Proveri da li ti je mobilni pod nadzorom

U eri digitalne tehnologije, mobilni telefon je postao neizostavan deo našeg života. Ipak, mnogi se pitaju da li su njihovi mobilni uređaji pod nadzorom. Da li neko može da prati vaše pozive, poruke ili lokaciju? U ovom članku će biti objašnjeno kako da saznate da li je vaš mobilni pod nadzorom i koje mere možete preduzeti kako biste se zaštitili od potencijalnih pretnji.

Kako locirati mobilni telefon na mapi po broju možete pročitati ovde.

Kako da proveriš da li ti telefon pod nadzorom

Ako sumnjate da je vaš telefon pod nadzorom ili prisluškivanjem, postoji nekoliko načina da to proverite. Prvi korak u proveri je da proverite da li ima neobične zvukove ili da li se čuje buka kada razgovarate sa nekim. Takođe, vodite računa o tome da li primetite neobične aktivnosti na vašem telefonu kao što su nepoznati pozivi i poruke, lošiji rad baterije, problemi sa aplikacijama ili čudne promene u podešavanjima.

Dalje, možete koristiti softverske alate koji će vam pomoći u proveri da li je vaš telefon zaražen špijunskim softverom. Postoje aplikacije koje mogu skenirati vaš telefon i otkriti da li neko prisluškuje vaše pozive i poruke. Možete takođe proveriti da li se na vašem telefonu nalaze neke sumnjive aplikacije koje niste preuzeli ili instalirali.

U svakom slučaju, ukoliko sumnjate da je vaš telefon pod nadzorom, najbolje bi bilo da se obratite stručnjaku za kompjutersku sigurnost koji će moći da vam pruži detaljne informacije o tome šta se tačno događa i koji će vam sačiniti plan za rešavanje problema. Uvek je bolje biti oprezan i preduzeti mere zaštite pre nego što postane prekasno.

Provera liste aplikacija sa administratoriskim privilegijama

Jedna od stvari na koje treba obratiti pažnju kako bi se utvrdilo da li je mobilni uređaj pod nadzorom je provera liste aplikacija sa administratorskim privilegijama. Ove privilegije omogućavaju aplikacijama da pristupe određenim delovima mobilnog uređaja koji običnim aplikacijama nisu dostupni, poput podataka o lokaciji, kontaktima, porukama i drugim ličnim informacijama.

Ako primetite aplikaciju na listi sa administratorskim privilegijama koju ste instalirali ali za koju niste sigurni zašto ima tu privilegiju, to može biti znak da se nešto neobično dešava u pozadini. Postoji mogućnost da takva aplikacija špijunira vaše aktivnosti i prikuplja lične informacije koje ne treba da deli.

Takođe, ako primetite aplikaciju koja ima pristup mikrofonu ili kameri, a ne biste očekivali da je koristite na taj način, to može biti još jedan znak da je nešto sumnjivo u toku. U takvim slučajevima preporučljivo je deinstalirati aplikaciju ili je privremeno onemogućiti dok ne utvrdite šta se dešava.

Ukratko, pregledanje liste aplikacija sa administratorskim privilegijama je važna komponenta u otkrivanju da li je mobilni uređaj pod nadzorom. Nemojte ih ignorisati i budite pažljivi kada dajete dozvolu nekoj aplikaciji da koristi ove privilegije.

Provera potrošnje energije

Mobilni telefoni su postali neizostavni deo naših života i neretko ih koristimo tokom celog dana. Međutim, ovakva česta upotreba može dovesti do prekomerne potrošnje energije i to ne samo baterije, već i korišćenja mobilnih podataka.

Da biste proverili koliko energije trošite na svoj mobilni uređaj, možete koristiti razne aplikacije za praćenje potrošnje. Ove aplikacije vam omogućavaju da pratite koliko vremena provodite na određenim aplikacijama i koliko podataka koristite.

Takođe, možete ručno proveriti koliko vam energije troše aktivne aplikacije, što vam može pomoći da utvrdite koje aplikacije treba da manje koristite ili koje da u potpunosti uklonite kako bi produžili vek baterije i smanjili potrošnju mobilnih podataka.

