi besplatni alati za kreiranje mobilnih aplikacija
Osim Corona SDK-a, postoje i drugi besplatni alati koji mogu pomoći u kreiranju mobilnih aplikacija. Xamarin je popularan jer omogućava razvoj aplikacija u C# kodu, a podržava i Windows, iOS i Android platforme. PhoneGap/Cordova pruža mogućnost izrade aplikacija koristeći HTML, CSS i JavaScript, što je idealno za web developere koji ulaze u svet mobilnih aplikacija. Godot Engine je još jedan besplatan alat, koji je primarno fokusiran na razvoj igara, ali se može koristiti i za izradu aplikacija.
Zaključno, svet razvoja aplikacija je širok i raznolik, prepun različitih alata koji mogu zadovoljiti potrebe kako početnika, tako i iskusnih profesionalaca. Od specijalizovanih alata kao što su Android Studio i Xcode, do univerzalnih rešenja poput Corona SDK-a, Xamarin-a i Godot Engine-a, programeri imaju na raspolaganju veliki spektar mogućnosti. Odabir pravog alata za izradu aplikacija zavisi od pojedinačnih zahteva projekta, tehničke ekspertize razvojne ekipe i ciljane platforme, ali svi alati služe jednom cilju – transformaciji ideja u stvarne, funkcionalne i korisne aplikacije koje oblikuju tehnološku budućnost. S obzirom na to da svaki dan izlaze novi alati i tehnologije, važno je stalno biti u toku sa trenutnim trendovima i prilikama za učenje i rast u ovoj uzbudljivoj oblasti.