Dakle, ako želite da vam mobilni uređaj radi efikasnije i da uštedite novac na potrošnji energije, preporučuje se redovno praćenje potrošnje i čišćenje nepotrebnih aplikacija i procesa.

Provera kredita

Provera kredita je postala jedna od najbitnijih informacija koju korisnici mobilnih telefona traže kada pokušavaju da ustanove da li je njihov mobilni pod nadzorom. Naime, prema nezvaničnim informacijama, neke državne službe, kao i privatne kompanije, vrše prisluškivanje i praćenje mobilnih telefona bez znanja vlasnika, što može biti ozbiljan problem za privatnost korisnika.

Provera kredita predstavlja jedan od načina da se otkrije da li je mobilni pod nadzorom, jer se informacije o pozivima, porukama i internet korištenju čuvaju u operaterovom sistemu. Korisnik može u svakom trenutku podići izvod ili proveriti stanje na svom računu, kako bi se ustanovilo da li postoje neke sumnjive aktivnosti.

Ipak, može se desiti da se prisluškivački softver nalazi na samom telefonu, te je neophodno pažljivo pratiti svaku promenu u odnosu na standardno ponašanje uređaja. Ako primetite da je telefon sporiji ili da se greje više od uobičajenog, ako se baterija brzo prazni ili ukoliko primetite neke nove aplikacije koje niste preuzeli, to može biti znak da je na vašem mobilnom uređaju prisutan neki špijunski softver. U takvim situacijama, savetujemo vam da se obratite stručnjaku.

Provera prisustva špijunskih aplikacija

Spisak aplikacija koje vam omogućavaju da nadgledate aktivnosti drugih na mobilnom uređaju je sve duži. Ukoliko sumnjate da vam neko prati mobilni, preispitajte sve instalirane aplikacije i proverite da li se među njima nalaze one koje bi mogle da služe za špijuniranje. Polnoćni špijun može biti teško otkriti, ali postoje neka uputstva pomoću kojih možete utvrditi da li vas neko prati:

1. Proverite bateriju

Aplikacija koja prisluškuje telefon koristi mnogo resursa i baterija se brzo isprazni. Ako vam mobilni jako brzo gubi bateriju, to bi mogao da bude znak da se sa vašim uređajem nešto dešava.

2. Proverite upotrebu podataka

Isto kao i sa baterijom, aplikacija koja nadgleda mobilni koristi mnogo internet podataka. Proverite koliko podataka ste potrošili u poslednjem vremenskom periodu i uporedite to sa uobičajenom korišćenju mobilnog.

3. Proveriti neobične aktivnosti

Ako vam mobilni upozorava na neke neobične aktivnosti, kao što su čudne poruke, nepoznate pozive ili poruke, to može biti znak neovlašćenog pristupa vašem mobilnom.

4. Instalirajte antivirus

Instalirajte antivirus na mobilni i proverite da li postoji neki virus ili sumnjiva aplikacija koja bi mogla da bude prisutna na vašem mobilnom. Ukoliko ste otkrili bilo koju od ovih situacija, preporučljivo je odneti mobilni u servis ili kontaktirati stručnjake koji će vam pomoći u uklanjanju špijunskih aplikacija.

Šta uraditi ako ti telefon pod nadzorom

Ako sumnjate da je vaš telefon pod nadzorom, postoji nekoliko stvari koje možete da uradite. Prvo i najvažnije, promenite svoje lozinke za sve online naloge, uključujući društvene mreže i email. Zatim, isključite Bluetooth i Wi-Fi u postavkama telefona i ne koristite javne mreže bezbednosnih rizika. Ako imate opciju, koristite end-to-end enkripciju za slanje poruka i razmenu podataka. Takođe, proverite da li su instalirane neke sumnjive aplikacije i obrišite ih. Preporučljivo je i da redovno ažurirate softver na svom telefonu kako bi bili sigurni da su ranjivosti zakrpljene. Ako sumnjate da je telefon pod nadzorom, možete kontaktirati stručnjake za konsultacije i tražiti pomoć u otklanjanju problema. Pored toga, važno je da budete oprezni kada se radi o osetljivim informacijama i da ne delite lične podatke na mreži. U suštini, treba biti pažljiv i proaktivno štititi svoju privatnost kako bi se smanjila verovatnoća da bude pod nadzorom.

Vraćanje telefone u fabričko stanje

Ukoliko ste sumnjičavi da vaš mobilni telefon jeste pod nadzorom, jedna od opcija koju možete da uradite jeste vraćanje telefona u fabričko stanje. Ovo će resetovati sve postavke na telefonu i obrisati sve podatke, aplikacije i datoteke koje ste prethodno instalirali.

Postupak vraćanja telefona u fabričko stanje može se razlikovati u zavisnosti od modela telefona i verzije operativnog sistema, ali se uopšteno svodi na izbor opcije “Resetuj” ili “Vraćanje na fabrička podešavanja” u meniju podešavanja.

Pre nego što započnete ovaj postupak, obavezno napravite rezervnu kopiju svih važnih podataka koje želite da sačuvate, poput kontakata, poruka ili fotografija. Nakon što završite sa resetovanjem, telefon će biti vraćen na početno stanje kao da ste ga tek izvadili iz kutije.

Vraćanje telefona u fabričko stanje može biti izuzetno korisna opcija ako sumnjate da je vaš mobilni uređaj pod nadzorom. Ipak, iako će obrisati sve prethodne podatke, ne garantuje se 100% da će ukloniti sve mogućnosti praćenja koje su prethodno instalirane na uređaju.

Korišćenje antimalware-a

Korišćenje antimalware programa je jedan od najefikasnijih načina za zaštitu mobilnog telefona od različitih vrsta zlonamernih softvera. Ovi programi skeniraju uređaj i prepoznaju sve potencijalne pretnje, a potom ih uklanjaju ili stavljaju u karantin. Ovo ne samo da štiti uređaj od virusa, već i od drugih vrsta malicioznog softvera poput spyware-a, adware-a i trojanaca.

Bitno je napomenuti da je redovno ažuriranje ovih programa veoma važno. Naime, novi virusi i drugi maliciozni programi se svakodnevno pojavljuju, te je neophodno da antimalware programi svoje baze podataka redovno ažuriraju kako bi prepoznali i uklonili novonastale pretnje.

Kada se koristi mobilni internet, preporučuje se korišćenje posebnih antimalware programa koji su namenjeni za mobilne uređaje. Ovi programi su lakši, brži i dizajnirani tako da ne opterećuju već ionako limitiranu hardversku konfiguraciju mobilnih uređaja.

Korišćenje antimalware programa je bitno kada je u pitanju zaštita ličnih podataka, poput fotografija, bankovnih podataka i drugih privatnih informacija koje su često skladištene u memoriji mobilnog telefona. Dakle, ukoliko koristite mobilni uređaj, pa i najosnovniji, korišćenje antimalware programa bi trebalo da je vaša prioritetna mera zaštite.

Izbegavanje budućih instalacija špijunskog softvera

Da bi ste izbegli buduće instalacije špijunskog softvera na vašem mobilnom telefonu, prvo i osnovno je da budete oprezni pri otvaranju sumnjivih poruka i linkova, kao i da ne puštate neovlašćene osobe da koriste vaš uređaj.

Takođe je važno da redovno ažurirate softver svog mobilnog telefona i instalirate samo aplikacije iz pouzdanih izvora, poput Google Play prodavnice ili App Store-a. Proverite da li aplikacije imaju dobre recenzije i procitajte njihova pravila privatnosti da biste bili sigurni da ne prolaze vaše podatke neovlašćenim trećim stranama.

Korišćenje antivirusnih programa na vašem mobilnom telefonu takođe može biti korisno, jer ovi programi skeniraju vaš uređaj radi otkrivanja i uklanjanja štetnih softvera.

Konačno, budite svesni neobičnog ponašanja vašeg uređaja, poput baterije koja se brzo ispražnjava ili aplikacija koje se samoinstaliraju. Ako sumnjate da su vaši mobilni uređaji pod nadzorom treće strane, obratite se stručnjaku ili pouzdanim servisu kako bi vam pomogli da pronađete i uklonite špijunski softver.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu